Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kvadrat vrijedi 400, država nudi 70 eura * Nećemo se razilaziti dok se ne formira prelazna vlada * Krivične prijave zbog imena stranke * Ruskog biznismena ojadili za 126.524 eura * Preminuo Arsen Dedić * Prvoklasno 81 kupalište * Džabalebaroši u „trci” za 300 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-08-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nebojša Medojević, član Predsjedništva DF-a :
Ako si protiv pljačke, ti si protiv „razvoja”. Jer „razvoj” je DPS šifra za korupciju.

Vic Dana :)

Nikola Tesla je imao samo 19 godina kada je napustio Balkan, stvarno je bio genije!


Dolazi Mujo kući posle posla, izvali se na trosed i požali se:
Noge su mi mrtve umorne!
A Fata će na to:
Sudeći po mirisu, umrle su pre tri dana!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2015-08-17 TRG OD ĆIRILICE: PROMOCIJA MONOGRAFIJE „CETINJSKI MANASTIR ROĐENJA PRESVETE BOGORODICE 1484-2014”
Promocija monografije o najznačajnijem hramu u Crnoj Gori izazvala veliko interesovanje Temelj narodne duše i države
Dan - novi portal
Mo­nu­men­tal­na mo­no­gra­fi­ja „Ce­tinj­ski ma­na­stir ro­đe­nja pre­sve­te Bo­go­ro­di­ce 1484-2014”, ko­ja je ne­dav­no ugle­da­la svje­tlost da­na po­vo­dom 530 go­di­na od osni­va­nja Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra pre­sta­vlje­na je pred broj­nom pu­bli­kom na Tr­gu od ći­ri­li­ce, ko­ji se odr­ža­va u du­hu ju­bi­le­ja ove sve­ti­nje pod Lov­će­nom. Na pre­pu­nom tr­gu ovaj iz­da­vač­ki po­du­hvat pre­sta­vi­li su lju­di ko­ji su ra­di­li na ovom pro­jek­tu kao i du­hov­ni­ci.
O mo­no­gra­fi­ji ko­ja su­bli­mi­še vri­je­me i sud­bi­ne što po­či­va­ju na obra­sci­ma epi­ke i vje­re ko­ja se pam­ti i pro­no­si kroz vre­me­na, sa­dr­ža­jem, kom­po­zi­ci­o­nim je­din­stvom i oso­be­nom re­vi­ta­li­za­ci­jom na­ro­nog du­ha, raz­ot­kri­va se isto­ri­ja epi­cen­tra jed­nog gra­da i dr­ža­ve.
- Ce­tinj­ski ma­na­stir je ve­li­ka pri­ča. To je ko­li­jev­ka no­ve dr­ža­ve Cr­ne Go­re, ve­li­ka je nje­go­va oslo­bo­di­lač­ka i pro­svet­na ulo­ga, ali u ova­kvim pri­li­ka­ma ne smi­je­mo ni­ka­da is­pu­šti­ti iz vi­da­ni nje­gov du­hov­ni zna­čaj. Sa­bra­la nas je na Tr­gu od ći­ri­li­ce, na sla­vu gra­da sve­tog ar­hi­đa­ko­na Ste­fa­na lje­po­ta ce­tinj­skog ma­na­sti­ra, a mo­nu­men­tal­nost ove mo­no­gra­fi­je sa­mo uka­zu­je na ve­li­ku pri­ču o Ce­tinj­skom ma­na­sti­ru, ko­ja je do­tak­nu­ta ovom knji­gom ali ni­je is­cr­plje­na po­što je ovaj hram ri­zni­ca Cr­ne Go­re u onom naj­zna­čaj­ni­jem, naj­vred­ni­jem sve­ti­li­štu sa mo­šti­ma sve­tog Pe­tra Ce­tinj­skog - re­kao je u pri­god­noj be­sje­di epi­skop bu­di­mljan­sko-nik­šić­ki Jo­a­ni­ki­je i do­dao da Ce­tinj­ski ma­na­stir ču­va nje­gu­je svje­do­či na­rod­no bi­će, nje­gu­je na­še pam­će­nje o do­sto­jan­stvu na­šeg na­ro­da.
Ako to ne shva­ti­mo ne­će­mo ra­zu­mje­ni ni na­mje­ru kti­to­ra, ne­će­mo ra­zu­mje­ti ni ulo­gu Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra ni dje­lo ve­li­kog rat­ni­ka, ve­li­kog stra­dal­ni­ka i ve­li­kog kti­to­ra Iva­na Cr­no­je­vi­ća. Kao kti­to­ra do­ži­vlja­va­mo i nje­go­vog si­na Đur­đa, ko­ji je na­sta­vio du­hov­ni kon­ti­nu­i­tet zet­ske mi­tro­po­li­je i po­spje­šio kul­tur­nu dje­lat­nost iz­dav­ši i ču­ve­ni „Ok­to­ih”. Iz tog pre­da­nja ko­ji nje­gu­je Ce­tinj­ski ma­na­stir ima­mo naj­du­blji plod na­šeg na­ro­da. Ima­mo Nje­go­ša ko­ji se na toj du­hov­noj va­tri ogri­jao. Na tom pam­će­nju uko­ri­je­nje­na je sve­ti­nja i pre­da­nje ko­je stru­ji kroz or­ga­ni­zam cr­kve a on je od ce­tinj­ske sve­ti­nje sa­či­nio be­smrt­no di­je­lo i ušao u red be­smrt­ni­ka, ka­zao je epi­skom bu­di­mljan­sko-nik­šić­ki.
Epi­skop Jo­a­ni­ki­je je is­ta­kao ve­ze Sve­te Go­re Aton­ske i Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra od oca Ma­ka­ri­ja do mi­tro­po­li­ta Am­fi­lo­hi­je, „ko­ji je svo­je pr­ve da­ne mo­na­škog pod­vi­ga pro­veo u Sve­toj Go­ri”.
- Ova mo­no­gra­fi­ja je svo­je­vr­stan pod­sjet­nik, ali i kom­pas. Ova mo­no­gra­fi­ja se po­ja­vlju­je kao svje­tlost u ta­mi. Ce­tinj­ski ma­na­stir je utvr­đen na te­me­lji­ma cr­kve i na­šeg na­ro­da. Ovaj ma­na­stir će još vi­še utvr­di­ti i po­sta­ti je­din­stven u či­ta­voj pra­vo­slav­noj va­se­lje­ni, za­to što je u svoj isto­ri­ji bio grad i na je­dan na­čin, dr­ža­va u ma­lom. Mo­že se slo­bod­no re­ći da ni­je bi­lo Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra, ne bi bi­lo ni Cr­ne Go­re. On je bio sto­žer na­rod­ne du­še - pod­sje­tio je jer­mo­nah Ma­ka­ri­je, sa­brat ma­na­sti­ra Sa­vi­na.
Sa­dr­žaj mo­no­gra­fi­je Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra pre­sta­vio je njen ured­nik Jo­van Mar­kuš, ko­ji je is­ta­kao da je ri­ječ o dje­lu ko­je svje­do­či pri­ro­dan kon­ti­nu­i­tet po­go­to­vu ako se ima u vi­du da je Ce­tinj­ski ma­na­stir te­melj na ko­jem je sa­zda­no Ce­ti­nje i Cr­na Go­ra.
- Za Ce­tinj­sku mi­tro­po­li­ju i mi­tro­po­li­te ni­kad ni­je bi­lo la­kih vre­me­na. Na­pro­tiv, u to­ku vi­še od po­la mi­le­ni­ju­ma sa­mo su se smje­nji­va­le bu­re i olu­je. Ri­jet­ko se raz­ve­dra­va­lo iz­nad Go­re Cr­ne. Ce­tinj­ski ma­na­stir je za sve to vri­je­me bio brod spa­se­nja, ža­ri­šte vje­re pra­vo­slav­ne i sim­vol slo­bo­de srp­skog na­ro­da - re­kao je Bu­di­mir Du­bak ko­ji je na­gla­sio zna­čaj da je mo­no­gra­fi­ja štam­pa­na u vri­je­me dok je na če­lu Ce­tin­ske mi­tro­po­li­je ar­hi­e­pi­skom Am­fi­lo­hi­je.
Svje­do­čan­sta­va di­plo­mat­skih, oba­vje­štaj­nih, pu­to­pi­snih, dnev­nič­kih, epi­sto­lar­nih, pu­bli­ci­stič­kih sa­bra­nih u tekst „Ce­tinj­ski ma­na­stir u za­pi­si­ma stra­na­ca”, do­ka­zu­ju da je Ce­tinj­ski ma­na­stir bio i ostao ne­raz­ru­ši­vi be­dem pra­vo­slav­ne cr­kve Hri­sto­ve i isto­rij­ske Cr­ne Go­re, ka­zao je on.
- Da ni­je to­ga ma­na­sti­ra ne sa­mo da ne bi bi­lo Cr­ne Go­re ne­go ni nas ova­kvi ka­kvi smo. To je naš be­dem. Naš te­melj, rod­no mje­sto na­še vje­re. Na­še kul­tu­re i na­še pi­sme­no­sti taj ma­na­stir nas je pre­po­ro­dio i u nje­mu se ču­va ono naj­bo­lje i naj­dra­cje­ni­je što smo na ovoj ze­mlji stvo­ri­li. On nas i da­nas dr­ži na oku­pu da ipak zna­mo da smo je­dan na­rod. Na­rod ko­ji u ovoj op­štoj Srp­skoj po­met­nji tre­ba da osta­ne­mo – ka­zao je, iz­me­đu osta­log, Že­li­drag Nik­če­vić.
Sve­ti­go­ri­na mo­no­gra­fi­ja je do­sto­ljan od­go­vor srp­skom iz­da­va­štvu na ču­va­nju sve­to­sav­skog, nje­go­še­vog, vje­re i je­zi­ka i sa ovim na­slo­vom mo­že­mo kao na­rod sa­ču­va­ti i op­sta­ti u ve­li­koj po­ro­di­ci ze­malj­skih, na­gla­sio je on.
U pro­gra­mu je uče­stvo­vao hor „Bra­ni­slav Nu­šić” iz Ko­sov­ske Mi­tro­vi­ce sa di­ri­gen­tom Pe­trom Ra­ki­ćem, ko­je je iz­veo splet du­hov­nih pje­sa­ma. U pra­te­ćem pro­gra­mu u ga­le­ri­ji „Fre­ska” otvo­re­na je iz­lo­žba „Voj­no sve­šten­stvo u oslo­bo­di­lač­kim ra­to­vi­ma Sr­bi­je (1804-1918)” Ar­hi­va Pra­vo­slav­ne cr­kve iz Be­o­gra­da. Za da­nas av­gust na Tr­gu od ći­ri­li­ce pre­vi­đe­no je ve­če aka­de­mi­ka Goj­ka Đo­ga.
Z. ŠA­KO­TIĆ


Svje­tlost u ta­mi

Od osni­va­nja ce­tinj­skog ma­na­sti­ra isto­ri­ja bi­lje­ži 40 mi­tro­po­li­ta. Mi­tro­po­li­ja cr­no­gor­sko-pri­mor­ska od­lu­či­la se na štam­pa­nje ove vri­jed­ner mo­no­gra­fi­je da bi, ka­zao je je­ro­mo­nah Ma­ka­ri­je, uka­za­la na isto­rij­ski kon­ti­nu­i­tet 530 go­di­na Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra i 520 go­di­na Obod­ske štam­pa­ri­je, „ko­ja je bi­la sve­ti­o­nik za na­rod Sve­tog Sa­ve i Sve­tog Si­me­o­na i Nje­go­ša”.


Auto­ri

Tekst „Isto­ri­jat ce­tinj­skog ma­na­sti­ra” na­pi­sao je isto­ri­čar Pre­drag Vu­kić, a „Ce­tinj­ski ma­na­stir du­hov­no - pro­svjet­no sre­di­šte Cr­ne Go­re” je rad mo­na­ha dr Pa­vla Kon­di­ća. „Ma­na­stir­sko zda­nje i Ri­zni­ca Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra” na­pi­sao je Sve­ti­slav Po­po­vić, „Zbir­ke bo­go­slu­žbe­nih pred­me­ta i osta­lih sve­tih utva­ri” je rad pro­to­sin­đe­la Isa­ka Si­mi­ća. Ar­hi­man­drit mr Ki­ri­lo Bo­jo­vić je na­pi­sao odje­ljak „Sve­ti­nje Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra”, je­ro­đa­kon Ju­stin Mre­no­vić tekst „Ži­vot ma­na­sti­ra”. Ka­ta­log „Mi­tro­po­li­ta zet­skih, cr­no­gor­skih i pri­mor­skih je sa­či­nio ar­hi­man­drit Me­to­di­je Osto­jić. „Ce­tinj­ski ma­na­sti­ri u za­pi­si­ma stra­na­ca” je na­pi­sao Bu­di­mir Du­bak, a autor
„Osni­vač­ke po­ve­lje Ce­tinj­skog ma­na­sti­ra i nje­no vje­kov­no tra­ja­nje” je Raj­ko B Mar­kuš.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"