Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog šverca iz Bara EU šteta 70 miliona * I predsjednika mladih zaposlili na aerodromu * Ministarstvo legalizovalo deponiju u koritu Tare * Vartolomej raščinio Miraša, priča o priznanju politička lakrdija * Zbog šverca iz Bara EU šteta 70 miliona * Treptaj * Šta se dogodilo ljudima da toliko mrze
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Luiđ Škrelja, poslanik DPS-a:
– Kada je neko osuđivan ili krivično gonjen to nije nedostojnost.

Vic Dana :)

Zašto žene ne mogu biti komentatori fudbalske utakmice?
- Jer pričaju brže nego što fudbaleri trče.


Plavuša peca ribu pola sata a riba ni da trzne. U tom nailazi lovočuvar i kaže plavuši:
- Izvinite, gospođice, ali ovdje možete pecati samo sa dozvolom!
Na to će plavuša:
- Joj, jesam glupa, ja čitavo vrijeme pokušavam sa glistama.


Pitaju Cigu kakvu bi ženu volio da ima:
- Paranormalnu.
- Zašto paranormalnu?
- Pa, da ima para i da je normalna - iskren je Ciga.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura PROFESOR TAŠIUKI KONO U CANU O UNIŠTAVANJU I OBNOVI NASLEĐA
Čovjek protiv rušilačkog poriva
Dan - novi portal
Prof. Tošiyki Kono sa Kjušu univerziteta u Japanu održao je u Crnogorskoj akademiji nauka veoma poučnu tribinu o „Uništenje i obnova kulturnog nasljeđa“. Nakon što je prof. dr Ljubiša Stanković, potpredsjednik CANU, predstavio istaklnutog japanskog stručnjaka u oblasti zaštite kulturne baštine, prof. Kono je saopštio podatak da prema današnjem stanju spisak Svjetske baštine sadrži 845 kulturnih, 209 prirodnih i 38 mješovitih lokaliteta u 167 zemalja. Spisak odražava različite kulturne vrijednosti u svijetu, ustanovljene uniformnom početnom procjenom istaknute univerzalne vrijednosti (OUV). Sastavljanje takve univerzalne procjene je inovativna specifičnost Konvencije o svjetskoj baštini, s obzirom na to da su pitanja kulturnog nasljeđa tradicionalno bila tretirana nezavisno, kroz pojedinačne jurisdikcije, naglasio je on i dodao da je spisak svjetske baštine bogat raznovrsnim slučajevima konzervacije nasljeđa.
– Uništenje nije nova pojava za svjetsku baštinu – naglasio je prof. Kono.
Teško su razoreni i rekonstruisani istorijski centar Varšave nominovan je 1978. godine;a neki lokaliteti Svjetske baštine teško su oštećeni usled prirodnih katastrofa. Godine 2002. razorni tajfun pogodio je svetilište Itsukušima Šinto u Hirošimi. U 2003. godini veliki zemljotres pogodio je arheološko nalazište u Bami u Iranu. Naredne godine, „Bam i njegov kulturni pejzaž” stavljen je na Spisak ugrožene svjetske baštine i na tom spisku je bio do 2013. godine. U 2015. godini Katmandu u Nepalu pretrpio je značajna oštećenja kao posljedicu zemljotresa. Bagan u Mijanmaru biće evaluiran od strane Odbora za svjetsku baštinu u 2019, iako je bio oštećen i u zemljotresu 2016. godine, nabrojao je on.
– Rekonstrukcija uništenog zdanja može se smatrati prirodnom ljudskom reakcijom pokazivanja nadmoći nad takvim razornim i rušilačkim aktima. Upravo se rekonstrukcija u Varšavi i Mostaru može se tumačiti na takav način. Glavno pitanje je bilo kako procijeniti autentičnost jednom uništene potom rekonstruisane i nominovane nepokretnosti. Ukoliko je autentičnost striktno tumačena kao „materijalna autentičnost”, takva procjena bi vjerovatno mogla biti prilično negativna. Zapravo, Biro Odbora za svjetsku baštinu, koji se sastao 1979. godine, odložio je kandidovanje istorijskog centra Varšave „radi dalje ekspertske evaluacije”, s obzirom na to da je postojalo mišljenje u birou da „lokalitet nije zadovoljavao kriterijume autentičnosti – naveo je prof. Kono.
Tokom posljednjih 40 godina pojavile su se nove kategorije nasljeđa, kao što je nasljeđe 20. vijeka, industrijsko nasljeđe i istorijski vrtovi. Štaviše, broj država članica se povećao i raznolike kulture su postale zastupljene u Spisku svjetske baštine. Različiti metodi konzervacije u svijetu su takođe poštovani. Ova politika je jasno izražena u „Nara dokumentu o autentičnosti”, usvojenom 1994. godine. Na primjer, tradicionalne tehnike konzervacije u Japanu primijenjene su na hram Tošodai-Ji, lokalitet u Nari upisan u Svjetsku baštinu 1996. godine.
– Svijet u kojem danas živimo razlikuje se od vremena kada je napravljen prvi upis u Spisak svjetske baštine 1978. godine. Stoga je za nas od vitalne važnosti da se vratimo samom začetku Konvencije i podsjetimo se zašto je donesena – zaključio je prof. Kono.S.Ć.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"