
Crna Gora treba hitno da obezbijedi novac za finansiranje novih školskih i predškolskih objekata, kao i za adekvatno opremanje svih škola novim tehnologijama, poručeno je iz predstavništva Unicefa u Podgorici.
U svijetu se danas obilježava 24. januar - Međunarodni dan obrazovanja.
Unicef je tim povodom uputio globalni poziv na hitne investicije u obrazovanje svakog djeteta i upozorio lidere javnog i privatnog sektora da će se kompanije i javni sektor ubrzo suočiti s manjkom obrazovane radne snage ako se ne posvete krizi u obrazovanju.
Iz te međunarodne organizacije podsjetili su na ključne nalaze nedavno predstavljene Analize sektora obrazovanja 2015‒2020, koja je pokazala da je dvoje od troje djece u Crnoj Gori u osnovnim školama s nedovoljnom infrastrukturom i da je u prosjeku 16 učenika na jedan kompjuter u osnovnim i srednjim školama.
Analiza je pokazala da svaki četvrti nastavnik pohađa programe za profesionalni razvoj i da djeca koja rastu u siromaštvu u mnogo manjem broju idu u vrtić, osnovnu i srednju školu u odnosu na svoje vršnjake.
Šef predstavništva Unicefa u Podgorici Huan Santander kazao je da je Međunarodni dan obrazovanja dan poziva na akciju.
"Crna Gora hitno treba da obezbijedi novac za finansiranje novih školskih i predškolskih objekata, kao i za adekvatno opremanje svih škola novim tehnologijama", poručio je Santander.
Prema njegovim riječima, veće ulaganje u kontinuirano stručno usavršavanje svih nastavnika neophodno je ako Crna Gora želi da postigne bolji kvalitet obrazovanja.
“Konačno, za smanjenje siromaštva u Crnoj Gori mora se pružiti kvalitetno obrazovanje svoj djeci iz siromašnih porodica, romskoj i djeci sa smetnjama u razvoju i to od prvih godina života,” istakao je Santander.
Osim Unicefa, Ministarstvo prosvjete i nevladine organijzacije Prosvjetna zajednica i Udruženje Roditelji pozvali su da se investicijama u obrazovanje daju prioriteti.
Iz Ministarstva prosvjete su istakli da je Crna Gora obrazovanje stavila u prvi plan.
Oni su poručuju da ih u narednom periodu očekuje izrada ključnog dokumenta ‒ sveobuhvatne strategije za reformu obrazovanja.
“Koja će ukazati da smo spremni za hrabre akcije kako bismo imali bezbjedno i zdravo okruženje za učenje, bolji ishod učenja, osnažene nastavnike i njihov unaprijeđeni ekonomski i društveni status, iskoristili digitalnu revoluciju u korist javnog obrazovanja i pravednije i efikasnije ulagali u obrazovanje”, naveli su iz Ministarstva.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović ukazao je da je, kroz partnerstvo s Evropskom investicionom bankom, Centralnom bankom Savjeta Evrope, KFW bankom i Američkom ambasadom u Crnoj Gori, Ministarstvo već obezbijedilo novac za finansiranje izgradnje devet novih vrtića i četiri osnovne škole.
Kako je naveo, obezbijeđen je i novac za poboljšanje energetske efikasnosti desetina srednjoškolskih, osnovnoškolskih i objekata predškolskih ustanova.
“Dodatnih 11 miliona eura za ovu svrhu Ministarstvo je obezbijedilo od Zapadnobalkanskog investicionog okvira i multilateralnih donatora”, rekao je Vojinović i poručio da će resor kojim rukovodi nastaviti da radi na hitnom obezbjeđivanju sredstava za reformu obrazovnog sektora i u budućnosti.