Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kina protiv ulaska Crne Gore u NATO * Datum izbora nakon novog sastanka lidera * Miloš Marović prebačen u Spuž * Duško smanjuje plate i najavljuje otkaze * Kina protiv ulaska Crne Gore u NATO * SAD neće dopustiti da budu terorizovane * Ankara na ledu kod SAD
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIRKO ĐAČIĆ, predsjednik opštine Pljevlja:
Pozivam sugrađane da svaki slobodni trenutak iskoriste za uživanje u suncu, van grada.

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-12-05 VALENTINA PAVLIČIĆ PREDLOŽILA DA VLADA PRISTANE NA SUDSKO PORAVNANJE U PREDMETIMA ZBOG POVREDE PRAVA NA PRAVIČNO SUĐENJE
Građani Crne Gore pravdu često traže u Strazburu (Foto:RSE) Greška Vrhovnog suda građane košta 25.000 eura Čini mi se da sudovi na neki način pokušavaju da zaštite državni budžet od naknada štete za povredu osnovnih ljudskih prava, smatra advokat Veselin Radulović
Dan - novi portal
Za­stup­nik Cr­ne Go­re pred Evrop­skim su­dom za ljud­ska pra­va Va­len­ti­na Pa­vli­čić pred­lo­ži­la je Vla­di da pri­sta­ne na po­rav­na­nje u sud­skom spo­ru Mi­nić i dru­gi ko­ji se vo­di pred tim su­dom i is­pla­ti iz­nos od 24.840 eura. Ka­ko se na­vo­di u pred­lo­gu do­sta­vlje­nom pot­pred­sjed­ni­ku Vla­de za po­li­tič­ki si­stem Du­šku Mar­ko­vi­ću, po­stu­pak je po­kre­nut zbog po­vre­de pra­va na pra­vič­no su­đe­nje, a zbog či­nje­ni­ce da je Vr­hov­ni sud 2006. go­di­ne za­u­zeo eks­pli­ci­tan stav da cr­no­gor­ski prav­ni si­stem ne pre­po­zna­je ta­kav prav­ni li­jek.
– Kao prav­ni za­stup­nik Cr­ne Go­re u ovom me­đu­na­rod­no­prav­nom spo­ru, sma­tram da bi de­talj­ni­je vo­đe­nje ovog spo­ra bi­lo štet­no za Cr­nu Go­ru, kao stran­ku u spo­ru, i da bi bi­la u ne­pri­mjer­noj si­tu­a­ci­ji da ospo­ra­va i opo­ni­ra prav­nom sta­vu ko­ji je za­u­ze­la naj­vi­ša sud­ska in­stan­ca u ze­mlji, što bi iz­vje­sno šte­ti­lo me­đu­na­rod­noj re­pu­ta­ci­ji ze­mlje. Ta­kva prav­na si­tu­a­ci­ja ujed­no i mar­gi­na­li­zu­je mo­guć­nost uspje­ha u ovom me­đu­na­rod­no­prav­nom spo­ru – na­ve­la je Pa­vli­či­će­va u do­pi­su Mar­ko­vi­ću.
Spor pro­tiv Cr­ne Go­re po­kre­nut je po šest pred­stav­ki cr­no­gor­skih gra­đa­na, ko­ji sma­tra­ju da im je u po­stup­ku pred na­ci­o­nal­nim su­do­vi­ma po­vri­je­đe­no pra­vo na dje­lo­tvor­ni prav­ni li­jek iz čla­na 13 Evrop­ske kon­ven­ci­je za za­šti­tu ljud­skih pra­va i osnov­nih slo­bo­da, u ve­zi sa pra­vom na pra­vič­no su­đe­nje, ga­ran­to­va­nim čl. 6 kon­ven­ci­je.
Pa­vli­čićeva je na­ve­la da se pred­stav­ke od­no­se na pe­ri­od na­kon 3. mar­ta 2004, a pri­je do­no­še­nja Za­ko­na o za­šti­ti pra­va na su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku.
Po­vod za pred­stav­ke u pred­me­ti­ma La­ki­će­vić, Ob­ra­do­vić, Mi­nić, Me­de­ni­ca, Ada­mo­vić, Ga­zi­ba­ra i dru­gi ko­je su pod­ni­je­te Su­du u Stra­zbu­ru bi­le su gra­đan­ske par­ni­ce ko­je su se vo­di­le pred osnov­nim su­do­vi­ma u Ko­la­ši­nu i Bi­je­lom Po­lju i bje­lo­polj­skom Vi­šem su­du. Pod­no­si­o­ci pred­stav­ki su, sma­tra­ju­ći da par­nič­ni po­stup­ci pre­du­go tra­ju, za­tra­ži­li za­šti­tu pra­va na su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku, za­ga­ran­to­va­nog čla­nom 6 kon­ven­ci­je, pod­no­se­ći u tom smi­slu tu­žbe­ne za­htje­ve nad­le­žnim su­do­vi­ma. Iz­ja­šnja­va­ju­ći se o prav­nom pi­ta­nju do­pu­šte­no­sti ova­kvih tu­žbi Vr­hov­ni sud je za­u­zeo prav­ni stav ko­ji je oba­ve­zu­ju­ći za sve ni­že su­do­ve 3. ju­la 2006. go­di­ne, u ko­me je utvr­dio da na­ci­o­nal­ni prav­ni si­stem ne po­zna­je prav­ni li­jek zbog po­vre­de pra­va na su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku, pa su­do­vi u Cr­noj Go­ri ni­je­su ovla­šće­ni da od­lu­ču­ju o za­htje­vu za na­kna­du ne­ma­te­ri­jal­ne šte­te zbog po­vre­de ovo­ga pra­va. Advo­kat Ve­se­lin Ra­du­lo­vić oci­je­nio je da je ne­pri­hva­tljiv ta­kav stav Vr­hov­nog su­da, iako je tek na­red­ne go­di­ne, 2007, do­ni­jet Za­kon o za­šti­ti pra­va na su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku. On sma­tra da su­do­vi i da­nas po­ku­ša­va­ju da za­šti­te dr­žav­ni bu­džet od na­kna­de šte­te za su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku, iako se, ka­ko ka­že, u to­ku sa­mog su­đe­nja utvr­di da se neo­sno­va­no odu­go­vla­či.
– Či­nje­ni­ca je da je Cr­na Go­ra tek 2007. go­di­ne do­ni­je­la Za­kon o za­šti­ti pra­va na su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku ko­ji pro­pi­su­je i na­kna­du u vi­du ne­ma­te­ri­jal­ne šte­te. U me­đu­vre­me­nu je taj in­sti­tut za­ži­vio pri­mje­nom ovog za­ko­na, sa ne­kim ko­rek­ci­ja­ma u prak­si i sta­vo­vi­ma ko­ji su, naj­bla­že re­če­no, čud­ni. Pri­mje­ra ra­di, ve­o­ma če­sto se ta­kve tu­žbe od­bi­ja­ju, po mom mi­šlje­nju neo­sno­va­no, čak i kad sud pret­hod­no utvr­di da se po­stu­pak neo­sno­va­no odu­go­vla­či, za šta sma­tram da ni­je u skla­du sa od­red­ba­ma za­ko­na i či­ni mi se na ne­ki na­čin su­do­vi po­ku­ša­va­ju da za­šti­te dr­žav­ni bu­džet od na­kna­da šte­te za po­vre­du osnov­nih ljud­skih pra­va – ka­zao je Ra­du­lo­vić za „Dan“.
Zo­ran Vu­ji­čić iz Gra­đan­ske ali­jan­se (GA) sma­tra da ni­je do­bro što je Vr­hov­ni sud usko tu­ma­čio od­red­be cr­no­gor­skog za­ko­no­dav­stva. Iako je, ka­ko ka­že, za­kon o su­đe­nju u ra­zum­nom ro­ku usvo­jen tek na­kon ova­kve od­lu­ke Vr­hov­nog su­da, sud je, ka­ko ci­je­ni, mo­gao dru­ga­či­je od­lu­či­ti jer se mo­gao po­zva­ti na Evrop­sku kon­ven­ci­ju o ljud­skim pra­vi­ma.
– Ovo ni­je pr­va od­lu­ka Vr­hov­nog su­da ko­ja se na ovaj na­čin pre­i­spi­tu­je a po­seb­no će zna­čaj­no bi­ti ka­da u pred­me­tu ra­da Evrop­skog su­da za ljud­ska pra­va do­đu pred­me­ti iz rad­nih od­no­sa jer je prav­nim sta­vo­vi­ma Vr­hov­nog su­da one­mo­gu­će­no gra­đa­ni­ma Cr­ne Go­re da za­šti­tu na­đu pred cr­no­gor­skim su­do­vi­ma. Na ovaj na­čin gre­ške sud­skih in­stan­ci opet pla­ća­ju gra­đa­ni – uka­zao je Vu­ji­čić.
A.T.


Na­kna­de od 300 do 2.000 eura

Iz­vr­šna di­rek­tor­ka Ak­ci­je za ljud­ska pra­va (HRA) Tea Gor­janc Pre­le­vić pod­sje­ti­la je da je ta or­ga­ni­za­ci­ja 2011. go­di­ne ob­ja­vi­la ana­li­zu pri­mje­ne Za­ko­na o za­šti­ti pra­va na su­đe­nje u ra­zum­nom ro­ku to­kom pr­ve tri go­di­ne nje­go­ve pri­mje­ne, ka­da je za­klju­če­no da se taj prav­ni li­jek u prak­si ma­lo ko­ri­sti, po­sma­tra­no u od­no­su na ve­li­ki broj za­o­sta­lih pred­me­ta pred su­do­vi­ma u Cr­noj Go­ri. Uka­zu­je da je za pr­ve tri go­di­ne pri­mje­ne za­ko­na pod­ni­jet 181 kon­trol­ni za­htjev, od ko­jih je usvo­je­no sa­mo 19 (10,5 od­sto), a od ukup­no 33 tu­žbe ko­je su pod­ni­je­te Vr­hov­nom su­du za pra­vič­no obe­šte­će­nje usvo­je­ne su sa­mo tri (9,1 od­sto). U ana­li­zi je, ka­ko na­vo­di, kri­ti­ko­va­no re­strik­tiv­no tu­ma­če­nje za­ko­na ko­je je ta­da pri­mje­nji­va­lo nad­le­žno vi­je­će Vr­hov­nog su­da.
Na­po­mi­nje da će HRA po­no­vo ana­li­zi­ra­ti pri­mje­nu tog za­ko­na u po­sled­njih pet go­di­na.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"