Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sin Ranke Čarapić uhapšen zbog nasilničkog ponašanja * Režim prerano slavi pozivnicu * Raskid sa DPS-om pitanje dana * Dvoje poginulo kod Sozine * Sin Ranke Čarapić uhapšen zbog nasilničkog ponašanja * Problem riješen „linijom komunikacije” * Za sedam sekundi ne može biti deset upozorenja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-11-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo CRNA GORA IZGUBILA 19 SPOROVA PRED EVROPSKIM SUDOM ZA LJUDSKA PRAVA
Po presudama iz Strazbura država isplatila 680.000 Evropskom sudu građani se najčešće žale zbog povreda prava na imovinu i na pravično suđenje Nevladini aktivisti ocjenjuju da 941 predstavka sudu u Strazburu govori o neefikasnosti sudova u Crnoj Gori
Dan - novi portal
Cr­na Go­ra je do sa­da iz­gu­bi­la 19 spo­ro­va pred Evrop­skim su­dom za ljud­ska pra­va u Stra­zbu­ru, što je po­re­ske ob­ve­zni­ke ko­šta­lo 679.808 eura. Za­stup­nik Cr­ne Go­re pred Evrop­skim su­dom za ljud­ska pra­va Va­len­ti­na Pa­vli­čić ka­za­la je „Da­nu” da je u po­sled­nje če­ti­ri go­di­ne tom su­du iz na­še dr­ža­ve sti­gla 941 pred­stav­ka.
– Evrop­ski sud je do da­nas pro­tiv Cr­ne Go­re do­nio 20 pre­su­da od če­ga je u 19 utvr­đe­na po­vre­da ba­rem jed­nog od kon­ven­cij­skih pra­va, a u jed­nom pred­me­tu ni­je s tim što se u po­jed­nim pred­me­ti­ma po­ja­vlju­je ve­ći broj apli­ka­na­ta. Od da­na do­no­še­nja pr­ve pre­su­de pro­tiv Cr­ne Go­re u pred­me­tu Bi­je­lić, 28. apri­la 2009, do da­nas Cr­na Go­ra je po pre­su­da­ma apli­kan­ti­ma is­pla­ti­la 536.880 eura, a po po­rav­na­nji­ma 142.928 eura – sa­op­šti­la je za naš list Pa­vli­čić.
Ob­ja­šnja­va da se gra­đa­ni Cr­ne Go­re naj­če­šće obra­ća­ju Evrop­skom su­du zbog po­vre­da pra­va na imo­vi­nu i pra­vič­no su­đe­nje ga­ran­to­va­nih Evrop­skom kon­ven­ci­jom o ljud­skim pra­vi­ma.
Ne­vla­di­ni ak­ti­vi­sti sma­tra­ju da ve­li­ki broj pred­stav­ki su­du u Stra­zbu­ru go­vo­ri o ne­e­fi­ka­sno­sti su­do­va u Cr­noj Go­ri, da su do­ma­ći su­do­vi za­šti­ti­li gra­đa­ne na pra­vi na­čin dr­ža­va ne bi ima­la do­dat­ne tro­ško­ve za is­pla­te na­kna­da zbog gu­blje­nja spo­ro­va.
Ko­or­di­na­tor pro­gra­ma vla­da­vi­ne pra­va u NVO Gra­đan­ska ali­jan­sa Zo­ran Vu­ji­čić oci­je­nio je za „Dan” da ve­li­ki broj pred­stav­ki su­du u Stra­zbu­ru po­ka­zu­je da na­ši gra­đa­ni ni­je­su za­do­volj­ni od­lu­ka­ma pra­vo­sud­nih or­ga­na u Cr­noj Go­ri. On is­ti­če da je sta­ti­stič­ki gle­da­no Cr­na Go­ra na dru­gom mje­stu po bro­ju pred­stav­ki pred su­dom u Stra­zbu­ru u od­no­su na broj sta­nov­ni­ka.
– Na to se mo­ra na­do­ve­za­ti i stav tog istog su­da da je ustav­na žal­ba kao po­sled­nje prav­no sred­stvo pri­je Stra­zbu­ra ne­dje­lo­tvo­ran prav­ni li­jek. Sta­ti­stič­ki gle­da­no sve­ga dva do tri od­sto ustav­nih žal­bi se  usvo­ji, a la­ni je čak 61 od­sto od­ba­če­no.  Sve ovo uka­zu­je da gra­đa­ni mo­ra­ju da tra­že prav­du van gra­ni­ca Cr­ne Go­re i da gle­da­no po ovim po­ka­za­te­lji­ma ima­ju vi­še po­vje­re­nja u sud u Stra­zbu­ru ne­go u do­ma­će su­do­ve – upo­zo­rio je Vu­ji­čić.
Is­ta­kao je da je od ključ­nog zna­ča­ja da za­stup­ni­ci dr­ža­va do­bro po­zna­ju osim do­ma­ćeg za­ko­no­dav­stva i Evrop­sku kon­ven­ci­ju o ljud­skim pra­vi­ma. Za­stup­nik, ka­ko na­vo­di, tre­ba da da­je pra­vu i re­al­nu sli­ku, a ne da ra­di pi-ar za dr­ža­vu.
– Ne bih ula­zio u to ko je kri­vac ali gra­đa­ni su ti ko­ji pla­ća­ju gre­ške su­do­va, pa i ona sred­stva po pre­su­da­ma su­da u Stra­zbu­ru. Zbog po­je­di­nih prav­nih sta­vo­va Vr­hov­nog su­da, a ko­ji se ti­ču oba­ve­za pro­is­te­klih iz rad­nih od­no­sa, Cr­na Go­ra tek tre­ba da se su­o­či sa ne ma­lim fi­nan­sij­skim iz­da­ci­ma uko­li­ko sud u Stra­zbu­ru bu­de od­lu­čio u ko­rist apli­ka­na­ta – is­ta­kao je Vu­ji­čić.
Vi­ši prv­ni sa­vjet­nik u Cen­tru za gra­đan­sko obra­zo­va­nje Bo­ris Ma­rić ka­že da su pro­ble­mi u cr­no­gor­skom pra­vo­su­đu slo­že­ni i kre­i­ra­ni de­ce­ni­ja­ma, što je zna­čaj­no uti­ca­lo na ne­do­pu­stiv ne­do­sta­tak po­vje­re­nja u na­ci­o­nal­ne su­do­ve.
– Po­vre­da pra­va na pra­vič­no su­đe­nje u zna­čaj­nom bro­ju, je­ste po­ja­va ko­ja uka­zu­je da se cr­no­gor­ski pra­vo­sud­ni si­stem još ni­je tran­sfor­mi­sao u ne­za­vi­stan i efi­ka­san, a na­da­sve si­stem ko­ji gra­đa­ni osje­ća­ju kao pra­vi­čan sa pu­nim in­te­gri­te­tom. Na to­me ima još pu­no da se ra­di i to ne za­vi­si sa­mo od sud­ske vla­sti, već to zna­čaj­no za­vi­si i od ukla­nja­nja ne­pri­mje­re­nog uti­ca­ja iz­vr­šne vla­sti na pra­vo­sud­nu. Prav­da je spo­ra, ali do­sti­žna i do­la­že­nje do prav­de na­ža­lost mno­go ko­šta. Ako su na­ši su­do­vi i vr­ši­o­ci sud­ske vla­sti iz­vu­kli po­u­ke i na­u­či­li po­treb­ne lek­ci­je iz iz­gu­blje­nih spo­ro­va pred su­dom u Stra­zbu­ru, to ni­je bi­la sku­pa ško­la, ako je i na­kon to­ga, za šta po­sto­je osno­va­ne sum­nje, i da­lje sta­nje u pra­vo­su­đu osta­lo isto, on­da mo­že­mo oče­ki­va­ti no­ve tro­ško­ve i šte­te za jav­ne fi­nan­si­je. I mo­ram po­me­nu­ti da se u ova­kvim slu­ča­je­vi­ma šte­ta pra­vi po vi­še osno­va, a ova iz­ra­že­na u od­štet­nim za­htje­vi­ma i pri­ka­za­na nov­ča­no je sa­mo dio ukup­ne dru­štve­ne šte­te ko­ju pra­vi osje­ćaj ne­do­stat­ka vla­da­vi­ne pra­va i jed­na­ko­sti svih gra­đa­na pred za­ko­nom – iz­ja­vio je za „Dan” Ma­rić.
Pre­ma ri­je­či­ma Bo­ži­da­ra Čo­la­ko­vi­ća, iz Cen­tra za po­li­tič­ku edu­ka­ci­ju, s ob­zi­rom na re­la­tiv­no ve­li­ki broj tu­žbi na­ših gra­đa­na su­du u Stra­zbu­ru sti­če se uti­sak da naš pra­vo­sud­ni si­stem ne funk­ci­o­ni­še u skla­du sa pro­kla­mo­va­nim stan­dar­di­ma, ko­ji su po­sta­vlje­ni kao cilj ko­ji bi tre­ba­lo po­sti­ći i či­ji je ste­pen ostva­ri­va­nja to­kom pre­go­va­rač­kog pro­ce­sa neo­p­ho­dan uslov na­pre­do­va­nja na pu­tu sti­ca­nja član­stva u EU.
– Oči­gled­ne su te­ško­će u funk­ci­o­ni­sa­nju pra­vo­sud­nog si­ste­ma, i to ne sa­mo kad je ri­ječ o me­dij­ski naj­a­trak­tiv­ni­jim slu­ča­je­vi­ma pro­ce­su­i­ra­nja ko­rup­ci­je i or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la. Raz­lo­ge vje­ro­vat­no tre­ba tra­ži­ti u or­ga­ni­za­ci­o­nim ne­do­sta­ci­ma unu­tar si­ste­ma, a u po­je­di­nim obla­sti­ma i u po­sto­ja­nju ne­for­mal­nog uti­ca­ja ko­ji po­li­tič­ke struk­tu­re ima­ju na do­no­še­nje sud­skih od­lu­ka. Ta­ko­đe, ne bi tre­ba­lo za­ne­ma­ri­ti či­nje­ni­cu da je dr­ža­va Cr­na Go­ra kao kan­di­dat za član­stvo u EU ne­u­po­re­di­vo efi­ka­sni­ja u uskla­đi­va­nju za­ko­no­dav­stva sa evrop­skim ne­go što je slu­čaj u pri­mje­ni usvo­je­nih za­ko­na – is­ta­kao je Čo­la­ko­vić.M.S.

Pro­pu­sti pra­vo­sud­nog si­ste­ma

Čo­la­ko­vić na­vo­di da sta­ti­stič­ki po­sma­tra­no 19 okri­vlju­ju­ćih pre­su­da pro­tiv dr­ža­ve Cr­ne Go­re i ni­je alar­man­tan broj, ali je po­ka­za­telj od­re­đe­nih pro­pu­sta u funk­ci­o­ni­sa­nju na­šeg pra­vo­sud­nog si­ste­ma kao i ne­us­kla­đe­no­sti do­ma­će sa re­le­vant­nom prak­som u evrop­skom pra­vo­su­đu.
– Ako ima­mo u vi­du sta­nje bu­dže­ta, sa vi­so­kim de­fi­ci­tom i ste­pe­nom za­du­že­no­sti, tro­ško­vi mje­re­ni sto­ti­na­ma hi­lja­da eura se či­ne luk­su­zom ko­ji dr­ža­va se­bi ni­je mo­gla i ni­je smje­la do­zvo­li­ti. Ažur­nost su­do­va i iz­o­sta­nak pro­ble­ma­tič­nih pre­su­da ko­je su po­vod za obra­ća­nje su­du u Stra­zbu­ru, kao i re­for­ma si­ste­ma u prav­cu eli­mi­ni­sa­nja ili mi­ni­mi­zo­va­nja na naj­ma­nju mo­gu­ću mje­ru ova­kvih po­ja­va bi u sva­kom slu­ča­ju do­pri­ni­je­li da se po­me­nu­ta sred­stva is­ko­ri­ste u dru­ge, ur­gent­ni­je svr­he umje­sto u op­te­re­ći­va­nje bu­dže­ta pla­ća­njem gre­ša­ka, bez ob­zi­ra na raz­log iz kog su po­či­nje­ne. Da li je u kon­kret­nim slu­ča­je­vi­ma u pi­ta­nju na­mjer­na ne­a­žur­nost (pod­sje­ti­mo se ne­ko­li­ko sud­skih pro­ce­sa ko­ji su re­zul­ti­ra­li „gre­ška­ma” u ku­ca­nju sa­mog tek­sta pre­su­de) ili se ra­di o pre­tr­pa­no­sti su­do­va pred­me­ti­ma, usled če­ga se de­ša­va­ju i pro­ce­du­ral­ne gre­ške ili, na­pro­sto, o ne­a­de­kvat­noj pri­mje­ni za­kon­ske re­gu­la­ti­ve u sud­skoj prak­si, bi­lo što od na­ve­de­nog da je raz­log nad­le­žni bi tre­ba­lo da pre­du­zmu mje­re u prav­cu pro­na­la­že­nja mo­de­la ko­ji bi po­stao prak­sa u funk­ci­o­ni­sa­nju su­do­va, u naj­ve­ćem ste­pe­nu po­du­dar­na sa evrop­skom sud­skom prak­som, da bi se u bu­duć­no­sti iz­bje­glo op­te­re­će­nje bu­dže­ta vi­so­kim iz­no­si­ma na­sta­lim ovim po­vo­dom – za­klju­ču­je on.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"