Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Prijetnje shvatiti ozbiljno, na džihad pozvao i Podgoričanin * SDP nas ne zanima * Početak kraja Svetozara Marovića * Mafijaškim metodama na čelnike Sindikata * Život je samo iluzija * Prijetnje shvatiti ozbiljno, na džihad pozvao i Podgoričanin * Šešelj se povlači iz politike
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-06-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Ako Bog da zdravlja, uzimam bolovanje!
..........

Zašto plavuša stavlja supu u kolač?
Zato što u receptu piše: „Jedna supena kašika...”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2015-06-05 NA SJEDNICI SKUPŠTINSKOG ODBORA RASPRAVLJANO O PREDLOGU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZKP-A
Sa jučerašnje sjednice odbora za politički sistem Sporazum o priznanju i za pedofiliju Nedopustivo je dozvoliti zaključivanje sporazuma o priznanju krivice za sva krivična djela, posebno ona iz oblasti organizovanog kriminala, korupcije, ratnih zločina, silovanje, pedofiliju, posebno što nije navedeno da se po tom sporazumu ne može dogovoriti kazna ispod zakonskog minimuma, kazala je Vanja Ćalović
Dan - novi portal
Pot­pi­si­va­nje spo­ra­zu­ma o pri­zna­nju kri­vi­ce ne smi­je se do­zvo­li­ti okri­vlje­ni­ma za sva kri­vič­na dje­la ka­ko to pred­vi­đa Pred­log za­ko­na o iz­mje­na­ma i do­pu­na­ma Za­ko­ni­ka o kri­vič­nom po­stup­ku, ko­ji je pod­ni­je­la Vla­da Cr­ne Go­re, za­klju­či­la je na ju­če­ra­šnjoj sjed­ni­ci Od­bo­ra za po­li­tič­ki si­stem, pra­vo­su­đe i upra­vu iz­vr­šna di­rek­to­ri­ca MANS-a Va­nja Ća­lo­vić. Ona je is­ta­kla da su u pred­lo­gu za­ko­na naj­pro­ble­ma­tič­ni­je od­red­be o spo­ra­zu­mu o pri­zna­nju kri­vi­ce ko­ji se mo­že za­klju­či­ti za sva kri­vič­na dje­la, čak i iz obla­sti or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la, ko­rup­ci­je, rat­nih zlo­či­na, i za dje­la kao što su si­lo­va­nje, pe­do­fi­li­ja.
– To je ap­so­lut­no ne­do­pu­sti­vo, po­seb­no iz raz­lo­ga što u tom čla­nu ni­je na­ve­de­no da se ne mo­že do­go­vo­ri­ti ka­zna is­pod za­kon­skog mi­ni­mu­ma – na­ve­la je Ća­lo­vi­će­va.
Ob­ja­sni­la je da je ovaj me­ha­ni­zam po­sto­jao i do­sad, ali sa­mo za dje­la či­ja je za­pri­je­će­na ka­zna do de­set go­di­na. Ća­lo­vi­će­va je is­ta­kla da je neo­p­hod­no da tu­ži­la­štvo do­sta­vi re­zul­ta­te ka­ko se ovaj in­sti­tut spro­vo­dio u prak­si.
– Bi­lo je pri­mje­ra ka­da tu­ži­la­štvo lo­še ko­ri­sti svo­ja ovla­šće­nja, kao što je slu­čaj Na­se­ra Kelj­men­di­ja ko­jeg po­li­ci­je dru­gih dr­ža­va go­ne zbog ne­ko­li­ko ubi­sta­va i šver­ca nar­ko­ti­ka. Na­še tu­ži­la­štvo je po­stu­pa­ju­ći po kri­vič­noj pri­ja­vi ko­ju je pod­nio MANS sklo­pi­lo spo­ra­zum s Kelj­men­di­jem, na osno­vu ko­jeg je mo­rao da pla­ti ne­ko­li­ko hi­lja­da eura vr­ti­ću i osnov­noj ško­li u Ul­ci­nju, bez ba­vlje­nja ti­me oda­kle mu no­vac ko­ji je ulo­žio u ho­tel iz­gra­đen su­prot­no za­ko­ni­ma Cr­ne Go­re i bez utvr­đi­va­nja da li je taj no­vac ste­čen kri­vič­nim dje­li­ma, po­seb­no iz obla­sti or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la – pod­sje­ti­la je ona.
Osim spo­ra­zum­nog pri­zna­nja kri­vi­ce, naj­vi­še pri­go­vo­ra na ju­če­ra­šnjoj di­sku­si­ji oko pred­lo­ga za­ko­na bi­lo je zbog mje­ra taj­nog nad­zo­ra (MTN). Ća­lo­vi­će­va je na­gla­si­la da je do­sad bi­lo vi­še slu­ča­je­va da se to­kom sud­skih po­stu­pa­ka is­po­sta­vi­lo da su MTN ko­ri­šće­ne ne­za­ko­ni­to. Na­i­me, ko­ri­šće­nje ovih mje­ra bi­lo je pro­pi­sa­no nad op­tu­že­nim za dje­la or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la, a da su tu­ži­o­ci ka­sni­je „bez obra­zlo­že­nja od­u­sta­ja­li od op­tu­žbi za or­ga­ni­zo­va­ni kri­mi­nal” za­dr­ža­va­ju­ći op­tu­žbe npr. za te­ška ubi­stva
– Ovo je po­seb­no opa­sno jer mo­že­mo do­ći u si­tu­a­ci­ju da kri­mi­nal­ci to is­ko­ri­ste i da po­stup­ci pro­tiv njih bu­du za­vr­še­ni jer je tu­ži­la­štvo ta­ko ko­ri­sti­lo MTN – ka­za­la je Ća­lo­vi­će­va.
Do­da­la je i da je pro­ble­ma­ti­čan rok od 18 mje­se­ci na ko­li­ko se pro­ši­ri­la mo­guć­nost spro­vo­đe­nja mje­ra taj­nog nad­zo­ra.
– Ne­ja­sno je da je pri­mar­ni rok če­ti­ri mje­se­ca, da na­kon to­ga ima­mo ne­ku vr­stu sud­ske kon­tr­o­le, a da na­kon to­ga 14 na­red­nih mje­se­ci ne­ma ni­ka­kve kon­tro­le – do­da­la je ona.
O pro­ble­ma­tič­nim od­red­ba­ma ko­je se ti­ču mje­ra taj­nog nad­zo­ra u ime Ak­ci­je za ljud­ska pra­va go­vo­rio je advo­kat Da­li­bor To­mo­vić. On je ka­zao da pred­log ZKP-a i da­lje obi­lu­je pred­lo­zi­ma ko­ji sni­ža­va­ju po­stig­nu­ti ni­vo ga­ran­ci­ja ljud­skih pra­va, uklju­ču­ju­ći i bar dva ne­u­stav­na rje­še­nja u od­no­su na pre­tre­sa­nje sta­na i od­re­đi­va­nje taj­nog sni­ma­nja raz­go­vo­ra od stra­ne dr­žav­nog tu­ži­o­ca, bez na­red­be su­da.
- U od­no­su na mje­re taj­nog nad­zo­ra, upo­zo­ri­li smo da je po­sto­je­će rje­še­nje da dr­žav­ni tu­ži­lac sam odo­bra­va mje­ru sni­ma­nja raz­go­vo­ra uz sa­gla­snost jed­ne stra­ne ne­u­stav­no, pa i za to tre­ba obez­bi­je­di­ti od­lu­ku su­da, i su­prot­sta­vi­li smo se pro­du­že­nju tra­ja­nja mje­ra nad­zo­ra, po­seb­no ima­ju­ći u vi­du da je pred­lo­že­no i da ne­ke od­re­đu­je sam dr­žav­ni tu­ži­lac- ob­ja­snio je To­mo­vić.
Na­po­me­nuo je i da je ogra­ni­ča­va­nje uvi­da u spi­se pred­me­ta u cje­li­ni su­prot­no je Di­rek­ti­vi EU o pri­stu­pu in­for­ma­ci­ja­ma u kri­vič­nom po­stup­ku, a da su pred­lo­ži­li da se okri­vlje­nom, od­no­sno bra­ni­o­cu omo­gu­ći uvid u kri­vič­nu pri­ja­vu, umje­sto da mu se “pre­do­ča­va” njen sa­dr­žaj. To­mo­vić je oci­je­nio i da se ne mo­že na­ći oprav­da­nje da se pro­du­ža­va rok za spro­vo­đe­nje uhap­še­ne oso­be iz po­li­ci­je dr­žav­nom tu­ži­o­cu sa 12 na 24 sa­ta, da se iz za­ko­na iz­o­sta­vi pra­vo advo­ka­ta i čla­no­vi­ma po­ro­di­ce uhap­še­ne oso­be da od dr­žav­nog tu­ži­o­ca zah­ti­je­va­ju da na­lo­ži njen zdrav­stve­ni pre­gled, a sve to ima­ju­ći u vi­du da je i Evrop­ski ko­mi­tet za spre­ča­va­nje mu­če­nja kon­sta­to­vao da se Cr­na Go­ra ni­je dje­lo­tvor­no su­prot­sta­vi­la prak­si zlo­sta­vlja­nja u po­li­ci­ji. Iz ove NVO su se za­lo­ži­li i da se kon­tro­la spo­ra­zu­ma o pri­zna­va­nju kri­vi­ce dr­žav­nog tu­ži­o­ca s okri­vlje­nim i kon­tro­la op­tu­žni­ce uvijek po­vje­ri sud­skom vi­je­ću, a ne sa­mo jed­nom su­di­ji, da bi se spri­je­či­le gre­ške i zlo­u­po­tre­be.
Mi­lan Ra­do­vić iz Gra­đan­ske ali­jan­se ka­zao je da spo­ra­zum o pri­zna­nju kri­vi­ce ne tre­ba do­zvo­li­ti za rat­ne zlo­či­ne, ali ni dru­ga te­ška dje­la.
- Mo­ra po­sto­ja­ti li­sta kri­vič­nih dje­la ko­ja ne bi tre­ba­la da spa­da­ju u ovaj okvir, kao što su te­ška ubi­stva jer ima­mo ubi­stvo no­vi­na­ra i po­li­cijskog slu­žbe­ni­ka- ka­zao je Ra­do­vić, ob­ja­šnja­va­ju­ći i da je spo­ran pred­log ko­jim je utvr­đe­no da po­li­ca­jac u go­to­vo sva­koj si­tu­a­ci­ji mo­že upa­sti u ne­či­ji stan i pre­tre­sti ga.
Di­na Baj­ram­spa­hić iz In­sti­tu­ta Al­ter­na­ti­va je upi­ta­la za­što su pot­pu­no za­ne­ma­re­ni svi pro­ble­mi u sa­rad­nji po­li­ci­je i tu­ži­la­štva. Ona je oci­je­ni­la da prak­sa do sa­da ni­je po­ka­za­la da su tu­ži­o­ci sprem­ni da od­go­vo­re i na po­sto­je­će oba­ve­ze.
Mi­ni­star prav­de Zo­ran Pa­žin ob­ja­snio je da se kroz ovaj za­kon mi­je­nja na­če­lo le­ga­li­te­ta kri­vič­nog go­nje­nja, ta­ko što se pre­ci­zi­ra da osnov sum­nje je­ste po­vod za po­kre­ta­nje kri­vič­nog po­stup­ka od stra­ne tu­ži­o­ca.
Po­sla­nik Po­zi­tiv­ne Cr­ne Go­re Azra Ja­sa­vić po­ru­či­la je da se mo­ra vo­di­ti ra­ču­na ko su tu­ži­o­ci, ocje­nju­ju­ći da ima onih ko­ji to ne za­slu­žu­ju da bu­du jer su u slu­žbi po­li­tič­kih struk­tura ko­ji da da­ju na­lo­ge.
– Mo­ra se stro­go vo­di­ti ra­ču­na o to­me da se mje­re taj­nog nad­zo­ra za­ko­ni­to spro­vo­de, da je cilj le­gi­ti­man i da ima­mo pro­por­ci­o­nal­nost. O to­me bi tu­ži­o­ci tre­ba­lo da vo­de ra­ču­na, ka­ko ne bi ima­li ogro­man broj slu­ča­je­va pred Evrop­skim su­dom za ljud­ska pra­va – ka­za­la je ona.
Velj­ko Va­si­lje­vić iz De­mo­krat­skog fron­ta oci­je­nio je da su za­ko­ni­ma o tu­ži­la­štvu ve­o­ma la­ba­vo tre­ti­ra­ne od­go­vor­no­sti za či­nje­nje, od­no­sno ne­či­nje­nje u is­pu­nja­va­nju jav­nih ovla­šće­nja ko­ja ima­ju tu­ži­o­ci.
Sne­ža­na Jo­ni­ca iz SNP-a po­ja­sni­la je da će se ras­pra­va na tom skup­štin­skom ti­je­lu o is­toj te­mi na­sta­vi­ti u uto­rak, ka­da je pred­vi­đe­no i iz­ja­šnja­va­nje po­sla­ni­ka o pred­lo­gu za­ko­na.M.V.P.


Tu­ži­lač­ka is­tra­ga po­ka­za­la re­zul­ta­te

Vr­hov­ni dr­žav­ni tu­ži­lac Ivi­ca Stan­ko­vić ka­zao je da se kon­cept tu­ži­lač­ke is­tra­ge ni­je po­ka­zao lo­ši­je od one ko­ju je vo­dio sud, ali da je za taj kon­cept po­treb­no do­sta iz­mje­ne u tu­­ži­la­štvu, ali i po­li­ci­ji ko­ja im u tom slu­ča­ju slu­ži kao „ser­vis”.
Ipak, član Ra­de gru­pe Dra­gan Šoć ka­zao je da je ovaj in­sti­tut sa­mo u po­ku­ša­ju jer ni­je ni nor­ma­tiv­no ni u prak­si do­ve­den do kra­ja.
- Me­ni to li­či na ne­kog ko ska­če pre­ko pro­va­li­je, i ne­gdje na sre­di­ni sta­ne. Vi­dje­će­te ko­li­ko nor­mi ima gdje vi­di­te ulo­gu su­da, ko­ja u su­šti­ni sup­sti­tu­i­še tu­ži­o­ca i po­ma­že mu, što ne bi tre­ba­lo da bu­de- re­kao je on.


Imo­vi­nu od­u­zi­ma­ti i od funk­ci­o­ne­ra

Ća­lo­vi­će­va je oci­je­ni­la da tu­ži­la­štvo ni­je po­stu­pa­lo jed­na­ko pri­li­kom od­u­zi­ma­nja imo­vin­ske ko­ri­sti.
– Pred­me­ti od­u­zi­ma­nja imo­vin­ske ko­ri­sti su uglav­nom bi­li ve­za­ni za osum­nji­če­ne na naj­ni­žem ni­vou dr­žav­ne hi­je­rar­hi­je, za fa­mo­zne šu­ma­re ko­ji su kre­i­ra­li tu sta­ti­sti­ku, a u pre­dme­ti­ma za jav­ne funk­ci­o­ne­re iako je do­ka­za­no da je obez­bi­je­đe­na ne­za­ko­ni­to od­re­đe­na imo­vin­ska ko­rist bez ika­kvog obra­zlo­že­nja tu­ži­la­štvo to ni­je či­ni­lo. Za­to je po­treb­no pro­pi­sa­ti oba­ve­zu da je tu­ži­lac oba­ve­zan to da po­kr­ne ka­da se stvo­re za­kon­ski uslo­vi jer uko­li­ko tu­ži­lac to ne uči­ni po­sto­je na­či­ni da se pro­vje­ri da li je ri­ječ o zlo­u­po­tre­bi slu­žbe­nog po­lo­ža­ja – ob­ja­sni­la je ona.


Za­kon oma­lo­va­ža­va advo­ka­te

Da se ovim pred­lo­gom za­ko­na oma­lo­va­ža­va ulo­ga advo­ka­ta ju­če su po­tvr­di­li čla­no­vi rad­ne gru­pe iz Advo­kat­ske ko­mo­re, Bra­ni­slav Lu­to­vac i Ni­ko­la Me­do­je­vić. Lu­to­vac je ka­zao da su bra­ni­o­ci pred­lo­že­nim rje­še­nji­ma, umje­sto da do­bi­ju jed­na­kost oruž­ja u od­no­su na tu­ži­o­ca, iz­gu­bi­li i ono što su ima­li.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"