Najveći aktivni vulkan na svijetu, Mauna Loa, eruptirao proteklog vikenda / - FOTOGRAFIJA: WIKIMEDIA/UNITED STATES GEOLOGICAL SURVEY
02/12/2022 u 11:58 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Zbog erupcije vulkana, prekinuto prikupljanje podataka o klimi u mjernoj stanici na Havajima

Najveći aktivni vulkan na svijetu, Mauna Loa, eruptirao je proteklog vikenda što je ubrzo dovelo do prekida snabdijevanja strujom u opservatoriji koja mjeri koncentraciju atmosferskog ugljen-dioksida

Usljed erupcije najvećeg aktivnog vulkana na svijetu, Mauna Loa na Havajima, tamošnja mjerna stanica za praćenje koncentracija ugljen-dioksida u atmosferi ostala je bez struje i pristupnog puta, te je rad privremeno prekinut. Naučnici nastoje da ponovo uspostave sistem mjerenja koji postoji od 1958. godine.

Od nedjelje 27. novembra havajski vulkan baca lavu na desetine metara uvis, čime je okončan najduži period mirovanja Mauna Loe otkako se vodi evidencija. Vulkan je posljednji put eruptirao u martu i aprilu 1984.

Rijeka rastopljenih stijena ne samo da predstavlja opasnost za lokalni auto-put, kojem se opasno približava, već ugrožava važan naučni centar – opstervatoriju za posmatranje Zemljine atmosfere, Mauna Loa. Zahvaljujući njoj preko šezdeset godina unazad dobijamo uvid u koncentracije atmosferskog ugljen-dioksida. Ovo je najstarija svjetska mjerna stanica tog tipa – uprkos tome što sada postoji na stotine sličnih, Mauna Loa je referentna tačka za mjerenje jednog od najbitnijih gasa sa efektom staklene bašte čije koncentracije decenijama postaju sve veće.

Jedan od planova za ponovno pokretanje havajske mjerne stanice jeste da se letjelicom dopremi generator koji bi mjernoj stanici obezbijedio električnu energiju kako bi mogla da nastavi prikupljanje ključnih podataka o klimi, ali se takođe razmatra premještanje opreme na alternativnu lokaciju.

Opservatorija Američke nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) nalazi se na padinama vulkana Mauna Loa, na nadmorskoj visini od oko 3400 metara i u normalnim okolnostima funkcioniše bez ikakvih smetnji. Faktori kao što su lokalno zagađenje i vegetacija ne remete uzorke koji se uzimaju – čist vazduh je među najznačajnijim prednostima za rad ove mjerne stanice na bilježenju naizgled neumoljivog porasta ugljen-dioksida u atmosferi.

Inače, opservatorija Mauna Loa izmjerila je u maju ove godine rekordne koncentracije atmosferskog ugljen-dioksida, 421 ppm, što su 50 odsto veće vrijednosti u odnosu na predindustrijsko razdoblje. Ovo nesumnjivo potvrđuje doprinos sagorijevanja fosilnih goriva emisijama ugljen-dioksida.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu

Izdvojeno

23. april 2024 02:39