Održan panel na temu upravljanja otpadnim gumama / - FOTO: NVO GRIN HOM
03/04/2024 u 18:16 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

NVO Grin houm: Bez odlaganja riješiti pitanje upravljanja otpadnim gumama

NVO Grin houm je organizovala danas u sali Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera panel na temu upravljanja otpadnim gumama sa fokusom na mogućnosti primjene proširene odgovornosti proizvođača (EPR) kada su u pitanju otpadne gume u Crnoj Gori.

Događaju su, kako je saopštila ta nevladina organizacija, prisustvovali predstavnici relevantnih institucija i organizacija koje se bave ovom tematikom.

Panel diskusiju otvorio je državni sekreatar u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Nenad Vitomirović osvrćući se na aktivnosti ovog ministarstva u procesu donošenja novog zakona o upravljanju otpadom, kao i podzakonskih akata.

Panelisti na ovom događaju bili su Ivan Stanišić, načelnik direkcije za upravljanje otpadom u istom Ministarstvu, Senad Arabelović direktor deponije Možura, Milena Rmuš sekretarka Odbora udruženja komunlane privrede i Azra Vuković izvršna direktorica NVO Grin houm.

- Rješavanje problema ogromnih količina otpadnih guma, očekuje se kroz primjenu sistema proširene odgovornosti proizvođača, koji se u ovom slučaju odnosi na uvoznike automobliskih guma, skladno kojem su uvoznici odgovorni za upravljanje otpadom koji nastaje od upotrebe automobilskih guma, nakon isteka vijeka trajanja. Da bi EPR sistem u Crnoj Gori profunkcionisao, neophodno je prethodno usvajanje niza podzakonskih akata i stvaranje preduslova za njegovu implementaciju. Međutim, otpadne gume koje se sada nalaze u prirodi i na deponijama nisu obuhvaćene ovim sistemom i to ostaje problem koji treba rješiti - naveli su iz nevladine organizacije u saopštenju  za medije.

(FOTO) Deponije guma sve veći ekološki problem

U toku panela, kao i diskusije koja je uslijedila, navodi se da istaknut je niz aktivnosti koje je potrebno u što hitnijem roku sprovesti a koje uključuju:

Bez odlaganja potrebno je definisati aktivnosti za prikupljanje i obradu otpadnih guma koje se već nalaze lagerovane širom Crne Gore, na livadama, poljima, dolinama rijeka, i drugim lokalitetima ali i na deponijama a koje predstavljaju veoma veliku prijetnju po životnu sredinu i zdravlje ljudi u slučaju njihovog paljenja;

Nakon donošenja Zakona o upravljanju otpadom, potrebno je urgentno krenuti u proces donošenja podzakonskih akata koju su usaglašeni i čija je primjena moguća na terenu;

Potrebno je uraditi studije i procjene o daljem korišćenju sekundarne sirovine koja se generiše obradom guma;

Potrebno je osigurati primjenu EPR sistema u praksi.

Starim aerodromom širi se gusti crni dim: Neodgovorni građani pale gume

Iz NVO Grin houm naveli su da panel diskusiju “Mogućnost primjene EPR modela na otpadne gume u Crnoj Gori” organizovana je u okviru projekta Proširena odgovornost proizvođača na primjeru otpadnih guma u Crnoj Gori koji je finansiran od strane Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. maj 2024 13:47