Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Policija tukla narod, pukla ljubav između DPS-a i SDP-a, Marović uhapšen * Učešće opozicije na ovakvim izborima je legalizovanje korupcije * Vlada pljačkala građane preko takse za gorivo * Milioni za vozila, a sirotinji ukidali socijalu * Policija tukla narod, pukla ljubav između DPS-a i SDP-a, Marović uhapšen * Novi svjetski poredak sa Putinom * Mješavina jezika zapalila zemlju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore:
Tomislav Nikolić da prestane da se miješa.

Vic Dana :)

Zaposli se Fata, dobije svoj kompjuter, radi svakodnevno na njemu, sve ide super. Međutim, jednog dana se razboli i ne dođe na posao, a njenim kolegama treba nešto s njenog kompjutera, ali ne znaju lozinku. Zovu oni Fatu:
- Fato, koja ti je lozinka na kompjuteru?
- Velkom - odgovori Fata.
Probaju oni ‘WELLCOME’ - neće. Probaju ‘VELKOM’ - neće. ‘VELLCOME’, ‘WELKOM’ - ništa neće. Zovu oni Fatu ponovo:
- Fato, kaži nam koliko slova ima ova tvoja lozinka?
- Pa jedno - kaže Fata.
- Pa kako jedno, bona, koje je to slovo?
- Pa, vel’ko M!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-12-30 ZABRINJAVAJUĆI REZULTATI ISTRAŽIVANJA MINISTARSTVA ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA
Srbi se najviše žale na diskriminaciju Građanska alijansa utvrdila da 19 odsto građana smatra da je najprisutnija diskriminacija po osnovu političke pripadnosti i invaliditeta
Dan - novi portal
U is­tra­ži­va­nju ko­je je spro­ve­la agen­ci­ja „Da­mar”, naj­ve­ći pro­ce­nat Sr­ba, od­no­sno 68, 6 od­sto, us­tvr­di­lo je da je dis­kri­mi­na­ci­ja pri­sut­na u Cr­noj Go­ri. U is­tra­ži­va­nju ko­je je na­ru­či­lo Mi­ni­star­stvo za ljud­ska i ma­njin­ska pra­va, ma­nje od 50 od­sto Cr­no­gor­ca, Bo­šnja­ka, Mu­sli­ma­na, Al­ban­ca i Ro­ma sma­tra da je dis­kri­mi­na­ci­ja pri­sut­na u na­šoj ze­mlji. Da ova ne­ga­tiv­na po­ja­va po­sto­ji u Cr­noj Go­ri sma­tra 57, 1 od­sto is­pi­ta­ni­ka, ko­ji su se iz­ja­sni­li da su Hr­va­ti.
Pre­ma po­da­ci­ma mi­ni­star­stva, 54,4 od­sto gra­đa­na sma­tra da je dis­kri­mi­na­ci­ja ve­o­ma ili u pri­lič­noj mje­ri pri­sut­na, dok po is­tra­ži­va­nju NVO Gra­đan­ska ali­jan­sa čak 81 od­sto li­ca sma­tra da je ta po­ja­va pri­sut­na u ve­li­koj mje­ri.
– Na osno­vu ukup­nih re­zul­ta­ta na­pra­vlje­no je ran­gi­ra­nje dru­štve­nih gru­pa pre­ma ste­pe­nu dis­kri­mi­na­ci­je, pri če­mu re­zul­ta­ti po­ka­zu­ju da su pre­ma mi­šlje­nju gra­đa­na Cr­ne Go­re naj­vi­še dis­kri­mi­ni­sa­ni Ro­mi, za­tim ho­mo­sek­su­al­ci, a po­tom li­ca sa in­va­li­di­te­tom. U sred­nje dis­kri­mi­ni­sa­ne gru­pe spa­da­ju obo­lje­li od AIDS-a, oso­be za­vi­sne od psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci, HIV po­zi­tiv­ne oso­be i na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne, dok su naj­ma­nje dis­kri­mi­ni­sa­ne gru­pe, že­ne i sta­ri­je oso­be – pi­še u is­tra­ži­va­nju ko­je je za po­tre­be mi­ni­star­stva ura­di­la agen­ci­ja „Da­mar”.
Na­ci­o­nal­ne gru­pe ko­je u pro­cen­tu ve­ćem od 60 od­sto sma­tra­ju da je dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma Ro­mi­ma ve­o­ma ili uglav­nom iz­ra­že­na su Sr­bi, Mu­sli­ma­ni i Bo­šnja­ci. Na dru­goj stra­ni sa­mi Ro­mi su ti ko­ji u naj­ve­ćem ste­pe­nu ocje­nju­je da dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma nji­ma ni­je iz­ra­že­na.
Iz­ra­že­nost dis­kri­mi­na­ci­je pre­ma ho­mo­sek­su­al­ci­ma u go­to­vo jed­na­koj mje­ri ocje­nju­ju i mu­škar­ci i že­ne. Me­đu­tim, ka­da je u pi­ta­nju obra­zo­va­nje, pri­mjet­no je da se sa po­ve­ća­njem ste­pe­na obra­zo­va­nja po­ve­ća­va i pro­ce­nat ocje­ne da je dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma ho­mo­sek­su­al­ci­ma ve­o­ma ili uglav­nom iz­ra­že­na. Ta­ko­đe, što su gra­đa­ni obra­zo­va­ni­ji vi­še sma­tra­ju da je dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma oso­ba­ma sa in­va­li­di­te­tom u Cr­noj Go­ri iz­ra­že­ni­ja.
Ka­da je u pi­ta­nju dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma že­na­ma, čak 76.9 od­sto mu­ških is­pi­ta­ni­ka, na­spram 57.5 od­sto pri­pad­ni­ca ljep­šeg po­la, sma­tra da je dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma že­na­ma ni­ska ili je uop­šte ne­ma. Na dru­goj stra­ni sve­ga 18,6 od­sto mu­ška­ra­ca, na­spram 35 pro­ce­na­ta že­na, sma­tra da je dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma že­na­ma ve­o­ma ili uglav­nom iz­ra­že­na.
– Mla­đi i obra­zo­va­ni­ji is­pi­ta­ni­ci u ve­ćoj mje­ri ne­go oni sta­ri­jih go­di­na ili oni sa ni­žim obra­zo­va­njem, ko­ji u vi­so­kom pro­cen­tu, pre­ko 40 od­sto, ne­ma­ju stav, sma­tra­ju da je dis­kri­mi­na­ci­ja pre­ma oso­ba­ma sa AIDS-om iz­ra­že­na – na­vo­di se u is­tra­ži­va­nju.
Pre­ma is­tra­ži­va­nju Da­ma­ra, cr­no­gor­ski gra­đa­ni su sklo­ni dis­kri­mi­na­ci­ji u ve­ćoj mje­ri.
– Naj­ja­če pred­ra­su­de cr­no­gor­ski gra­đa­ni su po­ka­za­li pre­ma ho­mo­sek­su­al­ci­ma sta­vom da je to bo­lest i po­ka­zu­ju­ći ne­po­što­va­nje pre­ma toj gru­pi u pro­cen­tu od 76 od­sto. Pred­ra­su­de su ne­što u ma­njem pro­cen­tu, ali i da­lje sna­žno iz­ra­že­ne i pre­ma Ro­mi­ma iz­ra­ža­va­njem so­ci­jal­ne dis­tan­ce i ja­kom pred­ra­su­dom da svi pri­pad­ni­ci rom­ske po­pu­la­ci­je vo­le da kra­du. Iz­vje­sna ne­to­le­ran­ci­ja je po­ka­za­na i pre­ma dru­gim na­ro­di­ma, dok su sa dru­ge stra­ne cr­no­gor­ski gra­đa­ni is­po­lji­li tra­di­ci­o­nal­no vi­sok ste­pen vjer­ske to­le­ran­ci­je. Pre­ma oso­ba­ma sa in­va­li­di­te­tom kao i obo­lje­li­ma od AIDS-a gra­đa­ni su po­ka­za­li ve­ći ste­pen ra­zu­mi­je­va­nja i to­le­ran­ci­je – po­ka­za­lo je is­tra­ži­va­nje Da­ma­ra.
Gra­đa­ni sma­tra­ju da je naj­te­že bi­ti li­ce sa in­va­li­di­te­tom, pri­pad­nik rom­ske po­pu­la­ci­je i ho­mo­sek­su­a­lac, a za­tim oso­ba obo­lje­la od AIDS-a, HIV po­zi­tiv­no li­ce, za­vi­snik od psi­ho­ak­tiv­nih sup­stan­ci, sta­rac, pri­pad­nik na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne i že­na.M.S.

Rom i Al­ba­nac ne­po­želj­ni za pred­sjed­ni­ka
Pre­ma po­da­ci­ma mi­ni­star­stva, u na­šoj dr­ža­vi naj­ve­ća et­nič­ka dis­tan­ca po­sto­ji pre­ma Ro­mi­ma i Al­ban­ci­ma, i gra­đa­ni ne bi že­lje­li da li­ce te na­ci­o­nal­no­sti bu­de pred­sjed­nik dr­ža­ve, šef ili vas­pi­tač.
– Is­pi­ti­va­nje et­nič­ke dis­tan­ce pre­ma Ro­mi­ma kao gru­pe pre­ma ko­joj je do sa­da po­ka­za­na naj­ve­ća so­ci­jal­na dis­tan­ca, po­ka­zu­je da naj­ve­ća dis­tan­ca pre­ma pri­pad­ni­ci­ma ove gru­pe po­sto­ji ka­da je u pi­ta­nju po­lo­žaj pred­sjed­nik dr­ža­ve, gdje naj­ve­ću dis­tan­cu iz­ra­ža­va­ju Sr­bi i Cr­no­gor­ci, ali i Mu­sli­ma­ni. Pre­ma Ro­mi­ma, na­ci­o­nal­na gru­pa Sr­bi su po­ka­za­li et­nič­ku dis­tan­cu i ka­da je u pi­ta­nju ulo­ga vas­pi­tač, dok oni ko­ji se iz­ja­šnja­va­ju kao Cr­no­gor­ci ne bi že­lje­li da im Rom bu­de šef – na­ve­de­no je u is­tra­ži­va­nju.

Sva­ki pe­ti vi­di po­li­tič­ku dis­kri­mi­na­ci­ju
Gra­đan­ska ali­jan­sa je pred­sta­vi­la „Is­tra­ži­va­nje dis­kri­mi­na­ci­je po osno­vu po­la i sta­ro­sti pri­li­kom za­po­šlja­va­nja”, u ko­jem su is­pi­ta­ni­ci bi­li čla­no­vi sin­di­ka­ta, po­slo­dav­ci i NVO, a u ko­jem je kon­sta­to­va­no da 19 od­sto is­pi­ta­ni­ka sma­tra da je naj­pri­sut­ni­ja dis­kri­mi­na­ci­ja po osno­vu po­li­tič­ke pri­pad­no­sti i in­va­li­di­te­ta. Da je na­ci­o­nal­nost pre­pre­ka pri­li­kom za­po­šlja­va­nja sma­tra 12 od­sto is­pi­ta­ni­ka, sta­rost – 18,6; pol – 13,9; sek­su­al­na ori­jen­ta­ci­ja 6,9; a je­zik 2,3. Is­pi­ta­ni­ci sma­tra­ju da vje­ra ne pred­sta­vlja osnov za dis­kri­mi­na­ci­ju pri­li­kom za­po­šlja­va­nja, kao i imo­vin­sko sta­nje.
Gra­đan­ska ali­jan­sa pod­sje­ća na is­tra­ži­va­nje CE­DEM-a u ko­jem je čak 81,8 od­sto is­pi­ta­ni­ka ka­za­lo da je dis­kri­mi­na­ci­ja pri­li­kom za­po­šlja­va­nja naj­pri­sut­ni­ja zbog po­li­tič­kih uvje­re­nja. Pre­ma CE­DEM-u 69 od­sto gra­đa­na sma­tra da je in­va­li­di­tet ba­ri­je­ra za do­bi­ja­nje po­sla, sta­rost – 66 od­sto, sek­su­al­na ori­jen­ta­ci­ja 58, na­ci­o­nal­nost 57, vje­ro­i­spo­vi­jest 50 i pol 48 pro­ce­na­ta.
– Is­tra­ži­va­nje je po­ka­za­lo ši­ro­ko ras­pro­stra­nje­nu dis­kri­mi­na­ci­ju po osno­vu po­la i sta­ro­sti pri­li­kom za­po­šlja­va­nja, kao i to da se ona ja­vlja ka­ko u pri­vat­nom sek­to­ru ta­ko i u dr­žav­nim in­sti­tu­ci­ja­ma i or­ga­ni­ma. Pri­mi­je­ti­li smo da se ve­o­ma če­sto pra­ve raz­li­ke po osno­vu po­la. U naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va tra­ži se mu­ški pol, osim ka­da je ri­ječ o po­slo­vi­ma odr­ža­va­nja hi­gi­je­ne i u zdrav­stvu ka­da je u pi­ta­nju za­po­šlja­va­nje me­di­cin­skih se­sta­ra. Ono što ge­ne­ral­no va­ži za sve ove ogla­se je­ste da tra­ju krat­ko i u pro­sje­ku od je­dan do pe­ta da­na. U ve­li­kom bro­ju re­gi­stro­va­nih slu­ča­je­va od­stu­pa se od na­če­la jed­na­kog po­stu­pa­nja pre­ma mu­ška­ra­ci­ma i že­na­ma u pi­ta­nji­ma za­po­šlja­va­nja i ra­da – na­vo­de u Gra­đan­skoj ali­jan­si.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"