Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oteli sestru, a zetu prijetili ubistvom * Dobro je što tužilaštvo provjerava Svetov račun * Uskoković kažnjen 3.000 eura * Ne mogu da vjerujem da sam živ * „Ružno pače” za najljepšu publiku * Doček uz muziku i vino * Oteli sestru, a zetu prijetili ubistvom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-03-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Anto Drobnjak, asistent u stručnom štabu reprezentacije:
Ne prijetimo Rusiji, nemamo pravo da prijetimo fudbalskoj sili koja ima 280 miliona stanovnika.

Vic Dana :)

U optičarskoj radnji žena se obraća mužu:
- U nedoumici sam, sa onim prvim izgledam ružno ali su jeftine. Sa ovim drugim izgledam lijepo, ali su skuplje.
Kaže muž:
- Uzmi one prve. Em su jeftine, em sa njima bolje vidiš.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2015-03-22 CRKVE I MANASTIRI NA SVETIM VODAMA LIMA Crkve i manastiri u Plavskoj župi
Dan - novi portal
Od dav­ni­na, a po­go­to­vo u sred­njem vi­je­ku Plav­ska žu­pa, ko­ja se pro­sti­ra­la od Vr­mo­še (da­nas u Al­ba­ni­ji) do ula­ska Li­ma u kli­su­ru Su­će­ska, ne­da­le­ko od An­dri­je­vi­ce bi­la je gu­sto na­se­lje­na srp­skim sta­nov­ni­štvom. Do­li­ne ri­je­ka, vi­so­ke pla­ni­ne i gu­ste li­sto­pad­ne i ča­mo­ve šu­me ma­mi­le su lju­de da se ov­dje stal­no na­sta­nju­ju. Cr­kve­ni ži­vot je bio ve­o­ma raz­vi­jen, osim osta­ta­ka ma­na­sti­ra u Do­lji kod Gu­si­nja, sta­rih cr­kvi­šta u Gu­si­nju i oko­li­ni, ma­na­sti­ra Sve­te Tro­ji­ce na ušću Ko­mo­ra­če u Lim is­pod br­da i tvr­đa­ve Gra­dac u ata­ru se­la Bre­zo­je­vi­ce, cr­kvi­šta u Pla­vu, Pe­tro­ve cr­kve u se­lu Bre­zo­je­vi­ce, cr­kvi­šta i cr­kve u Ve­li­ci, Pet­ko­ve cr­kve u Gor­njoj Rža­ni­ci, Cr­kve Sve­te Pet­ke u Mu­ri­ni, osta­ta­ka cr­kve u Zo­ri­ću i cr­kvi­šta u Gra­ča­ni­ci, tri cr­kvi­šta u Ulo­ti­ni. O pri­su­stvu Sr­ba na iz­vo­ri­štu Li­ma go­vo­re mno­gi to­po­ni­mi i hi­dro­ni­mi od Gu­si­nja, pa či­ta­vim to­ko­vi­ma ri­je­ke Li­ma i nje­go­vih pri­to­ka, od iz­vo­ri­šta iz Plav­skog je­ze­ra do ušća u Dri­nu, ne­da­le­ko od Ru­dog. O raz­vi­je­nom cr­kve­nom ži­vo­tu go­vo­re to­po­ni­mi i hi­dro­ni­mi ve­za­ni za ime srp­skog pro­sve­ti­te­lja i sve­ti­te­lja Sve­tog Sa­ve iz sve­to­rod­ne lo­ze Ne­ma­nji­ća: Sa­vi­na vo­da u Do­lji kod Gu­si­nja, Sa­vi­ni iz­vo­ri u Gu­si­nju, Sa­vi­no ka­me­nje u se­lu Ja­re, ne­da­le­ko od Pla­va, Sa­vi­ne sto­pe u Gor­njoj Rža­ni­ci, Sa­vi­na če­sma na gra­ni­ci ata­ra se­la Ma­šni­ca i Gor­nja Rža­ni­ca, Sa­vi­na gla­vi­ca u Gra­ča­ni­ci, Sa­vin do u se­lu Sla­ti­ni kod An­dri­je­vi­ce, Sa­vin Bor, se­lo u ata­ru op­šti­ne Be­ra­ne, Sa­vi­na sto­li­ca u Bu­di­mlji kod Be­ra­na, Sa­vi­ne vo­de na pu­tu Ro­ža­je-Peć i mno­gi dru­gi.
Mno­gi na­uč­ni­ci po­put aka­de­mi­ka Mi­o­mi­ra Da­ši­ća, Alek­san­dra De­ro­ka, dr Jo­va Me­do­je­vi­ća, Rat­ka De­le­ti­ća, Gor­da­ne To­mo­vić, dr Ne­na­da Ma­ku­lje­vi­ća, dr Ivi­ce To­do­ro­vi­ća, dr Slo­bo­da­na To­mo­vi­ća, aka­de­mi­ka Mi­tra Vla­ho­vi­ća, dr Sla­ven­ka Ter­zi­ća, dr Mar­ka Kne­že­vi­ća i mno­gih dru­gih pro­u­ča­va­li su cr­kve i ma­na­sti­re na ovom pod­ruč­ju. U kan­ce­la­ri­ja­ma srp­skih vla­da­ra, vla­ste­le i ma­na­stir­skim pi­sar­ni­ca­ma na­sta­lo je mno­go do­ku­me­na­ta zna­čaj­nih za po­li­tič­ku kul­tu­ru i isto­ri­ju srp­skog na­ro­da. Na­ža­lost, to­kom vre­me­na mno­go slu­žbe­nih knji­ga, is­pra­va i do­ku­me­na­ta je ne­sta­lo. Ne­ke su iz­go­re­le za vri­je­me ru­še­nja i pa­lje­nja srp­skih sred­njo­vje­kov­nih cr­ka­va i ma­na­sti­ra u vri­je­me tur­ske oku­pa­ci­je, ko­ja je du­go tra­ja­la, dru­ge je zub vre­me­na i ljud­ska ne­pa­žnja uni­šti­la. No, i po­red to­ga što je u stra­šnim ra­to­vi­ma i po­ža­ri­ma, pri­rod­nim ka­ta­kli­zma­ma ne­sta­lo bo­ga­to na­sle­đe, ipak je do da­na­šnjeg da­na sa­ču­va­no do­sta pi­sa­nih iz­vo­ra ko­ji svje­do­če o srp­skim sred­njo­vje­kov­nim dr­ža­va­ma. Naj­sta­ri­ji pi­sa­ni do­ku­men­ti po­ti­ču iz dru­ge po­lo­vi­ne dva­na­e­stog vi­je­ka, ali ne­ma sum­nje da su i pri­je tog vre­me­na po­sto­ja­li pi­sme­ni lju­di i nji­ho­vi za­pi­si. Ču­ve­no Mi­ro­sla­vlje­vo je­van­đe­lje je naj­ljep­ši sred­njo­vje­kov­ni spo­me­nik pi­san kra­jem dva­na­e­stog vi­je­ka, svje­do­či da je srp­ski knji­žev­ni je­zik već ra­ni­je bio for­mi­ran i da je u srp­skoj dr­ža­vi bi­lo uzo­ra na ko­je se pi­sar Je­van­đe­lja ugle­dao.
Pod­ruč­je da­na­šnje op­šti­ne Plav je ma­nje od pod­ruč­ja Plav­ske žu­pe ko­ja je pri­pa­da­la De­čan­skom vla­ste­lin­stvu o če­mu svje­do­če De­čan­ske hri­so­vu­lje, da­rov­ni­ce srp­skih sred­njo­vje­kov­nih vla­da­ra, i dru­gi isto­rij­ski po­da­ci. Iz do­ba Ne­ma­nji­ća pr­vi ma­na­stir po pre­da­nju i ne­ko­li­ko za­pi­sa na­pi­sa­nih na osno­vu pre­da­nja ko­ja su sa­ču­va­na do da­na­šnjih da­na na­pra­vljen je oko 1250. go­di­ne i nje­go­vi osta­ci – zi­di­ne, sa­ču­va­ni su do po­lo­vi­ne dva­de­se­tog vi­je­ka u se­lu Do­lji kod Gu­si­nja. Po­ru­šen je po ula­sku Tu­ra­ka u Pla­vo-gu­sinj­ski kraj 1455. go­di­ne. Dio ka­me­nja od ma­na­stir­skih zi­di­na upo­tri­je­bljen je za zi­da­nje ka­to­lič­ke cr­kve u Gu­si­nju. To­me se su­prot­sta­vio, ali bez­u­spje­šno, gu­sinj­ski pa­roh pro­ta Đor­đi­je Še­ku­la­rac, jed­na od naj­zna­čaj­ni­jih cr­kve­nih lič­no­sti u gu­sinj­skom kra­ju pri kra­ju de­vet­na­e­stog i pr­ve po­lo­vi­ne dva­de­se­tog vi­je­ka. Dio ka­me­nja od ma­na­stir­skih zi­di­na i te­me­lja ko­ri­stio je je­dan mje­šta­nin zi­da­ju­ći svo­ju ku­ću, po­moć­ne objek­te i zid oko ima­nja, a da ni­ko od nad­le­žnih or­ga­na ni­je in­ter­ve­ni­sao, ili, pak, po­sta­vio ne­ko obi­ljež­je da se sa­ču­va od za­bo­ra­va mje­sto na ko­me je bio po­dig­nut ma­na­stir. Pi­sa­nih isto­rij­skih va­lid­nih do­ku­me­na­ta i za­pi­sa ne­ma, ali u svo­jim za­pi­si­ma ga po­mi­nju ne­ki auto­ri (pop Mi­loš Ve­li­mi­ro­vić, fran­cu­ski kon­zul Vi­et i dru­gi), ali nji­ho­vi za­pi­si su na osno­vu pre­da­nja, a ne vje­ro­do­stoj­nih isto­rij­skih do­ku­me­na­ta.
An­dri­ja Jo­vi­će­vić, Mi­loš Ve­li­mi­ro­vić, Ili­ja Vu­če­tić po­mi­nju u svo­jim za­pi­si­ma cr­kvu plo­ta­ru ko­ja je bi­la u cen­tru da­na­šnjeg Gu­si­nja i ko­ja je eg­zi­sti­ra­la vi­še od dva vi­je­ka a ko­ju je na ru­še­vi­na­ma sta­re cr­kve, ko­ju su Tur­ci za­pa­li­li oko 1614. go­di­ne ka­da je po­dig­nu­ta tvr­đa­va Gu­si­nje i stvo­ren ad­mi­ni­stra­tiv­ni cen­tar na­hi­je ko­ja je pri­pa­da­la Peć­kom, Du­ka­đin­skom i na kra­ju Ska­dar­skom san­dža­ku. Tur­ske vla­sti ni­je­su do­zvo­lja­va­le da se srp­ske cr­kve po­di­žu od tvr­dog ma­te­ri­ja­la ne­go su bi­le ma­lih ga­ba­ri­ta, tek to­li­ko da se mo­že vr­ši­ti bož­ja slu­žba. Ne­što ka­sni­je po­po­vi Vu­jo­še­vi­ći su iz­gra­di­li cr­kvu na srp­skom pra­vo­slav­nom gro­blju gdje je na pr­vom spra­tu bi­la cr­kva sa ol­ta­rom, a na dru­gom ško­la ko­ja je po­če­la sa ra­dom 1866. go­di­ne. Po­sli­je je cr­kva za­pa­lje­na od stra­ne Tu­ra­ka i Ar­na­u­ta, ali je na tom mje­stu po­sta­vljen bo­ro­vi di­rek gdje je pop Mi­lo­van Vu­jo­še­vić vr­šio slu­žbu pri­li­kom sa­hra­ne vjer­ni­ka i Za­du­šni­ca. Iz­grad­njom vo­do­vo­da za Gu­si­nje taj di­rek je po­ru­šen i vi­še ni­je ob­na­vljan, ali se ori­jen­ta­ci­o­no zna­lo gdje je bio po­sta­vljen. Tu je slu­žbu vr­šio i pop No­vi­će­vić ko­ji je bio po­pu­la­ran i do iz­grad­nje cr­kve Sve­tog Đor­đa 1926. go­di­ne, pop Še­ku­la­rac, za či­ju grad­nju je no­vac dao kralj Alek­san­dar Ka­ra­đor­đe­vić I, a iz­grad­njom ru­ko­vo­dio pop Đor­đi­je Še­ku­la­rac. Na mje­stu gdje je bio di­rek vr­še­na je bož­ja slu­žba. Cr­kva je po­sto­ja­la i u se­lu Vu­sa­nju, a 1936. go­di­ne na ima­nju Ni­ke­zi­ća po­dig­nu­ta je cr­kva i u se­lu Mar­ti­no­vi­ći­ma, ko­je se u sred­njem vi­je­ku zva­lo Trep­ča. Po­ru­še­na je 1941. go­di­ne, da­nas se vi­de osta­ci, ali ni­je ob­na­vlja­na. Mje­šta­ni ma­lo po ma­lo uzur­pi­ra­ju ze­mlji­šte ko­je je pri­pa­lo ovoj cr­kvi.
(Na­sta­vi­će se)
Pi­še: BRA­NI­SLAV OTA­ŠE­VIĆ


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"