Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Glavni gosti Lidija i Blažo, Marovići došli prvi * Na referendumu bi se odlučivalo o već odlučenom * Prije utakmice na Fejsbuku najavio pakao * Zloupotrebe neću tolerisati * Glavni gosti Lidija i Blažo, Marovići došli prvi * Djevojci najavio „spektakularan gest” * Pišete knjigu?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-03-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ana Selić, CEMI:
Da li doprinosim ovoj državi na isti način kao Šinavatra, Keljmendi ili Šarić? Ja ne umijem tako.

Vic Dana :)

Kako saobraćajac smanjuje gužvu na kružnom toku?
- Ode na pauzu.



Dobar dan, ovdje razredna vašeg sina. Moram da vam kažem da on mnogo izmišlja i laže.
– Vjerujemo, mi nemamo sina.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2015-03-28 KUSTOS ANA IVANOVIĆ O LONDONSKOJ PRAKSI I VAŽNOSTI SARADNJE MUZEJA I LOKALNE ZAJEDNICE
Ivanović Teme biramo da đake animiramo Nedavno je održana panel-diskusija na temu uključivanja mladih, kreativnih ljudi sa akademija u aktivnosti muzeja, jer je analiza pokazala da su akademci najrjeđi posjetioci ove kuće kulture
Dan - novi portal
Je­di­na cr­no­gor­ska pred­stav­ni­ca na te­o­rij­skoj obu­ci za mu­zej­ske pro­fe­si­o­nal­ce, pri­je po­la go­di­ne u Lon­do­nu, bi­la je Ana Iva­no­vić, ku­sto­ski­nja Na­rod­nog mu­ze­ja Cr­ne Go­re. Pred njom je sa­da mno­go te­ži za­da­tak jer, zna­nje i is­ku­stvo ko­je je ste­kla, tre­ba da pri­mje­ni, baš kao i nje­ne ko­le­ge iz Sr­bi­je, sa Ko­so­va, Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne, Ma­ke­do­ni­je i Al­ba­ni­je, ko­je su ta­ko­đe u or­ga­ni­za­ci­ji Bri­tan­skog sa­vje­ta u sep­tem­bru bo­ra­vi­li u Lon­do­nu.
– Pro­gram SE­EC­HEP (So­uth East Euro­pe Cul­tu­ral He­ri­ta­ge Ex­chan­ge Pro­gram) or­ga­ni­zo­vao je Bri­tan­ski sa­vjet, Uni­ver­zi­te­ta u Lon­do­nu i ne­vla­di­na or­ga­ni­za­ci­ja HwB iz Lon­do­na (He­ri­ta­ge Wit­ho­ut Bor­ders – Ba­šti­na bez gra­ni­ca). Ob­u­ča­va­ni smo iz obla­sti uklju­či­va­nja lo­kal­nih za­jed­ni­ca u rad mu­ze­ja i pri­vla­če­nja no­ve pu­bli­ke i ve­ćeg bro­ja po­sje­ti­la­ca. Dva da­na pro­ve­li smo u Lon­do­nu na te­o­rij­skoj obu­ci, a tri da­na u Mu­ze­ju u Jor­ku, gdje sam ima­la pri­li­ke da vi­dim ka­ko sve to funk­ci­o­ni­še u nji­ho­voj prak­si – ob­ja­sni­la je Iva­no­vi­će­va u in­ter­vjuu za „Dan”.
● Ka­ko će­te ono što ste na­u­či­li u Ve­li­koj Bri­ta­ni­ji pri­mje­ni­ti u Na­rod­nom mu­ze­ju?
– Na­rod­ni mu­zej već spro­vo­di niz ak­tiv­no­sti ka­da je ri­ječ o sa­rad­nji sa lo­kal­nom za­jed­ni­com. Po­če­li smo sa uklju­či­va­njem vr­ti­ća i ško­la sa Ce­ti­nja kroz uče­šće u kre­a­tiv­nim, te­mat­skim ra­di­o­ni­ca­ma, struč­nim vo­đe­nji­ma kroz iz­lo­žbe, kroz raz­li­či­te vr­ste pre­da­va­nja... Tru­di­mo se da odr­ži­mo kon­ti­nu­i­tet i da svo­je ak­tiv­no­sti pro­ši­ri­mo i na dru­ge op­šti­ne u Cr­noj Go­ri, ali i na dru­ge gru­pe lju­di. Že­lje­la bih da po­me­nem pro­je­kat „Uklju­či se” ko­ji je or­ga­ni­zo­van na ini­ci­ja­ti­vu Na­rod­nog mu­ze­ja Cr­ne Go­re, a u sa­rad­nji sa Udru­že­njem stu­de­na­ta aka­de­mi­ja sa Ce­ti­nja ko­ji je osmi­šljen ta­ko da se u okvi­ru jed­nog do­ga­đa­ja uve­žu sve tri aka­de­mi­je sa Ce­ti­nja – u Cr­no­gor­skoj ga­le­ri­ji umjet­no­sti „Mi­o­drag Da­do Đu­rić” po­sta­vlje­na je iz­lo­žba umjet­nič­kih ra­do­va stu­de­na­ta Fa­kul­te­ta li­kov­nih umjet­no­sti sa Ce­ti­nja, uz mu­zič­ku prat­nju stu­dent­ki­nja Fa­kul­te­ta mu­zič­kih umjet­no­sti, a pu­šte­ne su i dvi­je ra­dio re­kla­me ko­je su za Umjet­nič­ki mu­zej ura­di­li stu­den­ti Fa­kul­te­ta dram­skih umjet­no­sti. Ovaj do­ga­đaj je or­ga­ni­zo­van ka­ko bi se us­po­sta­vio di­ja­log sa mla­đom po­pu­la­ci­jom, ko­ji je za­po­čet ovim do­ga­đa­jem. Odr­ža­na je pa­nel di­sku­si­ja na te­mu uklju­či­va­nja mla­dih, kre­a­tiv­nih lju­di sa aka­de­mi­ja u ak­tiv­no­sti mu­ze­ja u ci­lju po­spje­ši­va­nja po­sje­te mla­đih ge­ne­ra­ci­ja mu­ze­ji­ma. Na taj na­čin za­po­čet je pro­ces, ko­ji bi tre­ba­lo da bu­de du­go­tra­jan. To pod­ra­zu­me­va ak­tiv­no uklju­či­va­nje u osmi­šlja­va­nje pro­gra­ma i ak­tiv­no­sti mu­ze­ja ka­ko bi­smo prak­su u od­re­đe­nim seg­men­ti­ma pri­la­go­di­li po­tre­ba­ma i in­te­re­so­va­nji­ma mla­dih po­sje­ti­la­ca. Me­đu­tim, ni­je to sa­mo u na­šem fo­ku­su. Za­po­če­li smo di­ja­log pri­je sve­ga sa stu­den­ti­ma, jer po ana­li­zi tu nam je po­sje­ta naj­sla­bi­ja. Ti­me mi­slim da smo na­či­ni­li ma­li, ali zna­ča­jan ko­rak u prav­cu us­po­sta­vlja­nja čvr­ste sa­rad­nje ko­ja će se, si­gur­na sam, od­vi­ja­ti na obo­stra­no za­do­volj­stvo.
● Da li na­ši mu­ze­ji ima­ju ka­dro­va ospo­so­blje­nih za pri­mje­nu po­seb­nog si­ste­ma i na­či­na ra­da?
– Uklju­či­va­nje za­jed­ni­ce u rad mu­ze­ja i pri­vla­če­nje ve­ćeg bo­ja po­sje­ti­la­ca ima svo­ju stra­te­gi­ju i me­to­de, ali ni­je ne­što što na­ši mu­ze­ji ne spro­vo­de. Na­rav­no da po­sto­je ka­dro­vi ko­ji pre­da­no ra­de na to­me. Ali, mi­slim da je po­treb­no si­ste­ma­tič­ni­je ure­đe­nje na ni­vou in­sti­tu­ci­je ko­je bi ovaj seg­ment ra­da uči­nio zna­čaj­ni­jim i vi­dlji­vi­jim. Re­ci­mo, u mu­ze­ju u Jor­ku po­sto­je po­seb­na odje­lje­nja za edu­ka­ci­ju, pre­zen­ta­ci­ju, mar­ke­ting, ko­mu­ni­ka­ci­ju, odje­lje­nje za vo­lon­te­re, i sva ta odje­lje­nja ima­ju po ne­ko­li­ko za­po­sle­nih ko­ji tač­no zna­ju šta im je za­du­že­nje i sve pre­ci­zno funk­ci­o­ni­še, do­bro osmi­šlje­no i na­rav­no, ima kon­ti­nu­i­tet ko­ji je ve­o­ma zna­ča­jan. Kod nas po­sto­je en­tu­zi­ja­sti ko­ji pre­po­zna­ju va­žnost edu­ka­tiv­nog aspek­ta mu­ze­ja i neo­p­hod­nost pri­vla­če­nja ve­ćeg bro­ja po­sje­ti­la­ca i, uop­šte, ozbilj­no shva­ta­ju so­ci­jal­nu ulo­gu mu­ze­ja. Na­ža­lost, zbog lo­še kon­ci­pi­ra­nog si­ste­ma če­sto su osu­đe­ni da sa­mi spro­vo­de te ak­tiv­no­sti, što je, slo­ži­će­te se, is­cr­plju­ju­će i vre­me­nom mo­že gu­bi­ti na kva­li­te­tu, a ti­me, po­sle­dič­no, i na smi­slu, što ne bi smje­lo da se de­ša­va.
● Kod nas se če­sto ču­je da su mu­ze­ji glo­ma­zni, tro­še mno­go pa­ra, ra­de po ne­kom si­ste­mu iz so­ci­ja­li­stič­kog do­ba. Po­sto­ji li po­se­ban si­stem po ko­me ra­de bri­tan­ski mu­ze­ji?
- Ne bih mo­gla da go­vo­rim na ni­vou svih mu­ze­ja, ali bih mo­gla da se osvr­nem na si­stem ko­ji sam ima­la pri­li­ke da vi­dim u Jor­ku. Ri­ječ je o kom­plek­snom mu­ze­ju ko­ji se sa­sto­ji od ne­ko­li­ko raz­li­či­tih je­di­ni­ca. On je, za­pra­vo, pri­va­tan, od­no­sno, di­je­lom ga fi­nan­si­ra grad­sko vi­je­će, a ve­ćim di­je­lom sam za­ra­đu­je no­vac. U to­me je va­žna raz­li­ka, jer mo­ra­ju da za­ra­đu­ju no­vac ka­ko bi se odr­ža­li. Za­to su svi nji­ho­vi pro­gra­mi usmje­re­ni ka pri­vla­če­nju pu­bli­ke. Bri­tan­ski mu­ze­ji ima­ju po­seb­na odje­lje­nja sa ja­snim za­du­že­nji­ma, a po­red to­ga, ve­o­ma va­žan ele­ment či­ne vo­lon­te­ri bez ko­jih ve­ći­nu pro­gra­ma ne bi mo­gli da spro­ve­du. Kod njih je ja­ko iz­ra­že­na svi­jest o sti­ca­nju struč­ne prak­se, ta­ko da ne­ma­ju pro­ble­ma s na­la­že­njem vo­lon­te­ra. Vo­lon­ter­ski rad se če­sto pre­kla­pa sa an­ga­žo­va­njem za­jed­ni­ce za rad mu­ze­ja, jer se vr­lo če­sto mo­gu vi­dje­ti sta­ri ko­ji ra­de vo­lon­ter­ski jer im pri­ja da se dru­že. Če­sto i sa­mi ima­ju po­seb­na zna­nja iz od­re­đe­nih obla­sti i po­ka­žu se kao vr­lo ko­ri­sni u ra­du mu­ze­ja. Mi­slim da je naj­va­žni­je i da mo­ra­mo odr­ža­va­ti kon­sul­ta­ci­je sa za­jed­ni­com i umre­ža­va­ti se. Po­sto­ji mno­go div­nih pri­mje­ra kao što je uskla­đi­va­nje pro­gra­ma i ak­tiv­no­sti mu­ze­ja raz­li­či­tog pro­fi­la sa obra­zov­nom na­sta­vom u osnov­nim i sred­njim ško­la­ma, gdje bi se dje­ci pru­ži­la do­pu­na ono­ga što uče, ne sa­mo iz li­kov­ne kul­tu­re već iz isto­ri­je, bi­o­lo­gi­je, ge­o­gra­fi­je... Za­tim, ta­mo gdje po­sto­je uslo­vi dio zbir­ki se no­si u ško­le, da­kle, iz­la­zi se me­đu lju­de, ne če­ka­ju se sa­mo po­sje­te. Po­treb­no je sa­mo da se vi­še ko­mu­ni­ci­ra i čvr­šće sa­ra­đu­je.
S.ĆET­KO­VIĆ


Bal­kan­ska mre­ža mu­ze­ja u No­vom Sa­du

● Šta je obu­ka u Lon­do­nu pod­ra­zu­mi­je­va­la?
– Ovaj pro­gram osmi­šljen je ta­ko da tra­je u tri fa­ze – pr­va fa­za pod­ra­zu­mi­je­va­la je obu­ku ko­ja se sa­sto­ja­la u sti­ca­nju te­o­rij­skih zna­nja iz obla­sti an­ga­žo­va­nja lo­kal­nih za­jed­ni­ca u rad mu­ze­ja kroz pre­da­va­nja, raz­go­vo­re i di­sku­si­je sa bri­tan­skim eks­per­ti­ma. Ova fa­za je upot­pu­nje­na i po­sje­ta­ma mu­ze­ji­ma u Lon­do­nu. Za­tim, tri da­na smo bo­ra­vi­li u jed­nom od mu­ze­ja Ve­li­ke Bri­ta­ni­je, po iz­bo­ru or­ga­ni­za­to­ra. Mu­zej u Jor­ku, gdje sam bi­la ras­po­re­đe­na, kom­plek­sna in­sti­tu­ci­ja je po sa­sta­vu slič­noj Na­rod­nom mu­ze­ju Cr­ne Go­re, u ko­me je prak­sa na ve­o­ma vi­so­kom ni­vou. Ta­mo sam ima­la pri­li­ke da kroz raz­go­vo­re i prak­ti­čan rad vi­dim ko­je su to me­to­de i stra­te­gi­je ko­je se ko­ri­ste u ovom mu­ze­ju ka­ko bi se pri­vu­kao ve­ći broj po­sje­ti­la­ca, ali i odr­žao ni­vo po­sje­te. Dru­ga fa­za te­o­ret­ske obu­ke je bio rad sa men­to­rom iz bri­tan­skog mu­ze­ja na za­jed­nič­kom pro­jek­tu na kom je tre­ba­lo pri­mi­je­ni­ti ste­če­na zna­nja u prak­si. Po­sled­nja fa­za na­kon re­a­li­za­ci­je pro­jek­ta je pre­zen­ta­ci­ja tog pro­jek­ta na kon­fe­ne­ci­ji „Me­et, See, Do” u or­ga­ni­za­ci­ji CHwB (Kul­tur­na ba­šti­na bez gra­ni­ca), HwB (Ba­šti­na bez gra­ni­ca) i Bal­kan­ske mre­že mu­ze­ja, ko­ja će se odr­ža­ti u apri­lu, u No­vom Sa­du. Na­rod­nim mu­zej Cr­ne Go­re će pred­sta­vi­ti pro­je­kat re­a­li­zo­van sa stu­den­ti­ma umjet­nič­kih aka­de­mi­ja sa Ce­ti­nja pod na­zi­vom „Uklju­či se”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"