Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje među učenicima se otelo kontroli * EU će ispitati kome Crna Gora prodaje pasoše * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „Šarli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2016-12-30 AKADEMIK SVETISLAV BOŽIĆ, KOMPOZITOR, GOVORI ZA „DAN”
Akademik Božić Guslari moraju da visoka čela brode po suženom koridoru Grof Sava Vladislavić je realna, životna prethodnica mnogim iskustvima koje je Njegoš neponovljivo obznanio u svom djelu, a ja muzikom pretočio u prostor od Vladivostoka, Sumatre, Nijagare, Tesle, Venecije do Raguze, koja je ispala poodavno iz naših srca i naše duhovne geografije
Dan - novi portal
Univerzitetski profesoro, akademik SANU, kompozitor Svetislav Božić autor je djela koja su se čula na brojnim domaćim scenama, ali i u 17 zemalja svijeta. Božić je nedavno boravio u Podgorici, pa iako tom prilikom nijesmo slušali njegovu muziku, čuli smo njegove divne riječi o onome što je naše duhovno nasleđe, a što možda prenatrpani tuđim muzičkim iskustvom više ne znamo razabrati kada su u pitanju gusle i pjevanje uz njih.
„Svoju horsku i vokalnu muziku Svetislav Božić uvijek sazdaje od malog broja izražajnih sredstava, od čistih dijatonskih linija, od harmonija i melodija koje kao da dopiru iz prošlih vijekova... Utkiva se u srpsku tradiciju na integralan i originalan način... U toj prisutnosti slovenskog gena i slovenskke duhovnosti i širine, Božić je jedinstvena pojava u našem muzičkom stvaralašštvu” – zapisala je, između ostalog, Branka Radović, muzička kritičarka o djelu Svetislava Božića. I ova ocjena, može se „proširiti” i na njegova instrumentalna, i vokalno-instrumentalna djela, njegovu operu. Jer, sve je krcato našim naslijeđem ne samo u muzičkom smislu.
● Nedavno ste izjavili da je potrebno sačuvati primordijalnost gusala, u zvuku instrumenta i glasu pjevača, kao i pravoslavnu liniju koja se još ogleda u pjevanju uz gusle, ali i vizantijsko naslijeđe. Zašto je to i za koga potrebno sačuvati danas?
– Danas, kao i uvijek, potrebna je izuzetna fleksibilnost da bi se sačuvao visok potencijal i doprinos tradicije novom dobu i novim okolnostima. Novo doba i nove okolnosti traže i od guslara i gusala izuzetnu duhovnu i mentalnu zrelost, napor da pretraju, sačuvaju blago koje je njima povjereno, uspostave nove mape potencijalnih tekstova kojima će obilato hraniti duh, dušu i svijest svojih slušalaca. Guslari i gusle su proizvod srpske energije i stoga je veoma važno da se izvorišta očuvaju, a procesi inovacija svevremeno usklađuju i prilagođavaju situaciji na terenu. Gusle i guslari moraju da visoka čela brode po suženom i prilično okupiranom duhovnom koridoru, svjesni da to zavisi samo od njih i njihove spremnosti da čuju glas Tvorca, Njegovih posrednika i da u tom smislu budu spremni da žive izvan inercije.
● Koje su najčešće zablude u muzičkim krugovima kada su u pitanju gusle i pjevanje uz gusle? Kako ih prevazići?
– Zvuk gusala i glas guslara pripadaju posebnom tonskom, mentalnom i intelektualnom poimanju umjetnosti, koji je za veliku većinu srpskog roda nešto neobično, možda daleko, na čudan način agresivno a pri tom statično. Tek dužim slušanjem i uranjanjem u dublji smisao ovog zajedništva izvođača i instrumenta, dolazimo do bliskosti koja nas obuzima i privija.
● Svjedoci smo da u posljednje vrijeme vlada interesovanje za našu narodnu – folklornu muzičku tradiciju, a koja se, čini se, isuviše počela eksploatisati mimo nekih osnovnih pravila etnomuzikologije. No, da li je i to pravi „lijek” za muzičke pojave kojima nas bombarduju sa elektronskih medija?
- Svu agresivnost vremena u kome živimo moramo izdržati i činiti sve da istu potčinimo svojoj volji i svojim ciljevima. Etnomuzikologija je relativno mlada nauka a folklor na svim nivoima i dubinama, njen je geostrateški zadatak. Nije lako ostati u svemu tačan a pri tom kreativno-vibrantan i aktuelan. Spoj dubljih slojeva tradicije i novokomponovani maniri koji je oponašaju a često i kvare, vode do zajedništva koje je na štetu suštine. Svako u sebi mora da izgradi sistem selekcije, odbrane od agresije, isto onako kako se čuvamo i branimo od nevremena, ratnih dejstava i neprijatnosti svih oblika sa kojima se svakodnevno suočavamo. Centralni sistem koji umnožavaju i maligno održavaju u životu elektronski mediji ali i mnogoliko devastirani nivoi obrazovanja, jeste prostor na koji ugroženi pojedinac ili getoizirana zajednica ne mogu mnogo da utiču. Oni koji su napadnuti i ugroženi moraju da neprestano stražare nad svojim životima i svojom teritorijom. To je najvažnija lekcija za sve učesnike ovih složenih procesa.
● Muzički kritičari koji pišu o Vašem radu, kao i Vi sami, naglašavaju da nastavljate – njegujete vizantijsku muzičku tradiciju. Kako to da razumijemo?
- Vizantija je složena zajednica koju je držalo na okupu hiljadugodišnje pravoslavno bdenije. Pravoslavlje je najznačajnija tekovina Vizantije, u kome su pravoslavni narodi, a među njima i Srbi, ispisali najkvalitetnije stranice svoje istorije. Mi se i danas pozivamo na pravoslavlje, njegove duhovne i materijalne vrijednosti i činimo sve, koliko je u našoj moći, da ostanemo u sazviježđu krštenih naroda koji nemaju potrebu za konverzijom. U tom smislu djeluje i moja muzika, koja uvažava umjetničke tekovine svijeta kome pripadam, ali se uvijek oslanja i pozicionira na svoju vizantijsku podlogu.
● Na fakultetu predajete harmoniju. Koliko se Vi, ali i drugi savremeni kompozitori, možda vraćate „klasičnim” harmonijskim sklopovima? Koliko je kompozitor danas „rasterećen” od pravila?
- Harmonija ili sklad je osnovna disciplina našeg življenja, ma čime se bavili. U muzici je uloga Harmonije gotovo presudna. Harmonija se pojavljuje na svim nivoima i u svim oblicima. Nije statična niti za sva vremena riješena. Odnosi između muzičkih elemenata se mijenjaju, ali je od izuzetne važnosti da postoji mjera, balans, uvažavanje duhovnih činjenica koje krijepe razum i artikulišu bujicu vaskolikih ideja.
● U Vašem opusu podjednako su zastupljene sve forme, kao i duhovna i svjetovna muzika. Kako postižete tu ravnotežu ili se ona sama nametnula?
- Rekao bih da se ona nametnula kao rezultat unutrašnje borbe čiji je cilj visok estetski ali ništa manje i etički rezultat. Ja sam i akademik, dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti i kao takav u obavezi, da moje djelo bude slovesno, mentalno i duhovno uredno, kako bi oni koji dolaze, čuvši moju muziku, slušali i našu budućnost.
ŽIVANA JANjUŠEVIĆ


Grof Sava naslonjen na Njegoša

● Stihovi i djela velikih srpskih pisaca Vaša su inspiracija, kao i Vaša opera posvećena grofu Savi Vladislaviću, a koja je doživjela veliki uspjeh u inostranstvu. Da li ćete isto učiniti i sa našom epikom, možda da komponujete i na neko Njegoševo djelo?
- Moja opera se posredno i oslanja na Njegoša, jer je njegovo djelo rezultat dara jedne od najvibrantnijih ličnosti svoga doba. Pri tom mislim na Njegoša kao velikana evropske, a ne samo srpske misli. Grof Sava Vladislavić je realna, životna prethodnica mnogim iskustvima koje je Njegoš neponovljivo obznanio u svom djelu, a ja muzikom pretočio u prostor od Vladivostoka, Sumatre, Nijagare, Tesle, Venecije do Raguze, koja je ispala poodavno iz naših srca i naše duhovne geografije.


Velika utjeha, velika umjetnost

● Kada se pogleda što ste sve napisali, čini se da volite eksperiment sa ljudskim glasom. Da li je to još uvijek najmoćniji, najsavršeniji i ujedno najnepredvidljiviji „instrument”?
- Ljudski glas je visoko podigao pravoslavno pojanje i kompletnu muzičku tradiciju Vizantije. Ja pripadam tom svijetu pa je i sasvim prirodno da sam u ljudskom glasu prepoznao veliku umjetnost i veliku utjehu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"