Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje među učenicima se otelo kontroli * EU će ispitati kome Crna Gora prodaje pasoše * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „Šarli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura VJERA NIKOLIĆ, KOMPOZITORKA, MUZIČKI PEDAGOG I LIKOVNA UMJETNICA, GOVORI ZA „DAN”
Vjera Nikolić (foto: D. MILjANIĆ) Tračak ljudskosti tražim Mislimo na lijepe stvari koje nas okružuju, tako ćemo biti bolji ljudi. Radujem se plavom nebu, ogoljenom drveću zimi, životinjama jer sam srećna što nisu uginule od hladnoće... Toliko je ljepote, pa čak i u onim ljudima koji se ponašaju grozno…
Dan - novi portal
Kom­po­zi­tor­ka, pi­ja­nist­ki­nja, pe­da­gog, omi­lje­na pro­fe­sor­ka, za­tim li­kov­na umjet­ni­ca, že­na vješ­tih ru­ku... Sve to je Vje­ra Ni­ko­lić, ko­ja, iako je ka­ko ve­li dio ži­vo­ta pro­ve­la u Pod­go­ri­ci, ipak u du­ši Nik­ši­ćan­ka, ko­ja je u rod­nom gra­du, još u dje­tinj­stvu, u po­ro­dič­nom okru­že­nju, do­bi­la pod­sti­caj da ži­vot po­sve­ti umjet­no­sti.
Vje­ra Ni­ko­lić je za­vr­ši­la kla­vir na Mu­zič­koj aka­de­mi­ji, a ra­di kao pro­fe­sor kla­vi­ra, ko­re­pe­ti­ci­je i ka­mer­ne mu­zi­ke u Umjet­nič­koj ško­li za mu­zi­ku i ba­let „Va­sa Pa­vić”, u ko­joj je an­ga­žo­va­na od dru­ge go­di­ne stu­di­ja. Ipak, od umjet­no­sti je tra­ži­la vi­še, pa već u dje­tinj­stvu na­vik­nu­ta na po­zo­ri­šte i po­zo­ri­šnu at­mos­fe­ru, za­hva­lju­ju­ći ba­ki An­đe­li­ji Ni­ko­lić, glu­mi­ci Nik­šić­kog po­zo­ri­šta, Vje­ra od 1998. ak­tiv­no sa­ra­đu­je sa te­a­tri­ma. Ra­di­la je mu­zi­ku za pred­sta­ve Cr­no­gor­skog na­rod­nog po­zo­ri­šta, Grad­skog po­zo­ri­šta Pod­go­ri­ca, DO­DEST-a, Tu­zlan­skog na­rod­nog po­zo­ri­šta, Na­rod­nog po­zo­ri­šta Ba­nja Lu­ka.... Nje­na mu­zi­ka ču­la se u ni­zu po­pu­lar­nih i kult­nih pred­sta­va po­put „Mon­te­ne­gri­ni”, „Oblo­mov”, „Re­kvi­jem za XX vi­jek”, „Jo­ne­sko­ma­ni­ja”, „Mon­te­ne­gro bluz”, „Ko se bo­ji Vir­dži­ni­je Vulf”, „Kad su že­ne ima­le kri­la”, „Oče­vi su gra­di­li”, „Evri­men Đi­las”, „Ur­ne­be­sna tra­ge­di­ja”... do naj­no­vi­je „Dan­zen”. I, opet, Vje­ra ima mno­go ener­gi­je pa je osno­va­la ili sa­ra­đu­je sa broj­nim gru­pa­ma i ben­do­vi­ma. Sa­ra­đu­je sa kla­pa­ma „As­sa Vo­ce” i „In­can­to”, ben­dom „V.I.S. Go­re­nje”, oper­skom pje­va­či­com Ma­ri­om Jo­nas i nje­nim an­sam­blom „Ars Co­ra­lis Co­eln”, or­ke­strom Na­ci­o­nal­ne gar­de Voj­ske Cr­ne Go­re, ho­rom Skup­šti­ne Cr­ne Go­re. Vje­ra Ni­ko­lić je i član Umjet­nič­kog di­rek­to­ri­ju­ma Mon­te­vi­zi­je, a bi­la je član i ži­ri­ja u se­ri­ja­lu RTCG „Let ka zvi­je­zda­ma”.
Osno­va­la je „Clap­ping gro­up”, vo­di­la je „Ars An­ti­qua Mon­te­ne­gro” sred­njo­škol­ski hor za sred­njo­vje­kov­nu mu­zi­ku, za­tim gru­pu „Ban­da od mu­zi­ke” i et­no-džez hor „M.C. Cham­ber Cho­ir”. Već go­di­na­ma dje­lu­je „Vje­ra Ni­ko­lić kvin­tet” sa ko­jim iz­vo­di svo­ju autor­sku mu­zi­ku i kvar­tet sa ko­jim svi­ra sred­njo­vje­kov­nu mu­zi­ku. Do sa­da je ima­la dvi­je sa­mo­stal­ne i 12 ko­lek­tiv­nih iz­lo­žbi ruč­nih ra­do­va i in­sta­la­ci­ja.
● Je­din­stve­ni ste po to­me što ste ak­tiv­ni na mu­zič­koj sce­ni, po­zo­ri­štu, li­kov­noj umjet­no­sti, kao pe­da­gog... Da li je sklo­nost pre­ma umjet­no­sti na­sljed­na?
– Naj­po­zna­ti­ja lič­nost u mo­joj fa­mi­li­ji kad je umjet­nost u pi­ta­nju je­ste mo­ja ba­ka An­đe­li­ja Ni­ko­lić, glu­mi­ca Nik­šić­kog po­zo­ri­šta. Ma­da sam po­ka­zi­va­la vi­še afi­ni­te­ta pre­ma mu­zi­ci, na ta­tu i ma­mu ko­ji sa­vr­še­no pje­va­ju, ka­da sam po­če­la da sa­ra­đu­jem sa po­zo­ri­štem od­mah se ču­lo „iver ne pa­da da­le­ko od kla­de”. I je­ste ta­ko. Od 1998. go­di­ne sam ak­tiv­na. To je po­ro­dič­na lju­bav. I ni­šta neo­bič­no. Že­lja da se opro­bam u svim umjet­nič­kim po­lji­ma kad i gdje mi se pru­ži pri­li­ka sma­tram is­pu­nja­va­njem že­lja ko­je ga­jim ci­je­li ži­vot. Pro­sto, ne mo­gu da odo­lim. Vo­lim taj na­čin ži­vo­ta.
● Nik­šić je dao do­sta umjet­ni­ka, po­seb­no glu­ma­ca, zna­čaj­nih u ju­go­slo­ven­skim okvi­ri­ma?
– Ni­sam si­gur­na da li mo­gu da iz­dvo­jim pra­vi raz­log, ali mi­slim da ima uti­ca­ja to što je Nik­šić bli­zu Her­ce­go­vi­ne, a to zna­či da smo bli­zu iz­vo­ra naj­pra­vil­ni­jeg go­vo­ra. A, to če­sto od­re­đu­je lju­de ko­ji ži­ve od je­zi­ka, kao glum­ce. Re­kla bih da je in­di­vi­du­al­nost kod tog na­ro­da ja­ko iz­ra­že­na. Da li je to, kao i u osta­lim kra­je­vi­ma Cr­ne Go­re, što smo mo­ra­li to­kom du­gih vje­ko­va da se bra­ni­mo, ne znam. Moj ču­kun­djed bio je je­dan od oslo­bo­di­la­ca Nik­ši­ća, pri­mje­ra ra­di. Vje­ru­jem da je kod lju­di ko­ji su mo­ra­li stal­no da se bo­re za op­sta­nak i da se bra­ne – jer smo se mi u Cr­noj Go­ri bra­ni­li, iz­ra­že­na sa­mo­svoj­nost, sa­mo­svi­jest, okre­nu­ti smo se­bi, te vje­ru­jem da je tu po­če­lo da se ra­đa ono du­bo­ko, umjet­nič­ko u lju­di­ma. Jer, kad je čo­vjek okre­nut se­bi otva­ra mu se ci­je­li uni­ver­zum. To iz­gle­da aspurd­no, ali je isti­ni­to – tek kad se čo­vjek uvu­če u se­be ot­kri­va naj­vi­še. Čo­vjek je čo­vje­ku taj­na naj­ve­ća.
● Šta je na Vas u da­ni­ma dje­tinj­stva i mla­do­sti naj­vi­še uti­ca­lo?
– Do­sta me je od­re­di­lo, i bes­kraj­no sam za­hval­na zbog to­ga, što su mo­ji ro­di­te­lji vje­ro­va­li u me­ne i po­dr­ža­va­li me. Bi­lo je pot­pu­no nor­mal­no da bu­dem upi­sa­na u mu­zič­ku ško­lu, po­ha­đam raz­ne sek­ci­je, od glu­me, pje­va­nja, cr­ta­nja, pa na­da­lje. Ta­da ni­je bi­lo pri­vat­nih ško­la, ali bi se is­ko­ri­sti­la sva­ka pri­li­ka da se ne­što na­u­či. Dok sam bi­la di­je­te po­dr­ža­va­li su me u sve­mu što sam že­lje­la da pro­bam, ta­ko da sam sa­mo na­sta­vi­la da ži­vim na taj na­čin. Od ta­da ni­sam na­i­šla na ni­šta in­te­re­sant­ni­je. Umjet­nost me za­o­ku­pi­la na sva­ki na­čin. Ni­sam ofor­mi­la po­ro­di­cu, u onom kla­sič­nom smi­slu. Ali, ni za čim ne ža­lim, jer ne mo­gu da za­mi­slim dru­ga­či­ji na­čin ži­vo­ta. Ja sam, u stva­ri, jed­na ve­o­ma sreć­na oso­ba. Pro­ba­la sam i osta­le na­či­ne ži­vo­ta, ali pa­su­je mi sa­mo ovaj. Sa­mo se ta­ko bu­dim sreć­na. Je­dva če­kam da vi­dim uju­tru ono što sam ra­di­la na­ve­če. Ni­je bit­no da li je to ne­što što sam sa­ši­la, kom­po­no­va­la, ili na­cr­ta­la, to kod me­ne iza­zi­va bes­kraj­nu sre­ću. Vje­ro­vat­no pri­ro­da ure­di da ta­kve oso­be po­put me­ne ži­ve ta­kvim na­či­nom ži­vo­ta.
● Mno­gi mu­škar­ci bi Vam po­za­vi­dje­li na ono­me što ste ura­di­li do­sad, a opet ne li­bi­te se ni od „žen­skih” po­slo­va - he­kla­te, ve­ze­te, ple­te­te. Pa, još se sje­ća­mo one va­še iz­lo­žbe kor­se­ta...
– Mi­slim da je naj­ve­ći čo­vje­kov gri­jeh što go­to­vo na­sil­no pre­sta­je da bu­de di­je­te. Dok smo dje­ca spe­ci­jal­no se ne od­re­đu­je­mo da li smo mu­ško ili žen­sko. Ka­sni­je, oba­ve­ze, ško­la, gar­de­ro­ba... a pri­je sve­ga dru­štvo, na­tje­ra­ju da pre­u­zme­mo ulo­ge. Ali, po­što sam ima­la sre­će da bu­dem i umjet­nik, osim što sam čo­vjek i že­na, tu su se ne­ke dru­ge re­la­ci­je pre­ma ži­vo­tu stvo­ri­le. I osta­le. Ne mo­gu re­ći ni da sam fe­mi­nist­ki­nja ni da ni­sam, pro­sto ta­kve de­fi­ni­ci­je mi ne od­go­va­ra­ju. Sma­tram da je sva­ko bi­će pred­o­dre­đe­no da stva­ra i da is­pu­ni sve ono za što je pred­o­dre­đe­no. Do­bro je što sam umjet­nik, za­to što sam u ve­zi sa sa­mom so­bom. Ni­sam mo­ra­la zbog pro­fe­si­je da za­bo­ra­vim šta stra­šno že­lim. A, to umjet­nik naj­bo­lje umi­je da osje­ti i is­po­štu­je. Stva­ra­nje je igra. Šta mo­je ru­ke mo­gu, šta mo­ja mu­zi­kal­nost, mo­ja gla­va, moj glas? To je bes­kraj­no ot­kri­va­nje, za­pra­vo fan­ta­stič­na igra. Od vik­to­ri­jan­skog do­ba vri­je­di te­o­ri­ja da ne­što ni­je vri­jed­no ako se na to­me ni­je du­go ra­di­lo. Ali, mo­že bi­ti, a mo­že i ne bi­ti. Vo­lim kad slu­šam kon­cert i ču­jem da je na nje­mu ra­đe­no ozbilj­no. Ili re­ži­ja. Ali, to ne mo­ra da bu­de dje­lo ra­đe­no dug vre­men­ski pe­ri­od. Da­kle, ra­di se o in­spi­ra­ci­ji, a ne vre­me­nu. Vri­je­me je ma­te­ri­jal­na ve­li­či­na. Či­ni mi se da je stvar u po­sve­će­no­sti. Ako ste bes­kraj­no po­sve­će­ni, po­lja in­spi­ra­ci­je i mo­guć­no­sti su bes­kraj­ni.
● Go­to­vo dvi­je de­ce­ni­je ra­di­te u po­zo­ri­štu, i za to vri­je­me ste sa­ra­đi­va­li sa mno­gim re­di­te­lji­ma. Ko­ji Vas je osvo­jio svo­jim ra­dom?
– Re­di­te­lji su umjet­ni­ci. I ja sam re­di­telj svo­jih kon­ce­ra­ta. Mi smo lju­di ko­ji pru­ža­ju jed­nu ide­ju. Ali, ta­ko­đe, po­sma­tra­mo i sa­mo­stal­ni ži­vot te ide­je, jer ona se u su­sre­tu sa osta­lim umjet­ni­ci­ma, u ovom slu­ča­ju glum­ci­ma, ople­me­nju­je i raz­vi­ja. Sa­ra­đi­va­la sam sa mno­gim re­ži­se­ri­ma i glum­ci­ma i ne mo­gu re­ći ko mi je bio in­spi­ra­tiv­ni­ji. Znam da je pred­sta­va kao ži­vo bi­će, ko­je se raz­vi­ja u prav­cu u ko­jem ga usmje­ra­va­mo. Evo, pri­mje­ra. Ta­ma­ra Vu­jo­še­vić Man­dić je pri­je par go­di­na osmi­sli­la pred­sta­vu „Kad su že­ne ima­le kri­la”. Raz­go­va­ra­le smo u ju­lu, a po­če­le smo da ra­di­mo pred­sta­vu u no­vem­bru. Iako sam ci­je­lo lje­to mi­sli­la o ovom ko­ma­du, a Ta­ma­ra ta­ko­đe, po­sli­je pre­mi­je­re obje smo u glas uz­vik­nu­le: „Ovo je ne­što sa­svim dru­ga­či­je od ono­ga što sam za­mi­šlja­la”. Da­kle, to je pro­ces za ko­ji ne zna­te ku­da vas vo­di. Vi da­je­te naj­bo­lje od se­be, a mo­že is­pa­sti ne­što po­tu­no dru­ga­či­je od ono­ga što ste za­mi­šlja­li. To je fa­sci­nant­no. Za­to ne bih iz­dva­ja­la ni­ko­ga, ni re­di­te­lje ni glum­ce. Kad ra­di­te pred­sta­vu mo­že se de­si­ti ču­do. U jed­nom da­nu mo­že sve da se pro­mi­je­ni na­gla­vač­ke. Za­to mo­ra­te bi­ti pri­sut­ni, jer je gri­jeh pro­pu­sti­ti taj pro­ces. Mo­že se do­go­di­ti da sa­mo je­dan po­kret ili ri­ječ pot­pu­no pro­mi­je­ne tok pred­sta­ve. Pro­ces stva­ra­nja je za­pra­vo naj­vri­jed­ni­ji kad je po­zo­ri­šte u pi­ta­nju.
● U če­mu se još ni­ste opro­ba­li?
- Mu­zi­ka za film. Vo­lje­la bih ne sa­mo da je kom­po­nu­jem ne­go i mon­ti­ram. Po­zo­ri­šte mi je dra­že zbog pro­ce­sa, ali film­ska mu­zi­ka mi je iza­zov­ni­ja. To je dru­ga­či­ji pro­ces. Na fil­mu pre­ma mon­ti­ra­nom ma­te­ri­ja­lu uvi­đa­te šta re­ži­ser že­li. Pre­ma ka­dru kom­po­nu­je­te. To je ve­o­ma in­spi­ra­tiv­no.
● Mo­že­te li da nam ot­kri­je­te ka­ko uvi­jek dje­lu­je­te za­do­volj­no? Mo­žda bi ot­kri­va­nje te taj­ne bi­la Va­ša naj­bo­lja po­ru­ka či­ta­o­ci­ma za pra­zni­ke...
- Či­ni mi se da nam je raz­voj, ko­ji je u su­šti­ni po­zi­ti­van, do­nio lo­ših stva­ri i na­ma i na­šoj pla­ne­ti. U sva­kom tre­nut­ku ima­mo šan­su da po­pra­vi­mo šte­tu. Mo­ra­mo da­ti sve od se­be. Kad smo u mi­ru sa­mi sa so­bom do­bro uti­če­mo na sve oko se­be. Ne­za­do­volj­na oso­ba ne mo­že ni­šta na­pra­vi­ti ni se­bi, a ka­mo­li dru­go­me... Čak ni je­lo! To­li­ki raz­voj teh­no­lo­gi­je otu­đu­je nas od se­be, i od dru­gih. Sve vi­še ži­vi­mo u vir­tu­el­nom svi­je­tu, pa ne vi­di­mo ko­li­ko ima li­je­pih stva­ri. Tre­ba da ra­di­mo na se­bi. Za­što da mi­sli­mo na lo­še stva­ri? Mi­sli­mo na li­je­pe stva­ri ko­je nas okru­žu­ju, ta­ko će­mo bi­ti bo­lji lju­di. Ra­du­jem se pla­vom ne­bu, ogo­lje­nom dr­ve­ću zi­mi, ži­vo­ti­nja­ma jer sam sreć­na što ni­su ugi­nu­le od hlad­no­će... To­li­ko je lje­po­te, pa čak i u onim lju­di­ma ko­ji se po­na­ša­ju gro­zno. Tra­čak ljud­sko­sti, to tra­žim. A, ono što tra­ži­mo to i na­la­zi­mo. Ako ne­ko tje­ra mak na ko­nac, na­ći će ga. Sma­tram da je moj iz­bor ka­ko ću se osje­ća­ti. A ja ću se po­tru­di­ti da bu­dem bo­lja, da sam ja­ča. Že­lim lju­di­ma da se okre­nu se­bi i po­pra­ve se. Jer, he­mi­ja ljud­skog or­ga­ni­zma za­vi­si od nje­go­vih emo­ci­ja. Pa, gle­daj­mo da nam bu­de bo­lje. Naj­bo­lje je da ži­vi­mo svoj ži­vot naj­bo­lje što mo­že­mo.
SVE­TLA­NA ĆET­KO­VIĆ


Nik­ši­ćan­ka uvi­jek

● Kad ste se do­se­li­li u Pod­go­ri­cu?
– Kad je do­šlo vri­je­me da upi­šem sred­nju mu­zič­ku ško­lu. Ka­ko je ni­je bi­lo u Nik­ši­ću, u Pod­go­ri­ci sam na­sta­vi­la ško­lo­va­nje. On­da je do­šla aka­de­mi­ja. Već na dru­goj go­di­ni stu­di­ja po­če­la sam da ra­dim, i od ta­da sam Pod­go­ri­čan­ka.
● Nik­šić ni­ste za­bo­ra­vi­li?
– Ne mo­gu se iz­mi­je­ni­ti afi­ni­te­ti ko­je ste ste­kli u rod­nom gra­du. I da­lje se sma­tram Nik­ši­ćan­kom, iako, za­pra­vo, dvi­je tre­ći­ne ži­vo­ta ži­vim u Pod­go­ri­ci…


Naj­bo­lji sa­rad­ni­ci ne­ka­da­šnji uče­ni­ci

● Kroz svo­je gru­pe afir­mi­sa­li ste mno­ge mla­de mu­zi­ča­re. Či­ni se da i tu „ra­di” vaš pe­da­go­ški dar?
– Kad ste uči­telj ne pre­no­si­te na dje­cu sa­mo ono što je pre­po­ru­če­no pla­nom i pro­gra­mom. Vi ste ta­mo na sce­ni. I sve što po­sje­du­je­te, čak i ono podsvje­sno, iz­la­zi na vi­dje­lo. Tu dje­ca od­re­đu­ju ko­ga vo­le, a ko­ga ne - ko­me vje­ru­ju, a ko­me ne. Vr­lo bi mi bi­lo žao da ne pri­ka­žem dje­ci sve ono što sam mi­mo ško­le, a to je kom­po­no­va­nje, an­ga­žman u po­zo­ri­štu... Da se ra­zu­mi­je­mo, oni ne­ma­ju vre­me­na od škol­skih oba­ve­za. Ali, ipak sam na­la­zi­la vre­me­na i pro­sto­ra da ih od­ve­dem u te­a­tar, da vi­de ka­ko se stva­ra pred­sta­va. Ćut­ke bi sje­di­li i gle­da­li pro­be. Za­to su sa­da mo­ji naj­bo­lji sa­rad­ni­ci upra­vo mo­ji ne­ka­da­šnji uče­ni­ci. Mi­slim da je to su­šti­na pro­fe­sor­ske pro­fe­si­je. Sma­tram da je mo­ja oba­ve­za da na ja na is­cr­pan na­čin pre­ne­sem sve što znam toj dje­ci. Mi­slim da je to naj­po­šte­ni­ji na­čin pe­da­go­škog ra­da. To sma­tram su­šti­nom svog po­sla.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"