/ mans, lOGO
11/10/2022 u 20:57 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

AZZŠ reaguje na MANS: Iznos privremene mjesečne situacije zavisi od obima radova

Ugovori sa izvođačkim firmama i konsultatima su potpisani tokom 2018. 2019, 2020 i 2021. godine i sredstva za realizaciju svih ugovorenih obaveza obezbijeđena iz kredita Svjetske banke

Reagovanje Agencije za zaštitu životne sredine na juče objavljene navode NVO ,,Mans“.

Reagovanje prenosimo integralno:

Povodom juče objavljenog saopštenja NVO ,,MANS“ u sredstvima informisanja, a koje se odnosi na kršenje ograničenja upotrebe budžetskih sredstava u toku izborne kampanje,u kojem se pored ostalih subjekata pominje i naša institucija, Agencija za zaštitu životne sredine u cilju objektivnog informisanja javnosti,  informiše javnost o slijedećem:

Vlada Crne Gore je 10. oktobra 2014. godine potpisala Ugovor o zajmu sa Svjetskom Bankom za projekat “Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje – IWMCP”, koji je postao efektivan 17. novembra 2014. godine. Kroz navedeni projekat, za čiju implementaciju je zadužena Agencija za zaštitu životne sredine, rješavaju se problemi crnih ekoloških tačaka i to: bivše brodogradilište Bijela, deponija pepela i šljake Maljevac (zatvaranje kasete II, izmještanje Paleškog potpka, sanacija klizišta) i flotaciono jalovište Gradac u Pljevljima, priprema tehničke dokumentacije za sanaciju bazena crvenog mulja i deponije čvrstog otpada na KAP lokaciji, i radi se na rješavanju pitanja tretmana opasnog i neopasnog otpada.

Ugovori sa izvođačkim firmama i konsultatima su potpisani tokom 2018. 2019, 2020 i 2021. godine i sredstva za realizaciju svih ugovorenih obaveza obezbijeđena iz kredita Svjetske banke.

Sva plaćanja vrše se na osnovu dostavljenih privremenih mjesečnih situacija i faktura, a koje izvođači radova i konsultanti dostavljaju shodno izvšenom poslu, na način kako je to definisano pojedinačnim Ugovorima, koji su zaključeni shodno procedurama Svjetske banke.

Prema određenim Ugovorima, nakon dostavljanje privremene mjesečne situacije/fakture, Agencija je u obavezi da plaćanje izvrši u roku od 56 dana od dana odobrenja iste od strane nadzornog organa ili 28 dana od dana odobrenja od strane projektnog menadžera (rokovi su prezicno definisani Ugovorima), u suprotnom konsultant i izvođač radova prema kojem kasni plaćanje, obračunavaju kamatu za svaki dan kašnjenja. Kamata za eventulana kašnjenja bila bi naplaćena iz državnog budžeta, jer taj iznos sredstava nije predviđen budžetom projekta.

Iznos privremene mjesečne situacije zavisi od obima izvršenih građevinskih radova, tako da su iste u ljetnjem periodu značajno uvećane u odnosu na zimski period. Vrlo je važno upoznati javnost, da je Zakonom o budžetu definisano da se Izdaci potrošačkih jedinica u Tekućem budžetu koji se finansiraju iz kredita, izvršavaju u visini njihovog ostvarenja (Član 10 Zakona o budzetu za 2022. godinu), ovo iz razloga što svaki projekat ima svoj budžet, dinamiku realizacije, a pravilno zakonski utemeljeno izvršenje se u cjelosti može provjeriti u Zakonu o završnom računu budžeta. Dakle, Agencija je dužna da Ugovore realizuje u saglasnosti sa ugovorenom dinamikom, unutar ukupnog okvira budžeta Crne Gore, kako bi smo izbjegli nove namete za građane.

Takođe, zajedničkom pozicijom Evropske Unije i Crne Gore za Pregovaračko poglavlje 27 – (Životna sredina i klimatske promjene)  definisano je osam završnih mjerila koje je Crna Gora u obavezi da ispuni kako bi dostigla internu spremnost za zatvaranje poglavlja u narednom periodu. U oblasti zaštite prirode, dio definisanog završnog mjerila u Poglavlju 27 glasi da “Crna Gora dostavlja Komisiji Liste predloženih lokacija Natura 2000, koja u dovoljnoj mjeri pokrivaju tipove staništa i vrste u skladu sa zahtjevima Direktive o pticama i Direktive o staništima.”     

Stoga, uzimajući u obzir da je definisanje predloga područja Natura 2000 uslov pristupanja Crne Gore Evropskoj Uniji, kontinuiran rad po ovom pitanju predviđen je kao obaveza i u Akcionom planu za ispunjavanje završnih mjerila u Poglavlju 27 - životna sredina i klimatske promjene koji je Vlada Crne Gore usvojila u februaru 2021. godine. (mjere 5.1-5.3). Shodno zakonu o Zaštiti prirode (Sl. list Crne Gore 54/16) Agencija za zaštitu životne sredine je dužna da sa drugim stručnim i naučnim institucijama prikuplja podatke za uspostavljanje ekološke mreže. S obzirom da je za adekvatnu realizaciju prikupljanja podataka na terenu za staništa i vrste neophodan sav visoko kvalifikovan stručni kadar dostupan u Crnoj Gori i van Agencije za životne sredine isti je bilo potrebno angažovati. S tim u vezi 2019. 2020. i 2021. godini, Agencija za zaštitu životne sredine realizovala je terenska istraživanja sa  ekspertskim timovima koji imaju stručne reference za obavljanje terenskog rada po ovom pitanju, ali i otpočela obuku mladih stručnjaka kako bi se održala i unaprijedila započeta dinamika.

Kako je od izuzetnog značaja kontinuiran rad po ovom pitanju tokom 2022. Godine, i kako je bio u toku početak sezone terenskog rada, a navedeno je od izuzetne važnosti jer ove poslove zbog sezone vegetacije te prisustva biljnih i životinjskih vrsta nije moguće realizovati u drugom periodu godine, nakon niz sastanaka održanih u Ministarstvu finansija i pisane korespondencije sa Agencijom za sprječavanje korupcije, izvršena je uplata ugovorenih izdataka, a sve u cilju ispunjavanja jedne od najvažnijih obaveza iz Poglavlja 27, na putu EU integracija.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. maj 2024 04:08