Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada prećutala Milov kredit kod Pirues banke * SDP se vratio starim partnerima za novu poharu Kotora * Vanja nezakonito smijenjena * Među švercerima i dva policajca * Dolazim na sastanak bez ikakvih uslova i zahtjeva * „Aurora” na sav glas  * Krov nad glavom za 94 raseljene porodice
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-03-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
bivša zamjenica ministra pravde na Kosovu:
Uzrok svih loših dešavanja na Kosovu je albanski ektremizam. Vesna Mikić,

Vic Dana :)

Muzičar se žali prijatelju: - Zamisli, juče dok sam vježbao klarinet, komšija mi je ciglom razbio prozor! - Kakav kreten, sad će još bolje da te čuje! - reče mu prijatelj.
Uhvatio Mujo medvjeda u lovu kad naiđe Haso, te pita ga:
- Kako si ga uhvatio bolan?
- Lako, pucao sam sto puta!
- I koliko si ga puta pogodio?
- Nijednom, umro je od smijeha!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2019-03-17 DR DANIJELA VUKIĆEVIĆ, FIZIJATAR OTKRIVA KOJI SU UZROCI, KAKO SE PREPOZNAJE A KAKO LIJEČI TORTIKOLIS
Krivi vrat kod beba
Dan - novi portal
-Šta dovodi do krivljenja bebinog vratića, kako se problem prepoznaje, kako liječi, ali i šta može da se desi ako se problem zanemari, objašnjava dr Danijela Vukićević, fizijatar. Promjene kod mišićnog tortikolisa se najčešće javljaju u mišiću koji se naziva komplikovano - sternokleidomastoideus. Njegova uloga je u naginjanju glave prema ramenu i okretanju glave na suprotnu stranu.
Šta može da dovede do tortikolisa?
- Smatra se da jedan od uzroka mišićnog tortikolisa može da bude loš položaj ploda u materici.
- Porođajna trauma takođe može da bude razlog nastanka tortikolisa, kada dolazi do kidanja jednog broja vlakana u sternokleidomastoidnom mišiću. To dovodi do krvarenja u mišiću i stvaranja ugruška (hematoma), što se na vratu sa povrijeđene strane pipa kao okruglasto zadebljanje (veličine zrna graška, čak i manjeg oraha...).
- Prelom ključne kosti, koji takođe spada u porođajnu traumu, može uzrokovati da dijete podiže rame na strani preloma i naginje glavu na tu stranu.
- Osim mišićnog tortikolisa, i neke druge urođene mane na koštanom sistemu, potom oftalmološki problemi, infekcije, ciste u vratnom dijelu... mogu da dovedu do naginjanja vrata.
Obično se ovi problemi otkriju već na porođaju i roditeljima se daje savjet kome da se obrate za dalju dijagnostiku i liječenje.
Po kojim znacima se tortikolis prepoznaje?
Već smo napomenuli da dijete drži glavu nagnutu u jednu stranu. Obično je i rame sa te strane podignuto, a brada okrenuta u drugu stranu, uglavnom postavljena naviše. Na nagnutoj strani može da se pipa, mada ne mora, zadebljanje u obliku kuglice (različite veličine), ili samo tvrđi i napet mišić. Ako glavu novorođenčeta stavimo u našu šaku i nježno naginjemo u suprotnu stranu, a bradu okrećemo ka strani tortikolisa, možemo da osjetimo lagano zatezanje mišića i ograničenje pokreta sa te strane. Ponekad može da se uoči asimetrija lica na strani tortikolisa (spušten spoljašnji ugao oka, tanji obraz...).
Može da postoji i displazija kuka i takozvano „uvrnuto” stopalo sa iste strane, što se ljekarskim pregledom lako otkriva i dijete upućuje na tretman.
Kakav je tretman ovog problema?
Ukoliko je tortikolis otkriven odmah po rođenju, ili u toku prvog mjeseca života, dijete obavezno treba uputiti na pregled kod fizijatra, koji će da odredi način terapije. Plan i program vježbi zavise od težine oštećenja, ali i od uzrasta djeteta.
Kod prisutnog hematoma u mišiću, u prvim danima je dovoljno blago utrljavanje (ne masiranje) Hepalpan gela ili masti i pozicioniranje.
Šta podrazumijeva pozicioniranje?
U tom najranijem periodu, kada beba spava, potrudite se da je uvijek okrenuta licem ka strani kreveca sa koje prilazite. Ako leži na strani na koju naginje glavu, savijte manji peškir i postavite ga ispod glave (ne i ispod ramena). Na taj način se blago isteže povrijeđeni mišić i beba uči koja je „dobra” pozicija glave. Pošto je kontrola glave u tom uzrastu nedovoljna u odnosu na silu gravitacije, glava treba da bude u liniji sa trupom (ne smije da „visi”). Zbog toga treba izbjegavati duži boravak djece u nosiljkama, sjedištu za auto, ljuljaškama... jer će gravitacija „vući” glavicu bebe na stranu tortikolisa. U kasnijem uzrastu, program vježbi je zahtjevniji i podrazumijeva stimulaciju kompletnog razvoja djeteta - kroz sve faze koje treba da prođe do vertikalizacije, odnosno sjedjenja, puzanja i hodanja.
Kakve mogu da budu posledice ako se problem zanemari?
Ako se do perioda prohodavanja ne uspostavi ravnoteža u snazi i elastičnosti muskulature obje strane tijela, stvara se osnova za pojavu posturalnih deformiteta kod djeteta. Kada posmatramo dijete u stojećem stavu, glava treba da bude u srednjoj liniji (ne treba da bude nagnuta u stranu) a ramena, lopatice i kukovi u istoj liniji. Okretanje i naginjanje glave u jednu i drugu stranu moraju da budu u istoj amplitudi.
Prema procjeni ljekara, kada vježbe ne daju očekivani rezultat, neophodni su konsultativni pregledi oftalmologa, specijaliste za uho-grlo-nos ili dječjeg hirurga. Kod najupornijih slučajeva, nekad je potrebna i hirurška korekcija, kako bi se spriječilo dalje pogoršanje deformiteta.
Ako se ne primijeti...
Ako tortikolis nije registrovan odmah po rođenju i nisu sprovedeni postupci za njegovu korekciju, dijete će uglavnom da leži u položaju koji smo opisali (sa glavom okrenutom na jednu stranu). Zbog toga u kasnijem uzrastu (u drugom i trećem mjesecu) može da se uoči i plagiocefalija lobanje (glava je zaravnjena i ugnuta sa „uležane” strane).
Veoma važno nošenje
Prva tri mjeseca je veoma važno i kako uzimamo, nosimo i hranimo bebu. Primijetićete da je djetetu teže da podigne glavu na strani suprotnoj od one na koju je naginje, kao i da je na stimulaciju (zvuk, svjetlost, osobe) nepotpuno okreće na stranu tortikolisa. Cilj vježbanja u tom periodu je: kroz položaje naučiti bebu da održi glavu u srednjoj liniji, ojačati mišiće vrata sa suprotne strane i održavati elastičnost muskulature kroz blago istezanje.
Savjet
Sa tretmanom tortikolisa treba započeti odmah po njegovoj dijagnostici. Adekvatan program vježbi koji će ljekar fizijatar da preporuči i upornost roditelja u njegovom sprovođenju - u najvećem broju slučajeva dovode do potpune korekcije.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"