Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje meðu uèenicima se otelo kontroli * EU æe ispitati kome Crna Gora prodaje paso¹e * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „©arli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2016-12-31 INTERVJU: MINISTARKA EKONOMIJE DRAGICA SEKULIĆ
Sekulić Građani će plaćati podsticaje dok ne ispunimo cilj Nova ministarka ekonomije Dragica Sekulić navela je da nacionalni cilj predviđa da se u 2020. godini dostigne udio energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj finalnoj potrošnji energije u iznosu od 33 odsto, te da će nakon ispunjenja cilja država definisati novi model podsticaja proizvodnje iz obnovljivih izvora koji se ne bi prelivao na građane Podsticaji se ne plaćaju čitav koncesioni period, već 12 godina, u skladu sa praksom koja je slična i u zemljama EU, kazala je Sekulić
Dan - novi portal
Na­kon is­pu­nje­nja na­ci­o­nal­nog ci­lja, dr­ža­va će de­fi­ni­sa­ti no­vi mo­del pod­sti­ca­ja pro­iz­vod­nje elek­trič­ne ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra (OIE) ko­ji se ne bi pre­li­vao na gra­đa­ne, ka­za­la je u in­ter­vjuu za „Dan” no­va mi­ni­star­ka eko­no­mi­je Dra­gi­ca Se­ku­lić. Na­ci­o­nal­ni cilj za ko­ri­šće­nje ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra, ka­ko je is­ta­kla, pred­vi­đa da se u 2020. go­di­ni do­stig­ne udio ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra u ukup­noj fi­nal­noj po­tro­šnji ener­gi­je u iz­no­su od 33 od­sto.
– U skla­du sa oba­ve­za­ma ko­je Cr­na Go­ra ima kao čla­ni­ca Ener­get­ske za­jed­ni­ce, u no­vi Za­kon o ener­ge­ti­ci im­ple­men­ti­ra­na je di­rek­ti­va 2009/28/EK o pro­mo­ci­ji ko­ri­šće­nja ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra, u di­je­lu ko­ji se od­no­si na elek­trič­nu ener­gi­ju i ener­gi­ju za gri­ja­nje i/ili hla­đe­nje. No­vim za­ko­nom je pred­vi­đe­no, kao što je to i ina­če evrop­ska prak­sa, da kraj­nji ku­pac elek­trič­ne ener­gi­je pla­ća na­kna­du za pod­sti­ca­nje pro­iz­vod­nje elek­trič­ne ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra i vi­so­ko­e­fi­ka­sne ko­ge­ne­ra­ci­je kao do­da­tak na ci­je­nu elek­trič­ne ener­gi­je. Pod­sti­ca­ji se ne pla­ća­ju či­tav kon­ce­si­o­ni pe­ri­od, već 12 go­di­na, u skla­du sa prak­som ko­ja je slič­na i u ze­mlja­ma EU. Osim to­ga, va­žno je na­gla­si­ti da se ne ra­di o kla­sič­nom tr­ži­šnom po­slo­va­nju, jer ovi objek­ti pre­la­ze u traj­no vla­sni­štvo dr­ža­ve na­kon is­te­ka pe­ri­o­da kon­ce­si­je ili pe­ri­o­da za­ku­pa. Osim to­ga, tr­ži­šni prin­ci­pi va­že za sve pro­iz­vo­đa­če iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra na­kon is­te­ka ga­ran­to­va­nog ot­ku­pa. Na­kon is­pu­nje­nja na­ci­o­nal­nog ci­lja, dr­ža­va će de­fi­ni­sa­ti no­vi mo­del pod­sti­ca­ja ko­ji se ne­će pre­li­va­ti na gra­đa­ne – iz­ja­vi­la je Se­ku­li­će­va.
●Ho­će li se na­kna­de za pod­sti­caj pro­iz­vod­nje elek­trič­ne ener­gi­je po­ve­ća­ti u 2017. go­di­ni, i da li ima­te pre­li­mi­nar­ne po­dat­ke ko­li­ko bi to po­ve­ća­nje mo­glo bi­ti?
- Po­zna­to je da je u skla­du sa evrop­skom prak­som, Cr­noj Go­ri utvr­đen na­ci­o­nal­ni cilj za ko­ri­šće­nje ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra, ko­ji pred­vi­đa da se u 2020. go­di­ni do­stig­ne udio ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra u ukup­noj fi­nal­noj po­tro­šnji ener­gi­je u iz­no­su od 33 od­sto. S tim u ve­zi, Cr­na Go­ra je tran­spo­no­va­la di­rek­ti­vu 2009/28/EZ o pro­mo­ci­ji ko­ri­šće­nja ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra u svoj za­ko­no­dav­ni si­stem. Bu­du­ći da tre­nut­no još ne­ma­mo ko­nač­ne po­dat­ke za iz­ra­ču­na­va­nje je­di­nič­ne na­kna­de, ne že­li­mo da iz­no­si­mo pret­po­stav­ke ili na­ga­đa­nja u ve­zi sa iz­no­som tra­že­ne na­kna­de, što je je­di­no od­go­vor­no pre­ma gra­đa­ni­ma. Kao što nam i za­kon­ski okvi­ru na­la­žu, pra­vil­nik o je­di­nič­noj na­kna­di za pod­sti­ca­nje pro­iz­vod­nje elek­trič­ne ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra ener­gi­je i vi­so­ko­e­fi­ka­sne ko­ge­ne­ra­ci­je u 2017. go­di­ni bi­će ob­ja­vljen do 25. ja­nu­a­ra 2017. go­di­ne.
●Ko­li­ko će no­vih mi­ni-hi­dro­e­lek­tra­na bi­ti pu­šte­no u rad u 2017. go­di­ni?
Oče­ki­va­nja su da se u to­ku 2017. go­di­ne pu­sti u rad još se­dam mHE, što ne zna­či da će sve to­kom 2017. go­di­ne do­bi­ti sta­tus po­vla­šće­nog pro­iz­vo­đa­ča.
●Ko­li­ki je tre­nut­no udio elek­trič­ne ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra u ukup­noj pro­iz­vod­nji i šta će se de­si­ti ka­da on, ako već ni­je, do­stig­ne 33 od­sto udje­la?
U to­ku je fi­na­li­za­ci­ja iz­vje­šta­ja o re­a­li­za­ci­ji na­ci­o­nal­nog ak­ci­o­nog pla­na ko­ri­šće­nja ener­gi­je iz OIE ko­jim će bi­ti utvr­đen ste­pen is­pu­nje­no­sti na­ci­o­nal­nog ci­lja, i ko­ji će se od­no­si­ti na pe­ri­od 2014. i 2015. go­di­ne, ka­ko je to pro­pi­sa­no za­ko­nom.
●Šta će se ura­di­ti po pi­ta­nju pro­jek­ta dru­gog blo­ka TE u 2017. go­di­ni, pod uslo­vom da Ško­da Pra­ha na­đe kre­di­to­ra za taj pro­je­kat?
Pod uslo­vom da Ško­da na­đe kre­di­to­ra za pro­je­kat, mo­gu­će je od­mah ot­po­če­ti sa ak­tiv­no­sti­ma u ve­zi sa re­a­li­za­ci­jom EWA ugo­vo­ra, od­no­sno ak­tiv­no­sti­ma u ve­zi sa iz­ra­dom glav­nog pro­jek­ta. Ukup­no pro­jek­to­va­nje tra­je 18 mje­se­ci, a već na­kon 10–12 mje­se­ci pred­vi­đen je i sam po­če­tak iz­vo­đe­nja ra­do­va.
●Oče­ku­je­te li da A2A is­ko­ri­sti put op­ci­ju do 31. mar­ta i na­pu­sti EPCG ili oče­ku­je­te da Ita­li­ja­ni osta­nu i na­sta­ve part­ner­stvo sa Vla­dom?
Po­zna­to je da smo već ima­li rad­ni sa­sta­nak sa pred­stav­ni­ci­ma A2A sa ko­ji­ma smo raz­go­va­ra­li o ak­tu­el­nim pi­ta­nji­ma i mo­de­li­ma sa­rad­nje. Vla­da je od po­čet­ka is­ti­ca­la da že­li stra­te­ško part­ner­stvo sa A2A, na­rav­no, uz uslov da se na­đe za­je­d­nič­ki in­te­res za na­sta­vak sa­rad­nje. Oče­ku­je­mo da će se raz­go­vo­ri na­sta­vi­ti po­sli­je pra­zni­ka. Ka­da bu­de­mo ima­li de­fi­ni­ti­van stav po tom pi­ta­nju, sva­ka­ko da će jav­nost bi­ti upo­zna­ta.DRA­ŠKO MI­LA­ČIĆ


Či­nje­ni­ce i re­al­no sta­nje

●Ka­ko bi­ste oci­je­ni­li sta­nje u eko­no­mi­ji Cr­ne Go­re, s ob­zi­rom na to da ve­ći­na gra­đa­na je­dva pre­ži­vlja­va, dok pri­vre­da u naj­ve­ćem di­je­lu sa­mo ni­že du­go­ve?
Opet da kre­ne­mo od či­nje­ni­ca: Evrop­ska ko­mi­si­ja u svom po­sled­njem iz­vje­šta­ju na­vo­di da se eko­nom­ski rast po­bolj­šao na osno­vu ula­ga­nja u in­fra­struk­tu­ru i tu­ri­zam. Na­kon re­ce­si­je 2012. go­di­ne i uspo­ra­va­nja 2014. go­di­ne, BDP je po­ras­tao za 3,4 od­sto 2015. go­di­ne. Ovo su po­da­ci ko­je ne go­vo­ri­mo mi o se­bi, već kon­kret­ne ocje­ne sa re­le­vant­nih adre­sa. Pod­sje­ti­ću da su di­rekt­ne stra­ne in­ve­sti­ci­je u pe­ri­o­du od 2013. do 2015. go­di­ne iz­no­si­le 1,3 mi­li­jar­de eura, ili oko 13 od­sto BDP-a na go­di­šnjem ni­vou. Po­ve­ća­ne su pro­sječ­ne za­ra­de i pen­zi­je u 2016. go­di­ni. Sa­ču­va­li smo nji­ho­vu re­dov­nost, kao i re­dov­nost is­pla­te so­ci­jal­nih da­va­nja. Isto­vre­me­no smo za­po­če­li i na­sta­vi­li ve­li­ki broj krup­nih raz­voj­nih pro­je­ka­ta va­žnih za eko­nom­ski raz­voj, ko­ji su do­ve­li do ra­sta ras­ho­da ka­pi­tal­nog bu­dže­ta…
Ono na šta je ova Vla­da po­seb­no fo­ku­si­ra­na, i što je pod­vu­kao i pre­mi­jer u svom esk­po­zeu, je­ste de­fi­ni­sa­nje for­mu­le za ostva­re­nje di­na­mič­ni­jeg, odr­ži­vog i in­klu­ziv­nog eko­nom­skog ra­sta po pro­sječ­noj sto­pi u ra­spo­nu iz­me­đu 3,5 i če­ti­ri od­sto go­di­šnje, ko­ji će do­ni­je­ti ve­ći do­ho­dak i vi­še pri­li­ka za za­po­šlja­va­nje.


Ne­ma stra­ha od ar­bi­tra­ža

●Stra­hu­je­te li od ne­ga­tiv­nog is­ho­da ar­bi­tra­ža ko­je su po­kre­nu­li biv­ši vla­sni­ci i vla­di­ni part­ne­ri u ne­ko­li­ko pred­u­ze­ća, ili ste si­gur­ni u po­zi­ti­van is­hod?
- O tom pi­ta­nju naj­bo­lje go­vo­re či­nje­ni­ce, a one su sle­de­će: dr­ža­va Cr­na Go­ra je do­bi­la spo­ro­ve pro­tiv MNSS-a i Re­ku­pe­ra pred me­đu­na­rod­nim tri­bu­na­lom, kao i je­dan spor pro­tiv CE­AK-a. Da­kle, ne go­vo­ri­mo o ne­či­jem lič­nom osje­ća­ju, već o to­me da je dr­ža­va do­ka­za­la, na naj­vi­šim in­stan­ca­ma u toj obla­sti, da je po­što­va­la svu do­ma­ću i me­đu­na­rod­nu le­gi­sla­ti­vu. Te či­nje­ni­ce nam da­ju za pra­vo da oče­ku­je­mo da se to po­tvr­di u svim po­ten­ci­jal­nim po­stup­ci­ma. Na­rav­no, Vla­da ni­je ni do­sad, pa ne­će ni ubu­du­će, ko­men­ta­ri­sa­ti pro­ce­se ko­ji su u to­ku.


Po­treb­ni no­vi in­ve­sti­to­ri

●To­kom man­da­ta Va­šeg pret­hod­ni­ka uve­de­ni su ste­ča­je­vi u naj­ve­ća pred­u­ze­ća. Da li će se za vri­je­me Va­šeg man­da­ta mo­žda otvo­ri­ti ne­ka fa­bri­ka ko­ja će bi­ti je­dan od no­si­la­ca do­ma­će pri­vre­de?
Kad ste već po­me­nu­li ste­ča­je­ve, mo­ram da pod­sje­tim da je Vla­da u pret­hod­nim man­da­ti­ma uspje­la da oču­va in­du­stri­ju alu­mi­ni­ju­ma i če­li­ka upr­kos iz­u­zet­no ne­po­volj­nim kre­ta­nji­ma na glo­bal­noj sce­ni, kao i ne­sna­la­že­nju ta­da­šnjih in­ve­sti­to­ra u ta­kvoj si­tu­a­ci­ji. Mo­ram da na­po­me­nem da i KAP, i Že­lje­za­ra, i Rud­ni­ci bok­si­ta ra­de, i da pr­vi put u svo­joj du­goj isto­ri­ji ne za­vi­se od po­mo­ći dr­ža­ve, od­no­sno, ne sub­ven­ci­o­ni­šu se iz bu­dže­ta.
Što se ti­če pi­ta­nja oko no­vih fa­bri­ka, tu mo­ra­mo go­vo­ri­ti o no­vim in­ve­sti­ci­ja­ma. Da bi se otva­ra­le fa­bri­ke mo­ra­mo ima­ti in­ve­sti­to­re ko­ji su sprem­ni da ula­žu. Ključ­ni fak­tor uspje­ha u ovom opre­dje­lje­nju bi­će um­je­šnost ani­mi­ra­nja stra­te­ških in­ve­sti­to­ra, ka­ko stra­nih ta­ko i do­ma­ćih, za re­a­li­za­ci­ju raz­voj­nih pro­je­ka­ta ko­ji su te­melj eko­nom­skog ra­sta. Ono što će bi­ti, ta­ko­đe, u fo­ku­su ra­da ove Vla­de je­ste raz­voj ma­lih i sred­njih pred­u­ze­ća, i to pri­o­ri­tet­no kroz bo­lju do­stup­nost fi­nan­si­ra­nja ma­lih i sred­njih pred­u­ze­ća, obez­bje­đi­va­nje ga­rant­nih še­ma, obu­ke pred­u­zet­ni­ka…


Stva­ra­ju bo­lje uslo­ve

●Šta će­te ura­di­ti po­vo­dom lo­šeg sta­nja u in­du­stri­ji?
Opet či­nje­ni­ce – Vla­da je po­kre­nu­la zna­čaj­ne ko­ra­ke ka stva­ra­nju što bo­ljih uslo­va za rast i raz­voj in­du­stri­je. Sa­mo iz re­so­ra eko­no­mi­je po­kre­nu­li smo niz pro­je­ka­ta – od bi­znis zo­na, pre­ko kla­ste­ra, pa sve do ured­be o pod­sti­ca­ju in­ve­sti­ci­ja, ko­ji­ma da­je­mo di­rekt­na fi­nan­sij­ska sred­stva za otva­ra­nje no­vih rad­nih mje­sta i raz­voj in­du­stri­je, i to od 3.000 do 10.000 eura po rad­nom mje­stu.
Ta­ko­đe, čla­ni­ca smo Svjet­ske tr­go­vin­ske or­ga­ni­za­ci­je, CEF­TA-e, EF­TA, a ima­mo pot­pi­sa­ne ugo­vo­re o slo­bod­noj tr­go­vi­ni sa vi­še ze­ma­lja, ta­ko da smo na taj na­čin eli­mi­ni­sa­li ili sma­nji­li iza­zo­ve ma­log tr­ži­šta. Da­kle, Vla­da ni­zom mje­ra na vi­še ni­voa, od fi­nan­sij­skih pod­sti­ca­ja, pre­ko po­re­skih olak­ši­ca, kon­ku­rent­no­sti, tr­ži­šta, po­volj­nih kre­dit­nih sred­sta­va, znat­no po­dr­ža­va raz­voj pri­vre­de.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"