Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje među učenicima se otelo kontroli * EU će ispitati kome Crna Gora prodaje pasoše * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „Šarli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2016-12-31 VLADA MANIPULIŠE PROJEKTOM DRUGOG BLOKA TERMOELEKTRANE I PRIKRIVA ČINJENICE Investicija neisplativa, otpuštanja neminovna Najnovije studije o projektu drugog bloka sa jedne strane nijesu potvrdile da je investicija ekonomski isplativa, ali su sa druge strane pokazale da bi ona smanjila broj zaposlenih u Rudniku uglja na 540 ili 520 radnika, dok bi u novom bloku TE radilo 147 radnika
Dan - novi portal
Da će iz­grad­nja dru­gog blo­ka Ter­mo­e­lek­tra­ne Plje­vlja obez­bi­je­di­ti no­va za­po­sle­nja u TE i Rud­ni­ku uglja bi­la je jed­na od naj­ve­ćih vla­di­nih ma­ni­pu­la­ci­ja ko­je je iz­no­si­la u ve­zi sa tim kon­tro­verz­nim pro­jek­tom (uz one da u užem plje­valj­skom ba­se­nu ima do­volj­no re­zer­vi kva­li­tet­nog uglja za 40 go­di­na ra­da no­ve ter­mo­e­lek­tra­ne i da je ovo eko­nom­ski odr­živ pro­je­kat), ka­za­la je ko­or­di­na­tor is­tra­ži­vač­kog cen­tra MANS-a Ines Mr­do­vić.
– U Evro­pi se pra­ve pla­no­vi o za­tva­ra­nju ter­mo­e­lek­tra­na u na­red­ne dvi­je do tri de­ce­ni­je, jer Evrop­ska uni­ja zbog pro­ble­ma u ve­zi sa kli­mat­skim pro­mje­na­ma vi­še ne že­li „pr­lja­ve iz­vo­re ener­gi­je”, a Vla­da u Pod­go­ri­ci se po­na­ša kao da ni­je oba­vi­je­šte­na. Ne­za­vi­sno od to­ga, čak i da Vla­da od­lu­či da re­a­li­zu­je in­ve­sti­ci­ju u Plje­vlji­ma, broj za­po­sle­nih mo­rao bi da bu­de sma­njen zbog odr­ži­vo­sti pro­iz­vod­nje i mo­de­r­ni­jih teh­no­lo­gi­ja ko­je bi se ta­da pri­mje­nji­va­le – na­ve­la je ona.
Mr­do­vićeva je pod­sje­ti­la da su sre­di­nom ove go­di­ne ob­ja­vlje­ne naj­no­vi­je stu­di­je o pro­jek­tu dru­gog blo­ka, ko­je sa jed­ne stra­ne ni­je­su po­tvr­di­le da je in­ve­sti­ci­ja eko­nom­ski is­pla­ti­va, ali su sa dru­ge stra­ne po­ka­za­le da bi ona sma­nji­la broj za­po­sle­nih u Rud­ni­ku uglja na 540 ili 520 rad­ni­ka, dok bi u no­vom blo­ku TE ra­di­lo 147 rad­ni­ka.
– Iako iz Vla­de, Rud­ni­ka i Elek­tro­pri­vre­de vi­še ne go­vo­re da će do­ći do no­vog za­po­šlja­va­nja, sa­da pri­bje­ga­va­ju dru­ga­či­joj za­mje­ni te­za i tvr­de da bez no­vog blo­ka ne­ma rad­nih mje­sta. Me­đu­tim, pa­žlji­vi­je či­ta­nje vla­di­ne do­ku­men­ta­ci­je i pla­no­va EPCG po­ka­zu­je da bi se u slu­ča­ju iz­o­stan­ka grad­nje dru­gog blo­ka pri­stu­pi­lo zna­čaj­ni­joj sa­na­ci­ji po­sto­je­će ter­mo­e­lek­tra­ne ka­ko bi njen rad­ni vi­jek bio pro­du­žen do dva­de­set i vi­še go­di­na, što bi se fak­tič­ki po­klo­pi­lo sa pe­ri­o­dom do ka­da EU pro­jek­tu­je da će mo­ći da ra­de ter­mo­e­lek­tra­ne. To ja­sno go­vo­ri da od­u­sta­ja­nje od kon­tro­verz­ne i ne­is­pla­ti­ve in­ve­sti­ci­je dru­gog blo­ka ne bi do­ve­lo do ga­še­nja rad­nih mje­sta u po­sto­je­ćoj TE i Rud­ni­ku uglja. Na­rav­no, odvo­je­no je pi­ta­nje ko­li­ka je stvar­na po­tre­ba za tre­nut­nim bro­jem za­po­sle­nih u Rud­ni­ku od oko 900 rad­ni­ka, od­no­sno za­što ta kom­pa­ni­ja u ko­joj je dr­ža­va Cr­na Go­ra dru­gi po­je­di­nač­no naj­ve­ći ak­ci­o­nar go­di­na­ma slu­ži kao si­gur­na lu­ka za pre­ko­mjer­na (i u do­broj mje­ri iz­bor­na za­po­šlja­va­nja), a što se sva­ka­ko odr­ža­va na nje­ne fi­nan­sij­ske re­zul­ta­te – na­ve­la je ona.
Osim to­ga, is­ta­kla je Mr­do­vićeva, Vla­da se ni­ka­da ni­je po­tru­di­la da po­nu­di al­ter­na­tiv­na rje­še­nja za raz­voj Plje­va­lja, ko­ji se ne bi ba­zi­rao na uglju kao pri­mar­nom re­sur­su i re­sur­su ogra­ni­če­nog vre­men­skog tra­ja­nja.
– Umje­sto to­ga, go­di­na­ma se Rud­ni­ku to­le­ri­šu mi­li­on­ska du­go­va­nja po osno­vu po­re­za i kon­ce­si­ja, omo­gu­ća­va mu se da po­slu­je pod ve­lom taj­ne i da iz­vla­či de­se­ti­ne mi­li­o­na eura na go­di­šnjem ni­vou od rud­nog bo­gat­stva dr­ža­ve, dok sa dru­ge stra­ne ni­šta ne ula­že u re­kul­ti­va­ci­ju pod­ruč­ja u Plje­vlji­ma ko­je se uni­šta­va i de­gra­di­ra pri­li­kom va­đe­nja ru­de – ka­za­la je ona.
Pred­stav­ni­ci rad­ni­ka u Rud­ni­ku uglja is­ti­ču da je iz­grad­nja dru­gog blo­ka bit­na za sud­bi­nu Rud­ni­ka, ali i Plje­va­lja, a pri­tom pred­stav­ni­ci sin­di­ka­ta is­ti­ču da je pro­je­kat bi­tan za Cr­nu Go­ru, ali da je grad­nja pri­hva­tlji­va je­di­no u slu­ča­ju ako ne bu­de da­ljeg sma­nji­va­nja ci­je­ne uglja. Ta­ko­đe, pro­je­kat je pri­hva­tljiv uko­li­ko bi lo­kal­na upra­va ubi­ra­la eko­lo­šku tak­su, kao i u slu­ča­ju da se ko­ri­sti sa­vre­me­na teh­no­lo­gi­ja. Me­đu­tim, još ni­je ura­đen pro­je­kat ni­ti su obez­bi­je­đe­na nov­ča­na sred­stva.
– Bez ob­zi­ra na sve kri­ti­ke, zlo­na­mje­r­ne su tvrd­nje da dru­gi blok ne tre­ba da se gra­di. Po­sto­je sa­vre­me­ne teh­no­lo­gi­je gdje ne­ma za­ga­đe­nja ži­vot­ne sre­di­ne. U ta­kvim uslo­vi­ma iz­grad­nja je oprav­da­na. Pla­šim se je­di­no da ta pri­ča o iz­grad­nje ni­je bi­la ša­re­na la­ža pred iz­bo­re u Plje­vlji­ma – ka­zao je pred­sjed­nik Sin­di­kal­ne or­ga­ni­za­ci­je Rud­ni­ka uglja Mi­loš Obre­nić.
On je is­ta­kao da je naj­bo­lji pri­mjer upo­tre­be sa­vre­me­nih teh­no­lo­gi­ja u slu­ča­ju ce­men­ta­re u Be­o­či­nu. Upo­zo­rio je da je neo­p­hod­no da se eko­nom­ski za­šti­te Rud­nik uglja i Plje­vlja.
– Dru­gi blok je ga­ran­ci­ja ži­vlje­nja Plje­va­lja, ali i ga­ran­ci­ja oču­va­nja ener­get­skog bi­lan­sa Cr­ne Go­re. Ipak, sma­nje­nje ci­je­ne uglja za po­tre­be Ter­mo­e­lek­tra­ne, bez pla­ća­nja eko­lo­ške tak­se lo­kal­noj upra­vi, kla­sič­na je eks­plo­a­ta­ci­ja Plje­va­lja – ka­zao je Obre­nić.
On je is­ta­kao da su Plje­vlja pre­tvo­re­na u pri­vred­nu ko­lo­ni­ju i da su Plje­vlja­ci, ko­ji su vi­so­ko ko­ti­ra­ni u vla­sti, sve uči­ni­li da se Plje­vlja upro­pa­ste.
U osvr­tu na da­na­šnju pro­iz­vod­nju u Rud­ni­ku uglja i na od­no­se sa Elek­tro­pri­vre­dom, on ka­že da ni­je u re­du da u po­sled­njih de­set go­di­na ci­je­na uglja mi­ru­je dok ci­je­na elek­trič­ne ener­gi­je ra­ste. Ta­ko­đe je is­ta­kao da se po­lo­žaj za­po­sle­nih iz go­di­ne u go­di­nu po­gor­ša­va.
– Pri­je tri­de­set go­di­na, ka­da je u Rud­ni­ku uglja bi­lo 2,5 hi­lja­da rad­ni­ka, po­lo­žaj za­po­sle­nih je bio naj­bo­lji. Da­nas je broj za­po­sle­nih ma­nji od 900, pro­sječ­na pla­ta je 640 eura, za­hva­lju­ju­ći vi­so­kim pla­ta­ma čla­no­va me­nadž­men­ta. Sa­me za­ra­de su pri­je se­dam-osam go­di­na bi­le u pro­sje­ku ve­će za oko 200 eura – ka­zao je Obre­nić.

Bo­ži­dar Je­lo­vac


Opo­zi­ci­ja ne vje­ru­je

Da se ipak ne vje­ru­je u iz­grad­nju dru­gog blo­ka tvr­de iz opo­zi­ci­o­nih re­do­va i po­ru­ču­ju da je pri­ča o po­čet­ku re­a­li­za­ci­je pro­jek­ta dru­gog blo­ka u 2016. oči­gled­no bi­la iz­mi­šlje­na u svr­hu po­li­tič­kih obe­ća­nja za po­tre­be ok­to­bar­skih iz­bo­ra.
– In­ve­sti­ci­ja vi­je­ka za Plje­vlja i Cr­nu Go­ru do­dat­no je po­li­tič­ki ute­me­lje­na pot­pi­si­va­njem „ugo­vo­ra o iz­grad­nji dru­gog blo­ka” ka­ko su to na­zva­li me­di­ji, upr­kos či­nje­ni­ci da ni­su bi­la obez­bi­je­đe­na nov­ča­na sred­stva, ni­ti je bi­lo pro­jek­ta. De­mo­krat­ski front je ta­da ra­svi­je­tlio na­mje­ru re­ži­ma da opet ob­ma­ne jav­nost, jer se bez pa­ra i pro­jek­ta ni­jed­na in­ve­sti­ci­ja ne mo­že re­a­li­zo­va­ti. I bi­li smo pot­pu­no u pra­vu, jer ni da­nas ne­ma na­zna­ka ni­ti je iz­vje­sna re­a­li­za­ci­ja ove in­ve­sti­ci­je, ka­zao je od­bor­nik De­mo­krat­skog fron­ta u plje­valj­skom lo­kal­nom par­la­men­tu Ni­ko­la Rov­ča­nin, uz na­po­me­nu da i na­mje­ra lo­kal­ne vla­sti u Plje­vlji­ma da ula­že no­vac u grad­sku to­pla­nu kao iz­vor ener­gi­je za da­ljin­sko gri­ja­nje go­vo­ri da se od­u­sta­lo od to­pli­fi­ka­ci­je gra­da sa iz­vo­rom u dru­gom blo­ku TE.
– Mo­žda za­to što zna­ju da od ovog ener­get­skog kom­plek­sa ne­ma ni­šta ili su ne­ki dru­gi in­te­re­si u pi­ta­nju. Opre­di­je­li­li su se da po­red go­to­vog pro­iz­vo­da – ener­gi­je iz TE – ula­žu mi­li­on­ske iz­no­se u pro­iz­vod­nju ener­gi­je ko­ju ina­če „pro­si­pa” TE – za­klju­čio je Rov­ča­nin.


Be­ran­ski ugalj ima pred­nost

Ni­je ko­rekt­no da se Plje­vlja­ci tru­ju ra­dom Ter­mo­e­lek­tra­ne, a da pri­tom sa­mi pla­ća­ju tro­stru­ko ve­ću ci­je­nu uglja ne­go što je pla­ća Ter­mo­e­lek­tra­na. Si­gu­ran sam da bi bi­lo bo­lje pro­da­va­ti ugalj za ši­ro­ku po­tro­šnju po ci­je­ni od 50 eura u Pri­je­po­lju, umje­sto što se da­je Ter­mo­e­lek­tra­ni po 24 eura za jed­nu to­nu. Pri­tom, ugalj iz Be­ra­na se do­vo­zi u Ter­mo­e­lek­tra­nu i pla­ća se po 55 eura, ka­zao je Obre­nić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"