Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mrdak ubijen iz službenog pištolja * Ambasador Latinović ostaje u Sarajevu * Traže da Milo smijeni Ljora * Priznanje Mandića nestalo iz policije * Mrdak ubijen iz službenog pištolja * Ćerka imidž stvara, otac ga razara * Ukrajina da prekine da krši sporazum iz Minska
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-05-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Andrija Mandić, lider Nove srpske demokratije:
Ako su demokratskim državama neprihvatljivi diktatura i nedostatak vladavine prava, onda se iz EK ne smije poručivati da je to dobro za Crnu Goru

Vic Dana :)

- Perice, zašto se više ne družiš s Markom?
- Mama, da li bi se ti družila s nekim ko pije, puši i drogira se?
- Naravno da ne bih, Perice.
- Pa, eto neće ni on.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-05-03 NAKON 35 GODINA OD TITOVE SMRTI MNOGI SU NOSTALGIČNI ZA SFRJ
Josip Broz Tito Dok smo bili drugovi živjeli smo kao gospoda Potpuno je prirodno osjećanje da čovjek žali za nekim u koga ima povjerenja, a ko predstavlja ili oličava sigurnost. Činjenica je da su ljudi Tita tako doživljavali – smatra Milo Đurović
Dan - novi portal
U ne­vje­ri­ci, su­za­ma, ko­lek­tiv­nim iz­ra­ža­va­njem tu­ge gra­đa­ni biv­še So­ci­ja­li­stič­ke Fe­de­ra­tiv­ne Re­pu­bli­ke Ju­go­sla­vi­je (SFRJ) do­če­ka­li su vi­jest da je pre­mi­nuo nji­hov do­ži­vot­ni pred­sjed­nik mar­šal Jo­sip Broz Ti­to, pri­sje­ća se pen­zi­o­ner iz Pod­go­ri­ce Mi­lo Đu­ro­vić. U raz­go­vo­ru za „Dan“ po­vo­dom 35. go­di­šnji­ce Ti­to­ve smr­ti, Đu­ro­vić na­vo­di da su ne­vje­ri­ca, šok i strah od ne­iz­vje­sno­sti udvo­stru­či­li tu­gu zbog nje­go­ve smr­ti.
– Lju­di kao da su bi­li upla­še­ni šta će bi­ti sju­tra. Sa Ti­tom su bi­li to­li­ko si­gur­ni da su nje­go­vu smrt do­ži­vje­li mal­te­ne kao smak svi­je­ta. Ne­stao je taj osje­ćaj si­gur­no­sti. Čo­vjek ne­ma vi­zi­ju, ne zna da li će se nje­go­vim bi­olo­škim ne­stan­kom ne­što pro­mi­je­ni­ti. To je re­zul­ti­ra­lo ko­lek­tiv­nim iz­ra­ža­va­njem tu­ge, na sva­kom ko­ra­ku se pla­ka­lo. Pot­pu­no je prirodno osje­ća­nje da čo­vjek ža­li za ne­kim u ko­ga ima po­vje­re­nja, a ko pred­sta­vlja ili oli­ča­va si­gur­nost. Či­nje­ni­ca je da su lju­di Ti­ta ta­ko do­ži­vlja­va­li– iz­ja­vio je za „Dan” Đu­ro­vić.
To­ga 4. ma­ja 1980. go­di­ne, kada je umro Tito, ka­ko se pri­sje­ća, op­šte sta­nje i du­ha i svi­je­sti bi­lo je ne­vje­ri­ca.
– Ja sam ta­da već bio po­li­tič­ki an­ga­žo­van. Bio sam član Op­štin­skog ko­mi­te­ta i se­kre­tar u ko­mi­te­tu. Pri­je Ti­to­ve smr­ti su­ge­ri­sa­no nam je da se pri­pre­mi­mo za to. Vje­ro­vat­no su lju­di iz Ti­to­vog okru­že­nja to oče­ki­va­li a sa­mim tim lak­še su pod­ni­je­li vi­jest o nje­go­voj smr­ti – pri­ča Đu­ro­vić.
Đu­ro­vić je imao čast da se dva pu­ta sret­ne sa Ti­tom. Sje­ća se te dav­ne 1973. go­di­ne kao da je ju­če bi­lo. Za­jed­no sa svo­jom su­pru­gom Mi­li­com, do­bio je po­ziv­ni­cu za do­ček No­ve go­di­ne u bu­dvan­skom ho­te­lu „Mi­lo­čer“, ko­jem je pri­su­stvo­vao i Ti­to.
– Za me­ne je po­ziv bio pra­vo iz­ne­na­đe­nje, a ka­da sam do­šao se­bi i shva­tio nje­gov zna­čaj, bi­lo mi je ve­li­ko za­do­volj­stvo i čast pri­su­stvo­va­ti. Bio je pri­su­tan vrh ta­da­šnjeg po­li­tič­kog ži­vo­ta Ju­go­sla­vi­je, pred­stav­ni­ci voj­nih struk­tu­ra svih re­pu­bli­ka i po­kra­ji­na. Do­ma­ći­ni su bi­li ru­ko­vo­di­o­ci Cr­ne Go­re na če­lu sa Ve­se­li­nom Ve­som Đu­ra­no­vi­ćem. Bi­lo je tu još ne­ko­li­ko na­ših ugled­nih po­li­ti­ča­ra i pred­stav­ni­ka dru­gih dru­štve­nih sfe­ra tog vre­me­na. Sma­tram da je po­ziv usli­je­dio za­to što sam pret­hod­ne go­di­ne do­bio jed­no pri­lič­no vi­so­ko pri­zna­nje. Ta­da sam do­bio Me­da­lju ra­da, a nju je do­dje­lji­vao Ti­to. Me­da­lju su do­bi­ja­li lju­di ko­ji su ima­li za­slu­ge u ostva­ri­va­nju rad­nih i ne­kih dru­gih za­da­ta­ka. Ni­je bi­lo do­volj­no sa­mo bi­ti do­bar rad­nik, ne­go da­ti i do­pri­nos raz­vo­ju so­ci­ja­li­stič­kih, sa­mo­u­prav­nih, dru­štve­no-eko­nom­skih od­no­sa. Ci­je­nio se cje­lo­ku­pan rad. Ja sam ta­da ra­dio u Du­van­skom kom­bi­na­tu – pri­sje­ća se on.
At­mos­fe­ru u no­vo­go­di­šnjoj no­ći, ka­ko na­vo­di Đu­ro­vić, dik­ti­rao je mar­šal Ti­to, ko­ji je, ka­ko se pam­ti, po­ka­zao za­vid­no umi­je­će u ple­su i igra­nju.
– Ti­to je po­ka­zao vi­tal­nost, igrao je da je to bi­lo za ne­vje­ro­va­ti. Znao je da od­i­gra val­cer sa svim onim ener­gič­nim po­kre­ti­ma. Pje­vao je, igrao je i cr­no­gor­sko ko­lo. Na tom do­če­ku je bi­la omla­di­na iz dru­štva „Bu­do To­mo­vić“. To je bi­la jed­na re­pre­zen­ta­tiv­na usta­no­va, in­sti­tu­ci­ja kul­tu­re. Ka­da su oni na­stu­pi­li to su bi­le op­šte ova­ci­je. Od­i­gra­li su ne­ko­li­ko cr­no­gor­skih ko­la, me­đu nji­ma i crm­ni­čko, i iz­ve­li su jed­nu sti­li­zo­va­nu, vr­lo efekt­nu igru „ko­lo na ko­lo“. Po­red svog tog uz­bu­đe­nja, sna­žnih emo­ci­ja ko­je su vla­da­le, tre­me ko­ja je vla­da­la me­đu tom omla­di­nom, pr­vo smo se upla­ši­li da ne­će us­pje­ti ali su oni to iz­van­red­no iz­ve­li – pri­sje­ća se on.
Ti­to je na pro­sla­vi ostao do če­ti­ri-pet sa­ti, a is­pra­ćen je, ka­ko na­vo­di Đu­ro­vić, uz sti­ho­ve pje­sa­ma nje­mu po­sve­će­nih.
– Ka­ko se me­ni sa­da či­ni, ne­ko­li­ko pu­ta Ti­to je po­ku­ša­vao da to sve­de na mi­ni­mum. Iako je to bi­lo još uvi­jek vri­je­me op­šteg pa­tri­o­ti­zma, pje­sme o Ti­tu su ve­o­ma pje­vlji­ve za hor­sko, grup­no pje­va­nje. Čim je on iza­šao, po­če­la je pje­sma „Dru­že, Pe­ko Dap­če­vi­ću, dru­že Pe­ko, čuo si se na da­le­ko“. Ovo na­rav­no ne ugro­ža­va auto­ri­tet pred­sjed­ni­ka, ali ovim ho­ću da ka­žem da Cr­no­gor­ci uvi­jek ho­će da po­ka­žu da se i oni ima­ju či­me po­no­si­ti – pri­sje­ća se Đu­ro­vić uz smi­jeh.
Dru­gi su­sret Đu­ro­vi­ća sa Ti­tom od­i­grao se iste go­di­ne, ka­da je bio ko­man­dant bri­ga­de na Sa­vi. Iako je, ka­ko na­vo­di, bio član pred­sjed­ni­štva Omla­di­ne Ti­to­gra­da, na ko­jem se raz­go­va­ra­lo o nji­ho­vim bu­du­ćim oba­ve­za­ma ve­za­nim za pla­no­ve o for­mi­ra­nju bri­ga­de, za­te­kla ga je od­lu­ka o to­me da on bu­de na nje­nom če­lu. No­vu oba­ve­zu do­če­kao je spre­man i sa ve­li­kom ča­šću, a put do Za­gre­ba, ka­ko se pri­sje­ća, od­vi­jao se u ve­se­loj at­mos­fe­ri, uz igru i pje­smu.
– U Za­gre­bu smo sa ve­li­kim ela­nom i ozbilj­no­šću pri­šli oba­ve­za­ma. Bri­ga­da je dva pu­ta pro­gla­še­na udar­nom. Na­rav­no, taj do­ga­đaj ću naj­vi­še pam­ti­ti po Ti­to­vom do­la­sku. Sa­op­šte­no nam je da će do­ći Ti­to da ­nas obi­đe. Po­če­le su pri­pre­me – da se na­pra­vi jed­na im­pro­vi­zo­va­na bi­na, da se na­se­lje oči­sti, da se bri­ga­de po­stro­je. Či­tav je­dan sce­na­rio smo mi po­če­li da uigra­va­mo. Po­sli­je če­ti­ri, pet da­na do­bi­ja­mo in­for­ma­ci­ju da je do­šlo do pro­mje­ne pla­na, da Ti­to ne­će do­ći u na­se­lje, već da će bri­ga­du obi­ći na sa­moj tra­si. Mi smo gra­di­li na od­bram­be­nom po­ja­su od po­pla­va ri­je­ke Sa­ve. Ti­to je do­bio oba­vje­šte­nje da je to u za­vr­šnoj fa­zi – pri­sje­ća se on.
Noć pri­je nje­go­vog do­la­ska, ka­ko ka­že Đu­ro­vić, pro­šla je u ve­li­kom uz­bu­đe­nju i iš­če­ki­va­nju, a ma­lo ko je, ka­ko na­vo­di, mo­gao i da za­spe.
– Do­šao je i taj dan. U iš­če­ki­va­nju Ti­ta, ne­što smo kao ra­di­li, a vi­še smo glu­mi­li. Ka­da se po­ja­vio za­vla­da­li su muk i ti­ši­na. Je­dan osje­ćaj iz­u­zet­ne uz­bu­đe­no­sti. Čim je kre­nuo pre­ma cr­no­gor­skoj bri­ga­di, bri­ga­di­ri su po­če­li da pje­va­ju. Ti­to je i pro­ko­men­ta­ri­sao ne­što na ra­čun Cr­no­gor­ca: „pje­va­ju do­bro, umi­ju li ta­ko do­bro da ra­de“ – na­vo­di Đu­ro­vić uz osmi­jeh, do­da­ju­ći da se tom pri­li­kom i ru­ko­vao sa Ti­tom.
Mar­šal je, ka­ko ka­že, iz­u­zet­no ci­je­nio i vo­lio bri­ga­di­re i ko­ri­stio je sva­ku pri­li­ku da obi­đe bri­ga­de.
– Bi­lo mu je sta­lo da se omla­di­na an­ga­žu­je na iz­grad­nji obje­ka­ta od op­šteg in­te­re­sa. To je vri­je­me pro­šlo, nje­ga vi­še ne­ma. Ako bi me ne­ko pi­tao da li mi­slim da će se vra­ti­ti ta­kvo vri­je­me, u tom po­gle­du sam skep­tik, ali ni u kom dru­gom jer sva­ko vri­je­me ima svo­je spe­ci­fič­no­sti. Ja uop­šte ni­je­sam no­stal­gi­čar, sa­mo vo­lim sve to što je pri­pa­da­lo pro­šlo­sti, a pri­zna­jem re­al­nost i sa njom se su­o­ča­vam oči u oči. Ju­go­sla­vi­ja je bi­la jed­na ve­li­ka ze­mlja ko­ja je da­va­la šan­su mno­gi­ma – na­vo­di on.
Ka­ko is­ti­če Đu­ro­vić, ne­za­hval­no je pra­vi­ti po­re­đe­nja sa sa­da­šnjim vre­me­nom, „jer se u istu ri­je­ku ne mo­že dva pu­ta za­ga­zi­ti jer te­če, kao i vri­je­me“.
– U svi­je­sti pro­sječ­nog čo­vje­ka, oni ko­ji se sje­ća­ju tog vre­me­na, taj pe­ri­od je bio pun po­što­va­nja, osje­ća­nja, nje­go­va­li smo ne­ke vri­jed­no­sti za ko­je smo mi­sli­li da su traj­ne. Po­ka­za­lo se da ni­je­su. Sto­pa ne­za­po­sle­no­sti u tom pe­ri­o­du je bi­la od šest do se­dam od­sto. To je bio onaj pe­ri­od sta­bi­li­za­ci­je. Da­nas kri­ti­ča­ri tog dru­štva ka­žu da smo bi­li ne­ra­ci­o­nal­ni u po­gle­du za­po­šlja­va­nja, da je pro­duk­tiv­nost bi­la ni­ska. Mi­slim da su lju­di bi­li si­gur­ni, ima­li su mo­guć­nost da se za­po­sle, da do­bi­ju stan. Ži­vje­li smo u vre­me­nu ko­je se, ima­ju­ći u vi­du sa­da­šnje okol­no­sti, bit­no raz­li­ku­je od ovog da­nas. Lju­di da­nas ne zna­ju na ko­ju adre­su da se obra­te da bi za­šti­ti­li svo­ja ele­men­tar­na pra­va. Vi­di­mo ka­ko se po­slo­dav­ci po­na­ša­ju pre­ma za­po­sle­ni­ma. Si­gur­no­sti ne­ma ni ka­da je u pi­ta­nju ele­men­tarna bez­bjed­nost. Sve je to pro­dukt no­vih od­no­sa, no­vih okol­no­sti. Ka­žu da je fa­li­lo de­mo­kra­ti­je. Da li u onom smi­slu da čo­vjek mo­že da ra­di šta ho­će i da, ko­ri­ste­ći ta pra­va ugro­ža­va pra­va dru­gih? Ako je to de­mo­kra­ti­ja, ja ni­ka­da ne bih bio za ta­kvu de­mo­kra­ti­ju, ni da­nas. Čo­vjek je ta­da mo­gao, kroz raz­ne in­stru­men­te ko­ji su po­sto­ja­li, vr­lo otvo­re­no da kri­ti­ku­je ne­rad dru­gih, ru­ko­vod­stvo. Ne ka­žem da je to uvi­jek ima­lo ono­li­ko efek­ta ko­li­ko bi­smo že­lje­li, ali smo ima­li pri­li­ku da pred ne­kim rad­nič­kim or­ga­nom ka­že­mo „di­rek­to­re, ne ra­diš ka­ko tre­ba“ – ob­ja­šnja­va on.A.T.


Od­li­ko­van sa dvi­je me­da­lje

U „Ti­to­vom vre­me­nu“ Đu­ro­vić je dva­put od­li­ko­van i to me­da­lja­ma ko­je je lič­no uru­či­vao pred­sjed­nik SFRJ.
– Od­li­ko­van sam me­da­ljom ra­da i or­de­nom za­slu­ga za na­rod dru­gog re­da sa sre­br­nom zvi­je­zdom. Dva pu­ta sam imao pri­li­ku da se sret­nem sa dru­gom Ti­tom i dva pu­ta sam na­gra­đen, ali vje­ru­jem ne zbog to­ga što smo se vi­dje­li – ša­lji­vo do­da­je Đu­ro­vić.
Svo­jim po­tom­ci­ma, ka­ko ka­že, pri­ča da se za vri­je­me Ti­ta do­bro ži­vje­lo i da su bi­le bo­lje šan­se za sve. Da­nas iz­gle­da kao da ta­da ni­je­su zna­li da is­ko­ri­ste sve ono što im je taj pe­ri­od omo­gu­ća­vao.
– Za pro­sječ­nu pla­tu rad­nik je mo­gao da ku­pi od 1.000 do 1.500 ki­lo­gra­ma bra­šna. Si­no­vi­ma sam go­vo­rio da smo ima­li po­li­ti­ča­re ko­ji su bri­nu­li za na­rod, rad­nič­ku kla­su. O lič­no­sti­ma se mo­že go­vo­ri­ti sa­mo kroz nji­ho­vo dje­lo, a lič­no­sti u po­li­ti­ci se mo­gu is­klju­či­vo pro­cje­nji­va­ti re­zul­ta­ti­ma ra­da kroz ono što su stvo­ri­li za na­rod, svo­jim dje­lom, či­me su omo­gu­ći­li da na­rod bo­lje ži­vi.


Ti­to kroz Pod­go­ri­cu

Na ne­ko­li­ko mje­sta u Pod­go­ri­ci po­sto­je spo­men-obi­ljež­ja u čast Jo­si­pu Bro­zu Ti­tu. Na že­lje­znič­kom pod­vo­žnja­ku od Sta­rog aero­dro­ma ka Ko­ni­ku na­la­zi se Ti­tov svo­je­ruč­ni pot­pis. Na br­du De­čić, iz­nad Tu­zi, od ka­me­nih plo­ča, čak 1946. go­di­ne, is­pi­sa­no je mar­ša­lo­vo ime u du­ži­ni od 20 me­ta­ra. Isti ta­kav nat­pis po­sto­ji i na br­du Ve­že­šnik u Pi­pe­ri­ma, ko­ji je ob­no­vljen pri­je ne­ko­li­ko go­di­na, a ob­li­ko­van osam­de­se­tih go­di­na. Dio obi­la­zni­ce na Sta­rom aero­dro­mu se zo­ve po Jo­si­pu Bro­zu Ti­tu, a jed­na od ovo­go­di­šnjih pro­gram­skih ak­tiv­no­sti Sa­ve­za udru­že­nja bo­ra­ca NOR-a i an­ti­fa­ši­sta je po­kre­ta­nje ini­ci­ja­ti­ve za po­di­za­nje spo­me­ni­ka Ti­tu u Pod­go­ri­ci.
Pod­go­ri­ca je ina­če od 13. ju­la 1946. go­di­ne do 2. apri­la 1992. go­di­ne no­si­la na­ziv Ti­to­grad. S.R.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"