Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
NAPAD NA CRKVU ODBRANA OD KOVERTE * „Koverta” nije otvorena, put ka Evropskoj uniji ostaje zatvoren * Opoziciono jedinstvo i sređen birački spisak mogu svrgnuti DPS * Političke barijere pale u vodu, Bukovicu sloga građana spasila * Ministar podnio ostavku, građani tijelima branili planine i rijeke * Zapad okreće leđa Đukanoviću * Brinućemo o SPC i Srbima ne narušavajući odnose s Crnom Gorom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Abdurahman Kujević, muftija sandžački:
– Ne slažemo se sa ovakvim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Dolazi jedna gospođa sa sinom u policijsku stanicu i kaže:
– Želim da zaposlite mog sina, da bude policajac.
Pandur:
– Dobro gospođo, a što želite da bude policajac?
Gospođa:
– Zato što je jako glup.
Policajac:
–Ajde mi to dokažite.
Gospođa:
– Ajde sine idi dolje vidi jel mama tamo.
Dječak ode.
Policajac će na to:
– E stvarno je glup, mogao je pogledati kroz prozor.

Zaustavi policajac vozača:
-Smrdite na alkohol,jeste li pili?
-Jesam.
-Što ste pili?
-Piši graševinu,jer Šardone ionako nećeš znati napisati..

Pisao sam Deda Mrazu putem imejla…
Ja : „Dragi Deda Mraze za Novu godinu želim jednoroga !”
Deda odgovara: „Daj, budi realan !”
Ja : „Dobro, želim normalnu djevojku koja puno ne priča i koja će me voljeti i kad nemam para…”
Deda : „Koje boje hoćeš da bude jednorog ?”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura DIREKTORKA JAVNE USTANOVE MUZEJI I GALERIJE BUDVE MR LUCIJA ĐURAŠKOVIĆ SMATRA DA TREBA MNOGO VIŠE ULAGATI U KULTURU
Lucija Đurašković Antičko blago još nedostupno Izvjesni nedostatak etnografskog materijala koji smo nadoknađivali međumuzejskim pozajmicama ukazuje na neophodnost hitnog istraživanja terena, planiranja otkupa i sabiranja ove vrste pokretnih kulturnih dobara
Dan - novi portal
Istoričarka umjetnosti mr Lucija Đurašković, direktorka Javne ustanove Muzeji i galerije Budve, aktivno učestvuje u kreiranju kulturnog života Budve od 1985. godine, te primjećuje i velike promjene u domenu zaštite kulturnih dobara. Primjećuje da se, na žalost, promjene koje se dešavaju i koje bi trebalo da idu ka boljem, odvijaju sporo i ne uvijek u dobrom pravcu.
– Vrlo često priče i planovi su jedno, a realizacija drugo. Neshvatljivo je kako je moglo doći do prodaje takvog kulturnog dobra kakva je budvanska Citadela na primjer, posebno jer nam nedostaju prostori namjenjeni kuluri, ostaci jednog od najstarijih spomenika kulture na područiju Crne Gore, piloni ili kapija Antičke Budve i dalje su u privatnom butiku, rimske terme još nisu konzervirane niti prezentovane, ostatak nekropole takođe je sasvim nezaštićen, kao i ostaci rimske vile „Urbane”, jedini ostatak zidnog slikarstva iz HII vijeka u Crkvi Sv. Save u Starom gradu, takođe je i nezaštićen i nedostupan javnosti. Dug je spisak, a pomaci ka boljem jedva vidljivi. Treba mnogo više ulagati u kulturu, jer sve što se u nju uloži višestruko se vraća, ali na žalost to još ne shvataju ili neće da shvate oni koji o tome odlučuju.
• Otvorili ste Muzej grada Budve, koji je u Londonu 2005. nagrađen „Zelenom jabukom” za očuvanje i razvoj autentičnog svjetskog graditeljskog nasljeđa. U kojoj mjeri je to nasleđe u Staroj Budvi očuvano?
– Eto, i to je dokaz da vrijednosti kojima se možemo podičiti češće prepoznaju stranci. Graditeljsko nasljeđe u Staroj Budvi je već odavno ugroženo spolja neplanskom i razuzdanom gradnjom, dok su unutar nje, zgrade u vlasništvu opštine, odnosno države, skoro sasvim oronule, krovovi i stolarija propali i sve češće predstavljaju i opasnost i za prolaznike, što je neshvatljivo za jedno turističko mjesto kakva je Budva. Budvanski Stari grad je kao urbana cjelina zakonom zaštićeno kulturno dobro i nedopustivo je da se danas nalazi u nedoličnom stanju koje je vidljivo na svakom koraku. Raduje me da se krenulo u obnovu i čišćenje gradskih bedema, da su glavna gradska vrata sanirana, kao i vrata od Pizane, da se krenulo u popravku i postavljanje česmi, u obilježavanje, markaciju određenih kulturnih dobara, trgova i zgrada, pa se nadam i da će uskoro Stari grad, odnosno njegove zidine biti i adekvatno osvijetljene.
• U čemu je značaj arheološke i etnografske zbirke?
– Muzej grada Budve sa arheološkom i etnografskom zbirkom predstavlja pravu riznicu pokretnih kulturnih dobara iz perioda antike do kraja 19. vijeka i od vanrednog je kulturnog i naučnog značaja za grad Budvu, Crnu Goru i šire. Arheološka zbirka broji preko tri hiljade eksponata od kojih su najreprezentativniji izloženi u postavci, a svjedoče o Budvi kao značajnom mediteranskom središtu posebno u periodu grčke kolonizacije (IV i III vijek prije nove ere), kao i u periodu rimske vlasti (II vijek prije nove ere – III vijek nove ere). Većina je otkrivena poslije zemljotresa 1979. godine u okviru helenističke i rimske nekropole, čiji se ostaci danas nalaze kod Hotela „Avala”, jugozapadno od Starog grada. Posebno se ističe helenistička i rimska keramika, helenistički nakit, rimsko staklo, antička i srednjovjekovna kamena plastika, kao i numizmatička zbirka. Etnografski predmeti (oko 400) na autentičan način svjedoče o prošlosti i načinu života Budve i njene okoline (gradska i seoska sredina) u periodu od HVII do kraja HIH vijeka. Izvjesni nedostatak etnografskog materijala koji smo nadoknađivali međumuzejskim pozajmicama ukazuju na neophodnost hitnog istraživanja terena, planiranja otkupa i sabiranja ove vrste pokretnih kulturnih dobara.
• Da li su drevni mozaici u dovoljnoj mjeri valorizovani, hoćete li turistima učiniti dostupnim i rimska kupatila (terme) i druga kulturna dobra koja još čekaju na vrednovanje?
– Na žalost ne. Malo je poznato da je upravo Budva jedno od najznačajnijih kulturnih središta sa vrijednim mozaicima iz različitih perioda istorije, a koji predstavljaju pravu rijetkost kada je riječ o Crnoj Gori, pa i šire. To su: Antički mozaik iz rimskog perioda (I i II vijek), danas smješten u lapidarijumu Muzeja grada Budve, Kasnoantički mozaik koji je zaštićen i koji se nalazi u Petrovcu (IV vijek), kao i podni mozaik iz ranohrišćanske bazilike (V - VI vijek) čija se konzervacija privodi kraju, a čiji je vrijedan fragment već prezentovan uz dokumentarnu izložbu u maloj sali Moderne galerije „Jovo Ivanović“. Velika je vrijednost kulturnog dobra kakve su rimske terme, za njih bi trebalo odvojiti nešto veća sredstva kako bi se na odgovarajući način prezentovale javnosti, a naročito i turistima. U ovaj poduhvat trebalo bi, prije svega da se formira stručni tim iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore, Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore i iz naše ustanove i hitno krene u realizaciju poštujući, naravno, zakonsku proceduru. Velika je šteta što rimske terme, poslije skoro četrdeset godina od otkrića u Starom gradu, još nisu ni konzervirane, ni prezentovane, a smatram da je projekat za njih još davno bio urađen. No, i to je jedna od slika našeg odnosa prema kulturi, posebno kulturnim dobrima.
M.D.Popović




Paštrovski manastiri kulturna oaza
• Jesu li manastiri u Paštrovićima dovoljno turistički valorizovani?
– Paštrovski manastiri, njih šest (Duljevo, Vojnići, Praskvica, Rustovo, Reževići i Gradište), su prava kulturna oaza, posebno kada je riječ o turističkoj ponudi koja ne smije da se bazira jedino na plažama, hotelima, suncu, moru i lakoj zabavi, te u tom smislu naravno da nisu dovoljno valorizovani, već i prilično zapostavljeni. Kulturni turizam, bez obzira na naše velike potencijale nam je u bitnom zaostatku za ostalim zemljama i u neposrednom okruženju, a kamoli dalje, te se ovo odražava i na kulturnu i turističku valorizaciju paštrovskih manastira. Paštrovski manastiri predstavljaju riznice i kada je riječ o pokretnim i nepokretnim kulturnim dobrima, a, posebno, i nematerijalnoj kulturnoj baštini. Upravo svoj magistarski rad sam posvetila turističkoj valorizaciji paštrovskih manastira i nadam se da ću ga uskoro objaviti.







”Velika je šteta što rimske terme, poslije skoro četrdeset godina od otkrića u Starom gradu, još nisu ni konzervirane, ni prezentovane, a smatram da je projekat za njih još davno bio urađen

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovla¹æeno kori¹æenje sadr¾aja ¹tampanog i on-line izdanja Dana ka¾njivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na za¹titu od istog, kao i na naknadu ¹tete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, ¹tampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi naèin javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz na¹ih izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"